İstanbul Marmara Bölgesi Türkiye

Ayasofya Müzesi (Tarihi, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Nerede, Özellikleri)

Ayasofya Camii, Ayasofya Camii hakkında bilgi, Ayasofya Camii nerede, Ayasofya Camii tarihi, Ayasofya Camii nerede, Ayasofya Camii ziyaret saatleri, Ayasofya Camii giriş ücreti

Eşsiz tarihi ve gezilecek yerler listesi oldukça geniş olan İstanbul, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik etmiştir. İstanbul’un geçmiş tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen gezginler için oldukça fazla sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapıların en başında gelen; sanatsal ve mimari özellikleri ile ön plana çıkan her yıl yüzbinlerce turist ağırlayan Ayasofya Müzesi‘dir.

Ayasofya Müzesi Hakkında BilgiAyasofya Müzesi, Ayasofya Müzesi bilgi, Ayasofya Müzesi hakkında bilgi, Ayasofya Müzesi tarihi, Ayasofya Müzesi kısaca bilgi, Ayasofya Müzesi hakkında kısaca

İstanbul’da en çok ziyaret edilen müzeler arasında listenin en başında yer alan Ayasofya, 325 yılında kilise olarak yaptırılmış, 537 yılında yeniden inşa edilmiştir. Ayasofya (Hagia Sophia), eski Yunan dilinde Holly Wisdom olarak bilinir. Türkçe’ye göre ise “Kutsal Bilgelik” anlamına gelir.

Tarihi yapı yaşadığı deprem ve yangınlar neticesinde 2 kez yeniden restore edilmiştir. Roma İmparatoru Büyük Konstantin’in, imparatorluk merkezini taşımak istediğini ifade ettikten sonra 325 yılında yapılmış, 360 yılında yaşanan depremler sonrasında Bizans İmparatoru Constantine tarafından yeniden yaptırılmış, 527-565 yıllarına kadar yaşadığı yangınlar ve depremler sonrasında tekrar restore edilmesi gerekmiştir.

Bizans İmparatoru Justinianos tarafından ünlü mimarlar (Anthemios – Isidoros) tarafından 5 yıl süren bir restore çalışması yaptırmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethi sonrasında Ayasofya’yı camiye çevirmiş ve 482 yıl boyunca camii olarak hizmet vermiştir. 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve kurul kararı ile Ayasofya Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Müzeye dönüştürülmesinin ardından günümüzde en çok turist ağırlayan tarihi yapılardan biri haline gelmiştir. Görüldüğü gibi Ayasofya Müzesi Tarihi oldukça eskilere dayanmakta olup ifade ettiği anlam sadece Türkiye için değil tüm dünyada önem arz etmektedir.

Ayasofya Müzesi’nde Kesinlikle Görülmesi Gereken Bölümler

İki farklı kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapan Ayasofya, günümüze kadar eşsiz mimarisini ve kültürel değerini kaybetmeden ziyaretçilere aktarıyor. Tarihi yapının dış kısmında yer alan Padişah Türbeleri, kesinlikle görülmesi gereken bölümler arasında yer almaktadır.Ayasofya, Ayasofya müzesi, Ayasofya müzesi ziyaret saatleri, Ayasofya müzesi yaz ziyaret saatleri, Ayasofya müzesi açık günler, Ayasofya müzesi kaça kadar girilir, Ayasofya müzesi içi

Bu türbeler arasından en fazla dikkat çekeni ise Mimar Sinan tarafından 1574 – 1577 yılları arasında inşaa edilen II. Sultan Selim Türbesi’dir.

Osmanlı ağaç işlemeciliğine dair izleri belirgin bir şekilde görebileceğiniz ‘giriş kapısı’ dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Padişah Türbeleri arasında III. Murad, III. Mehmed, I. Mustafa ve Sultan İbrahim türbeleri de II. Sultan Selim kadar dikkat çekicidir.

