Artvin

Artvin’de Gezilecek Yerler

Artvin, Artvin Gezilecek Yerler, Artvin'de Gezilecek Yerler, Artvin Gezi Rehberi, Artvin'de görülecek yerler

Arkeolojik kazılarda elde edilen verilere göre Artvin bölgesinde milattan önce 8 ile 10 bin yıl öncesine kadar var olduğu anlaşılmaktadır. Artvin’de bulunan Aladağı eteklerin yapılan kazılarda tunç balta (M.Ö. 2-3 bin yıl önce kullanılmıştır) ve bakır balta (M.Ö. 3-4 bin yıl önce kullanılmıştır) bulunmuştur. Ayrıca cilalı taş devrine ait insan kalıntıları da bulunduğundan dolayı tarihi çok eskidir diyebiliriz. Gerek tunç balta, gerekse bakır balta ile elde edilen veriler ışığında Artvin bölgesi tarih öncesi devirleri sıralı bir şekilde yaşamıştır. Daha sonra ise insan yaşamına çok elverişli olmaması nedeniyle çok tercih edilmemiş ve günümüze gelen tarihi miras sayısı, diğer yörelere nazaran az miktarda kalmıştır. Artvin gezilecek yerler genellikle doğal güzelliklerden oluşmakta ve az miktarda kültürel yapı olarak göze çarpmaktadır.

Kent hakkında birazda rakamlarla bilgiler vermek gerekirse, şehrin yüz ölçümü yaklaşık olarak 7 bin 436 kilometrekare ve nüfusu 166 bin 143 olarak tahmin edilmektedir. Şehri İskitler tarafından kurulmuş olduğundan dolayı ismini de İskitçeden almıştır. Osmanlı kaynaklarında şehirden Livane olarak bahsedilse de yerel halkın dilinde Artavani olarak geçmiş, günümüze de bu isim dolayısıyla Artvin diye gelmiştir.

Artvin Gezilecek Yerler

Artvin tarihi yapılarından ziyade doğal güzellikleri ile dillere destan bir ilimiz olarak ön plana çıkmaktadır. Şehirde pek çok saklı cennet bulunmakta ve kart postallara konu olan güzellikleriyle görenleri büyülemektedir. Artvin gezilecek yerler ise Çifte Köprü, Delikli Kaya Şelalesi, Arsiyan Yaylası, Tekkale Manastırı, Mençuna Şelalesi, Maral Şelalesi, Yıldız Gölü ve Hatila Vadisi gibi pek çok doğal güzellikler bulunmaktadır. Tabi ki, Artvin’e kadar gitmişken orada kuymak, yoğurtlu silor, mısır ekmeği ve hamsili ekmek yemeden dönmekte olmaz. Bu nedenle şehirde gezerken aralarda saklı olan bu efsane lezzetleri de denemenizi tavsiye etmekteyiz.

Çifte Köprü

Artvin Arhavi ilçesine bağlı Ortacalar köyü sınırları içerisinde bulunan köprünün 18. Yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Burada birbirlerine dik gelecek şekilde konumlandırılan çifte köprü tamamen aynı özelliklere sahiptir. Yürüme alanı düz olmadığından ve köprüye ayak basıldığında önce yokuş yukarı sonra yokuş aşağı balıksırtı gibi bir yol sunduğundan dolayı yürüyen insanları epey yormaktadır. Dönemin mimari yapısını bozmadan günümüze kadar taşımış ve halen kullanımda olan önemli yapıtlardan bir tanesidir.


Delikli Kaya ŞelalesiDelikli Kaya Şelalesi, Artvin Delikli Kaya Şelalesi, Delikli Kaya Şelalesi Artvin, Delikli Kaya Şelalesi Nerede, Delikli Kaya Şelalesi hakkında bilgi, Delikli Kaya Şelalesi giriş ücreti, Delikli Kaya Şelalesi nasıl gidilir

Görüntüsü itibari ile her insanın hayatında bir kere olsun görmek isteyeceği çok nadide yerlerden bir tanesi, adeta cennetten bir köşe hüviyetinde olan delikli Kaya Şelalesi görenleri adeta büyülemektedir. Hayalinizde canlandırmanız için anlatmak gerekirse, ortası delik kocaman bir kaya düşünün. Kenarları toprağa değen bu kayanın ortasından ise şelale akmaktadır. Normalde bizlerin dahi zorlanarak yapacağı bu yapıyı doğa bize kendi imkânlarıyla sunmuş ve ziyaretçilerine bu harika şaheseri görme fırsatı sunmuştur. Günümüzde önemi çok bilinmese de ilerleyen zamanlarda muhakkak hak ettiği ilgiyi görecektir. Artvin’e gittiğinizde muhakkak görmenizi tavsiye etmekteyiz.


