Viyana

Albertina Müzesi

Albertina Müzesi, Albertina Müzesi nerede, Albertina Müzesi tarihi, Albertina Müzesi sanat eserleri, Albertina Müzesi hakkında bilgi, Albertina Müzesi giriş ücreti, Albertina Müzesi ziyaret saatleri

Avrupa’nın en önemli sanat merkezi olan Viyana’da bulunan Albertina müzesi Albertplatz meydanında bulunmaktadır. Bu müzede kazıdan çıkartılan eserler değil, çizim ve sanat eserleri sergilenmektedir. 3 büyük koleksiyondan oluşan arşiviyle birlikte dünyanın en önemli müzelerinden bir tanesi olmuştur.

Müze 1600 – 1700 yılları arasında “Taroucca Sarayı” olarak inşa edilmiş olsa da 1918 yılında Dük Albert tarafından “Albertina Sarayı” olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Dünyanın en büyük grafik eser koleksiyonlarına sahip olan müzede taş baskı ve gravür sanatıyla yapılmış birçok sanat eseri bulunmaktadır. 2. Dünya savaşında Viyana’da pek çok yerin yerle bir olduğu saldırılar çerçevesinde müzede de pek çok hasar meydana gelmiştir ancak daha sonra yapılan restorasyonlar ile birlikte tekrar eski görkemli haline döndürülmüştür.

ALBERTİNA MÜZESİ HAKKINDA BİLGİ

3 bölümden oluşan Albertina müzesi Viyana her bir bölümde farklı sanat eserlerini ziyaretçilerine sunmaktadır. 65.000 taneden daha fazla çizim ve baskı tabloları görebileceğiniz bu harika yerde ayrıca ağaç baskı, taş baskı ve gravür gibi pek çok farklı sanat eseri de bulunmaktadır. Baskı senet eserleri sayısı ise 1 milyonu geçmektedir. Müzenin bölümleri şunlardan oluşmaktadır.

  • Bölümde gotik çağdan şuan yaşadığımız zaman dilimine kadar uzanan yaklaşık olarak 50.000 çizim ve 100.000 baskı eserleri vardır.
  • Bölümde ise tarihte iz yapmış mimari eserler bulunmaktadır.
  • Bölümde ise fotoğraf sanatı ile ilgili olarak pek çok renkli çekim ve bilimsel fotoğrafçılık eserleri bulunmaktadır.

Albertina müzesi sanat eserleri bile görülmeye değer olduğunun bir kanıtı niteliktedir. Eğer yolunuz Viyana’da düşerse Albertina müzesini görmeden gitmemenizi tavsiye ederiz.

ALBERTİNA MÜZESİ ZİYARET SAATLERİ

Ortalama 250 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan müze Noel ve paskalya günleri haricinde ekstrem durumlar dışında sürekli açık tutulmaktadır. Oldukça makul ziyaret ücretleriyle dikkat çekse de dünyadaki sayılı müzeler arasında bulunmasından dolayı kesinlikle ziyaret edilmelidir. Albertina müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

  • Haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır.
  • Çarşamba ve Cuma günleri 10:00 – 21:00 saatleri arasında açıktır.

Bu saatler haricinde maalesef müzeye giriş yapılamamaktadır. Bilet gişeleri ise kapanış saatinden daha önce kapanmakta ve ziyaretçi alımlarına müze tamamen kapatılmaktadır.

ALBERTİNA MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ

Müzeye eğer müze kartınız varsa ki Viyana’da bu karta “Viyana Pass” denmektedir bu kart ile ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Ancak bu karttan elinizde bulunmuyorsa o zaman giriş ücreti olarak 14 € gibi bir miktarı gözden çıkartmanız gerekecektir.

ALBERTİNA MÜZESİ NEREDE?

Albertina Müzesi nerede sorusuna cevap olarak Albertinaplatz adındaki meydanda yer almaktadır. Toplamda 6 tane caddenin kesişme noktası olan meydan maalesef o kadarda büyük bir yer değil. Yaklaşık olarak Taksim Meydanı kadar veya daha küçük bir yer olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu meydanı sıcak bir kahve eşliğinde yukarıdan izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Vaktin nasıl geçtiğinizi anlayamayacaksınız.

ALBERTİNA MÜZESİ NASIL GİDİLİR?

Yukarıda bahsettiğimiz meydana geldiğiniz zaman müzeyi hemen görebilirsiniz zaten. Önünde büyük bir kalabalık ve sürekli giriş çıkışların yapıldığı yer Albertina müzesidir. Meydana ulaşmak için 2A numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Eğer yürümekten hoşlanıyorsanız U1, U2 ve U4 numaralı otobüsleri kullanarak meydana ulaşmak için biraz mesafe kat edebilirsiniz. Diğer taraftan Viyana’da bisiklet kullanımının çok yaygın olduğunu hatırlatırsak bisiklet ile de meydana gelebilir ve müzeyi gezebilirsiniz.

Gerek içerisindeki sanat eserleri olsun gerekse müzenin önemi olsun Viyana’ya gittiğinizde muhakkak uğramanızı tavsiye ederiz. Özellikle çizim, baskı ve fotoğraf gibi konulara ilginiz varsa dünyada görüp görebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesine gittiğinizi kısa sürede anlayabilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler

Yorum yap