Van

Akdamar Kilisesi (Tarihi, Hakkında Bilgi, Nerede, Özellikleri)

Van’ın simgesi haline gelmiş “Akdamar Kilisesi” çok eski bir tarihine dayanan ve üzerinde güçlü efsaneler barındıran bir tarihi yapıdır. Kilise, Van Gölü’nün Gevaş ilçesine yakın bir yerinde bulunan “Akdamar Adası” üzerinde bulunmaktadır. Son yıllarda ünü gittikçe yayılan ve neredeyse dünya çapında bir üne kavuşan bu ada ve kiliseyi Van gezisi sırasında mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz. Gezi öncesinde sizlere kilise hakkında bazı önemli bilgiler vermek istiyoruz.

Akdamar Kilisesi Tarihi

Akdamar Kilisesi tarihi yaklaşık olarak 920’li yıllara kadar gitmektedir. Peki “Akdamar Kilisi hangi yüzyılda inşa edildi?” Tarihi kaynaklara göre kilisenin yapım zamanı 915 ile 920 aralarına denk gelmektedir. Daha sonraki yüzyıllarda da kiliseye çeşitli ilaveler inşa edilmiştir. İlk zamanlarda kilise olarak kullanılan yapı daha sonraki yıllarda ise manastır olarak hizmet vermiştir. Kilise 2017 yılında restore edilerek müze olarak hizmet vermeye başladı. Daha sonraki yıllarda ise adayı ziyaret eden Ermeniler tarafından dini ayinler de düzenlendi.

Kilisenin ayrıca bir adı bulunmasa da adanın ismiyle anılmaktadır. Bölge halkının bugün de anlattığı bazı efsanelere göre adanın isminin de bir hüzünlü hikayesi bulunmaktadır. Ada ve efsanesi hakkında bilgi için ayrıca şu yazımıza göz atanız ⇒ Akdamar Adası

Akdamar Kilisesi Hakkında Bilgi

Kilise Ermenilerin ortaçağ eserleri arasındaki en önemli mimari yapıtların başında gelmektedir. Kilisenin kırmızı renkte olan andezit taşlarından yapılmış olması, dış yüzeyleri bölgede bulunan çeşitli bitki ve hayvan figürlerinin yanı sıra İncil’den alınmış sahnelerle bezenmiş olması kiliseyi Ermeni sanat tarihi açısından son derece önemli konuma sokmaktadır.

Kilise binası 1703 yılındaki depremde büyük bir hasar görmüştür. Daha sonraki yıllarda ise kilisenin onarım işlemleri yapılmış ve binanın sağlamlığı arttırılmıştır.

İlginç olarak kilisenin 1950’li yılların başında yıkılmaktan son anda kurtulduğu şeklinde haberler de mevcuttur. Kilisenin yıkım kararı çıkmış ve işçiler yıkım için hazırlık yaparken o dönem daha yeni gazeteci olmuş Yaşar Kemal, olayı duyururak yıkılmasını son anda engellemiştir. O dönemin bilinçli insanları tarafından yıkımı engellenen ada bugün neredeyse Van’ın turizm simgelerinden biri haline gelmiştir. Van’a gelen ziyaretçiler bu adaya gitmeden önce şehirden ayrılmazlar. 

Akdamar Kilisesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Akdamar Kilisesi ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü’nün Gevaş ilçesine yakın bir konumda olan Akdamar Adası’nda yer almaktadır. Van’a otobüs ya da daha kısa olarak uçakla ulaşabilirsiniz. Van’ın çevresindeki illere de ziyaretçi göndermesi nedeniyle Van Havaalanına birçok şehirden uçak seferi bulunmaktadır. Van’a; İstanbul (günde 6-7 uçak), İzmir, Ankara ve Antalya’dan uçak seferleri mevcuttur.

Akdamar Adası ile Van arasındaki mesafe yaklaşık olarak 50 km’dir. Adanın Gevaş ilçesine olan uzaklığı da yaklaşık olarak 10 km’dir. Van merkezden ya da terminalden yaklaşık 30 dakikada Gevaş iskelesine ulabilmeniz mümkündür. İskeleden gün boyunca Akdamar Adası’na tekne sefer düzenlenmektedir. Teknenin ücreti ise gidiş-dönüş olarak kişi başı 7 TL’dir. Van’ın o mavi sularında yaklaşık 20 dakikalık bir tekne yolculuğundan sonra iskelenin karşısında dik bir ada olarak görünen Akdamar’a ulaşabilirsiniz.

Van’da Gezilecek Yerler

Yorum yap