Arsiyan Yaylası

Arsiyan Yaylası Artvin sınırları içerisinde Ardahan’ın Posof ilçesi tarafında kalmaktadır. En önemli özelliği etrafının irili ufaklı dağlarla çevrili olması ve içerisinde bir sürü göl bulunmasıdır. Ziyaretçilerine filmlerden bir sahne içerisindeymiş havası veren bu doğal güzelliği şehre gittiğinizde görmenizi tavsiye ederiz.


Tekkale Manastırı

İçerisinde 4 tane farklı yapı barındıran Tekkale Manastırı yöre halkı tarafından dört kilise olarak anılmaktadır. Dışarıdan ölçüldüğünde 28,40 * 18,65 m uzunluklara sahip bir dikdörtgeni andıran manastır yapı olarak Barhal kilisesine benzemektedir. Günümüze kadar yapıldığı tarihten pek çok izi halen bünyesinde barındıran bu eşsiz yerin içerisinde kendinizi ortaçağ dönemindeymiş gibi hissedeceksiniz.


Mençuna Şelalesi

Artvin Arhavi ilçesine 17 km uzaklıkta bulunan Mençuna Şelalesi gidişi ile biraz eziyetli olsa da görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. Araçla bir noktaya kadar gidilebilen şelaleye araçtan indikten sonra da yaklaşık olarak 1 saatlik yürüme yolu sizleri beklemektedir. Doğanın güzel yüzlerinden bir tanesine daha şahitlik etmek isterseniz şelaleyi de muhakkak görmelisiniz.


Maral Şelalesi

Karçal dağları üzerinde bulunan ve Maçahel vadisine akan Maral Şelalesi yüksekliği yaklaşık olarak 65 metredir. Yeşilin suyla bütünleştiği şahane bir görüntüye sahip olan şelaleye ulaşım ise tabi ki epey zorlu bir süreçten geçmektedir. Bir dağın yamacında olduğundan dolayı araçla ulaşımın yapılamadığı bu doğal güzellik misafirlerine, aslında iyi ki de ulaşım olarak zorlu bir noktada dedirtiyor. İnsanoğlunun elinin değemeyeceği konumu nedeniyle doğanın tüm özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Yeşil ile mavinin efsane uyumunun yaşandığı ve su seslerinin her yeri inlettiği bölgeyi kesinlikle görmelisiniz.


Yıldız Gölü

Karçal dağlarına kadar gitmişken Yıldız Gölü ziyareti yapmazsanız olmaz. Göl, dağın eteklerinde ve etrafı uzaktan görülemeyecek şekilde dağ ve kayalarla çevrili bir vaziyette bulunmaktadır. Yazın dahi suyunun çok soğuk olması sebebiyle serinlemek için dahi çok fazla dondurucu etkiye sahiptir. Dağ suları ile beslenen göl yüzmek için fazla soğuk olmasına rağmen insanları girebildikleri kısa süre içerisinde rejenere etmesi sebebiyle fazlaca tercih edilmektedir.


Hatila Vadisi

Üzerinde bulunan seyir terası ile ziyaretçilerine hoş bir sürpriz yapan vadi görülmeye değer enfes manzarası ile gelenleri şaşkına uğratmaktadır. Seyir terası, bulunduğu yerden 15 metre uzunluğa kadar açılmakta, 7,5 metre genişliğinde cam yüzeye sahip olması nedeniyle insanları epey etkilemektedir. Yükseklik korkusu olanların kesinlikle çıkmasını tavsiye etmediğimiz terasta kendinizi adeta boşlukta gibi hissedeceksiniz. Son yıllarda trend olan hologram cam tasarımının da yakın bir zaman diliminde gelmesini umduğumuz seyir terası Hatila Vadisi konumuyla misafirlerine vadinin tüm güzelliklerini göstermektedir.

Yorum yap