Müzenin iç kısmında yer alan en önemli bölüm ise görkemli kubbedir. Kubbenin özelliği ise Rodos toprağının kullanılmış olması, Osmanlı Hat Sanatı ile kubbenin uygun bölümleri metinlerle süslenmiştir. İç kısımda yer alan I. Mahmud Kütüphanesi’ni gezmeden müzeden kesinlikle ayrılmamalısınız.

Kütüphane 1739 yılında padişahın emriyle inşaa edilmiştir. Kütüphanenin okuma salonu ve kitapların saklandığı Hazine-i Kütüb bölümleri bulunmaktadır.

Efsanelere konu olmayı başaran, duvarları mozaik ile kaplı olan müzenin kuzeybatı yönünde yer alan Dilek Sütunu, imparatorların taç giyme törenlerinin yapıldığı Omphalion görülmesi gereken diğer bölümlerden birkaçıdır.

Ayasofya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Ayasofya Müzesi, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Sultanahmed semtinde yer almaktadır. İstanbul’un gezilecek yerler listesinde kendisine yer bulan bu önemli tarihi yapıya birkaç alternatif ulaşım şekli ile kolayca ulaşabilirsiniz.Ayasofya, Ayasofya Müzesi, Ayasofya Müzesi giriş ücreti, Ayasofya Müzesi ziyaret saatleri, Ayasofya Müzesi tarihi, Ayasofya Müzesi kısaca bilgi, Ayasofya Müzesi nerede

Tramvay, tren, otobüs ve vapur seferlerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Müzeye tramvay ile ulaşmak isterseniz Bağcılar – Kabataş hattını kullanarak, Gülhane ve ya Sultanahmet istasyonlarında inmelisiniz. (T1 – Tramvay hattı)

İstanbul’un farklı semtlerinden kalkan belediye otobüsleri aracılığıyla Eminönü’ne ulaşın, ardından tramvay aktarması ile Sultanahmet Meydanı’na gidebilirsiniz.

Tren ve ya Marmaray ile ulaşım sağlamak isteyen gezginler Sirkeci durağında inip, ardından Sultanahmet için tramvay aktarması yapabilirsiniz.

Sultanahmet Meydanı’nın çevresi özel araçların girişine yasak olduğu için özel aracınız ile gelinmesi tavsiye edilmez.

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti 2019

Ayasofya Müzesi giriş ücreti 60 TL’dir. Müzeye giriş esnasında Müzekart+ geçerlidir.Ayasofya Müzesi giriş ücreti, Ayasofya Müzesi müzekart, Ayasofya Müzesi bilet ücreti, Ayasofya Müzesi giriş ücreti 2020, Ayasofya Müzesi giriş ücreti 2019, Ayasofya Müzesi giriş ücreti öğrenci

Ayasofya Müzesi’ne;

18 yaş ve altı ve T.C vatandaşı gençler, öğrenciler ve öğrencilere refakat eden öğretmenler,

65 yaş ve üstü T.C vatandaşları,

Gaziler ve şehit yakını kimlik kartına sahip olanlar,

8 yaş altı yabancı uyruklu çocuklar,

Er ve erbaşlar,

ücretsiz girebilir.

Ayasofya Müzesi Ziyaretçi Saatleri

Ayasofya Müzesi’nde yaz ve kış sezonu uygulanmaktadır. Bu sebeple 15 Nisan – 31 Ekim yaz döneminde her gün 09:00 ile 19:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 01 Kasım – 15 Nisan kış döneminde ise 09:00 ile 17:00 saatleri arasında her gün bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Müzeye giriş yapabilmeniz için kapanış saatinden bir saat önce bilet almalısınız. Örneğin, 19:00’da müze kapanıyor ise 17:59’da biletinizi almış olmanız gerekmektedir.

Ayasofya Müzesi, Ramazan ve Kurban Bayramı’nın 1. gününde yarım gün ziyarete kapalıdır. Ayrıca buradan müzenin resmi internet sitesine ulaşarak ayrıntılı bilgiye ulaşabilir ve yetkililerle iletişim kurabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

Yorum yap