Akdeniz Bölgesi Antalya

Antalya’nın En Güzel 7 Plajı (Antalya Plajları ve Koyları)

Kaputaş Plajı, Kaputaş Plajı nerede, Kaputaş Plajı nasıl gidilir, Kaputaş Plajı fotoğraf, Kaputaş Plajı denizi, Kaputaş Plajı hakkında bilgi

Deniz sezonunun açılmasıyla birlikte sahiller tıklım tıklım olmaya başladı. Türkiye’de tatil denildiği zaman akıllara hemen Antalya gelir. Antalya’nın masmavi denizi, el değmemiş kumsalları, turkuaz rengindeki suyun görünümü ve su altı zenginlikleri saymakla bitmez.

Antalya’nın en güzel plajları hakkında bir liste derledik. Bu listeyi derlerken internet üzerinden yapılan anketlere büyük önem gösterdik. Hemen bavulları hazırlayın, ilk uçakla ve ya otobüsle Akdeniz’e gidiyorsunuz.

Antalya’nın En Güzel 7 Plajı

1) Kleopatra PlajıKleopatra Plajı, Alanya Kleopatra Plajı, Kleopatra Plajı Alanya

Antalya’nın en güzel plajlarından bahsedeceğiz demiştik ama açık ara Akdeniz’in en iyi plajlarından biri diyebileceğiniz Kleopatra Plajı, Antalya’nın Alanya ilçesindedir.

Kleopatra Plajı, iki kilometre uzunluğunda, temizliği ve eşsiz görünümüyle mavi bayrak ödülünü kazanan ve ince kumuyla kesinlikle gidilmesi ve suyunda yüzülmesi gereken bir yer.

Masmavi ve sığ denize sahip olan bu plaj ismini Mısır kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Belli başlı rivayetler anlatılmasına rağmen en ünlüsü, Kleopatra’nın burada banyo yaptığının anlatılmasıdır.

2) Kaputaş Plajı

Son yıllarda sadece ülkemizde değil dünyada da tanınmaya ve yurt dışından birçok turisti ağırlamaya başlayan Kaputaş Plajı, turkuaz renkteki serin sularıyla mutlaka görmeniz gereken bir güzelliğe sahiptir. Dar ve virajlı bir yoldan ulaşılabilen bir koyda bulunan plaj, yukarıdan da seyretmeye doyamayacağınız türden.

Plajı ve denizde birkaç metresi beyaz kum olsa da bir iki metreden sonra tertemiz suyun altında irili ufaklı kayalıkları görebilirsiniz. Yazın sıcak olduğu günlerde çevredeki plajlara göre oldukça serinletici bir suyun varlığı plajın güzelliğini katmerleştirmektedir. Kaş-Kalkan yolu üzerinde bulunan Kaputaş’ın Kaş ilçesine olan uzaklığı ise 20 kilometredir. Daha fazla bilgi için “Kaputaş Plajı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3) Lara PlajıLara Plajı, Lara Plajı Antalya, Antalya Lara Plajı

Antalya’daki plajlar hakkında bilgi sahibi olan gezginler bu yazıyı okurken “Lara’dan daha güzel plajlar var!” şeklinde tepki vereceğini düşünüyorum. Lara Plajı’na listede yer vermemdeki en büyük sebep; ilçelerin yanı sıra şehir merkezinden ulaşımın daha kolay olduğu bir plaj.

Lara Plajı’nın çevresi çam ağaçları ile kaplıdır. Özellikle yaz aylarında Antalya’nın yerli halkı burayı mangal için tercih eder. Şehir merkezinden 12 kilometre uzaklıkta olan bu plajın kumu sapsarı ve incedir.

4) Phaselis Plajları

Doğanın eşsiz görünümü ile tarihin birleşmesiyle ortaya çıkan Phaselis Plajları, Antalya’nın Kemer ilçesinde Beydağları Milli Parkı’nın sahil kesiminde bulunmaktadır.

Doğanın cıvıl cıvıl görünümü ve tarihin buluşması sonucunda karşılaşacağınız bu plajlar “Cennete mi düştüm” sorusunu akılara getirir. Phaselis’e ait 3 plaj bulunmaktadır.

Plajların masmavi görünümü ve temizliği sayesinde altınızdan geçen canlıları seyredebilir, dalışlar yapabilirsiniz. İnce kumlu ve sığ bir koydur.

Phaselis Antik Kenti’nin kıyısında yer aldığı için girişlerin ücretli olduğunu hatırlatalım. Antik kenti gezebilmek için de Müzekart sahibi olmanızda fayda var. Daha fazla bilgi için “Phaselis Antik Kenti” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

5) Andrea Doria KoyuAndrea Doria Koyu, Andrea Doria Koyu Antalya, Antalya Andrea Doria Koyu

Antalya’ya her yıl tatile geliyorum, burayı nasıl bilmem dediğinizi duyar gibiyim. Andrea Doria Koyu, Antalya’nın Finike ilçesine bağlı Finike – Demre karayolu üstünde yer almaktadır.

Antalya’nın onlarca farklı ve tertemiz koyu bulunmasına rağmen ziyaret eden turistler çevreye verdikleri zarardan dolayı kullanılmaz duruma gelmektedir. Andrea Doria Koyu’nun bozulmamış çevresi ve el değmemiş güzellikleri ile sanki saklı bir cennet.

Antalya’da yaz turizminin uğrak noktası olan bu koy aynı zamanda nesli tükenmekte olan Akdeniz Foklarını’nda uğradığı bir konumdur.

6) Karpuz Kaldıran Plajı

Sakin bir gün geçirmek ister misiniz? Kalabalıktan uzak, sessiz, ucuz ve denizi sığ bir yer arıyorsanız tam size göre: Karpuz Kaldıran!

Hem gündüz hem de geceleri tıklım tıklım olan Lara’nın tam batısında yer alan Karpuz Kaldıran Plajı, Askeri dinlenme kampı olarak kullanılmaktadır. Plajın incecik kumuna yatarken masmavi görünümüne aldanıp kendinizi denizin ortasında bulacağınız bir yer.

Geçtiğimiz yıllarda bölgenin oldukça ucuz olduğu belirtilmesine rağmen oradaki esnaflarda artık gözünü açmaya başlamış, bizden duymadınız. 🙂

Yorum yap