İstanbul Marmara Bölgesi

Atatürk Arboretumu (Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri)

Atatürk Arboretumu, Atatürk Arboretumu nerede, Atatürk Arboretumuna nasıl gidilir, Atatürk Arboretumu hakkında bilgi, Atatürk Arboretumu ziyaret saatleri, Atatürk Arboretumu giriş ücretleri

İstanbul’da doğa ile iç içe bir hafta sonu geçirmek ister misiniz? Şehrin gürültüsü, her geçen gün yükselen beton kalıpları ve oksijenden mahrum havasından kurtulup kendinizi yeşilliğin içerisine bırakmak için can attığınızı biliyoruz. İstanbul‘un Sarıyer ilçesinde yer alan Atatürk Arboretumu minik bir ormanı andırır.

Atatürk Arboretumu’nda eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Bunu daha önceden keşfeden fotoğrafçılar arboretumu dış çekim için sıkça tercih ederler.

Atatürk Arboretumu Hakkında BilgiAtatürk Arboretumu Hakkında Bilgi, Atatürk Arboretumu, Atatürk Arboretumu Bilgi, Atatürk Arboretumu kısaca bilgi, Atatürk Arboretumu tarihçesi

Arboretum, ağaç ve ağaç kökeninden gelen odunsu bitkilerin yetiştirilmesi ve korunması üzerine çalıştırmalar sürdüren yerlerdir. Arboretum kelimesinin kökenlerini incelediğimiz zaman “arbor” ve “etum” kelimelerinden oluşmaktadır. Arbor kelimesi “ağaç” etum kelimesi ise ağaca benzer türdeki bitkilerin yetiştirilmesi anlamına gelir.

1949 yılında İstanbul Üniversitesi’nin Orman Fakültesi profesörü Hayrettin Kayacık tarafından Arboretum açılmasına gerektiğine dair bir teklif yapılmıştır. Arboretum üzerine yapılan araştırmalar neticesinde 38 hektarlık bir alanı kapsayan bir bölge yapılması planlanmıştır. Finansal yetersizlik nedeniyle bu çalışmalar uzun bir süre devam etmiştir.

Arboretum 12 Temmuz 1982 tarihinde nihayet açılmıştır. 38 hektarlık bir alanı kapsaması beklenen bu bölge yaklaşık 296 hektarlık bir alana yayılmıştır. 1982 tarihinde açılan bu bölge Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. doğum yıldönümünde açıldığı için adını buradan almıştır.

Hayrettin Kayacık bu fikri ortaya atmasındaki asıl amaç İstanbul Üniversitesi’nde öğretim gören Orman Fakültesi öğrencilerinin araştırma yapmasıdır. Bunun üzerine bu bölgede çekirdek, mangal, piknik ve bisiklete hiçbir şekilde izin yok.

Atatürk Arboretumu’na giriş esnasında su haricinde bütün yiyecek ve içecekler alınmaktadır. Bu sebeple bölgenin içerisine girdiğiniz zaman sizde göreceksiniz temizliği gezginleri şaşkına çevirir.

Atatürk Arboretumu Ziyaret SaatleriAtatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri, Atatürk Arboretumu ziyaret günleri, Atatürk Arboretumu ziyaret saati, Atatürk Arboretumu günler, Atatürk Arboretumu giriş saatleri

Ormanın kokusu, kuşların cıvıltısı ve rüzgar sayesinde ağaçlardan çıkan mükemmel melodi çıkış saatlerine doğru yaklaştığınız zaman ayaklarınızın geri geri gitmesine neden olabilir. Bu sebeple bunun bilincinde olarak gitmenizde fayda var.

Hem hafta içi hemde hafta sonu sabah 09:00’da açılan arboretum akşamüstü 17:00’a kadar açıktır. Atatürk Arboretumu Pazartesi günleri kapalı, diğer günler ise hizmet vermektedir.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti 2019Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti, Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti 2019, Atatürk Arboretumu Giriş Ücretleri, Atatürk Arboretumu ücreti, Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti fiyatı

Atatürk Arboretumu‘nun hafta sonu ve hafta içi giriş ücretleri değişkenlik göstermektedir. Hafta içi yetişkinler için 7,5 TL öğrenciler için ise 2,5 TL’dir. Hafta sonu ise yetişkinlerden 20 TL öğrencilerden 7,5 TL ücret talep edilmektedir.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencileri üniversite kartları yanında olması durumunda “ücretsiz” olarak giriş yapabilmektedir. Giriş ücreti kısmında öğrenci tarifesinden faydalanmak isteyen ziyaretçilerin yanında “öğrenci kartı” bulunması zorunludur.

Atatürk Arboretumu Nerede?Atatürk Arboretumu, Atatürk Arboretumu nerede, Atatürk Arboretumu nerededir, Atatürk Arboretumu İstanbul'un neresinde

Atatürk Arboretumu, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunmaktadır. Özel aracınız ile ve ya toplu taşıma araçlarını kullanarak kolayca bu doğa harikası bölgeye ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız ile ulaşım sağlamak isterseniz oldukça kolaydır, önünde otoparkı bulunur. Arboretumun otoparkı özellikle yaz aylarının hafta sonlarında çok kalabalıktır.

Atatürk Arboretumuna Nasıl Gidilir?Atatürk Arboretumu, Atatürk Arboretumu nasıl gidilir, Atatürk Arboretumuna nasıl gidilir, Atatürk Arboretumu otobüs hatları, Atatürk Arboretumu nasıl gidebilirim

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Atatürk Arboretumuna özel aracınız ile gidecekseniz Maslak – Sarıyer istikametinde ilerlemelisiniz. Orman Bölge Müdürlüğü ve Hacı Osman’ı geçtikten sonra Kilyos yolundan Bahçeköy tarafına doğru ilerleyin. Bu istikamet üzerinde yer alan yön tabelalarını kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları

Metrobüs ve ya metro her iki seçenek içinde bir kez otobüs binilmesi zorunludur. Bu sebeple direkt otobüs ile ya da metrodan otobüs aktarması yaparak arboretuma ulaşabilirsiniz.

153 Sarıyer – Bahçeköy , 42T Taksim – Bahçeköy,  59RK Rumeli Hisarüstü, 42HM Hacı Osman Metro – Bahçeköy seferlerini kullanabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

Yorum yap