Bozcaada Çanakkale

Bozcaada Gezilecek Yerler

Türkiye’nin birbirinden değerli ve güzel birçok tatil beldesi bulunmakta. Ancak hem tatil yapmak hem de huzuru bulmak istiyorsanız önceliğiniz kesinlikle Bozcaada olmalıdır. Huzur dolu tarih kokan sokaklarıyla, muhteşem gün batımlarıyla ve temiz havasıyla oldukça dikkat çeken bu tarihi ada, ömür boyu cebinizde taşıyacağınız anılar bırakacak sizde.

Bozcaada keyifle gezilerek, çok güzel zaman geçirebileceğiniz bir yer. Renkli kapıları olan taş evler, eski kiliseler, rüzgar gülleri, uzun bir açık pazar, dar sokaklara saklanmış şirin dükkanlar gezip görebileceğiniz yerler arasında. Güneşin batışını izlemek için en güzel yer ise Batı Burnu’ndaki rüzgar gülleridir.

Adada birçok etkinlik de düzenleniyor. Her yıl temmuz ayının sonunda Ayazma Panayırı yapılıyor. Ayazma’da bulunan  Aya Paraskevi Manastırı’nda önce bir ayin oluyor daha sonra da yemekler yeniyor ve dans ediliyor. 25 Temmuz gecesi ise Kalede Türk-Yunan Dostluk gecesi kutlanıyor. Ayrıca Eylül ayının sonunda Bağbozumu Festivali düzenleniyor.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Bu kadar övgüden sonra sanırım, sizlere rehber olacak mutlaka görülmesi gereken yerlerin listesini vermeden olmaz. Ada o kadar güzel ki sizlere sunmak istediğim listemi oluşturmakta oldukça zorlandım. Benim için oldukça zor olan listeme gelin birlikte göz atalım:

1. Bozcaada Kalesi’nde Manzarayı Keşfedin

Bozcaada Kalesi, Bozcaada Kalesi nerede, Bozcaada Kalesi nasıl gidilir, Bozcaada Kalesi ne zaman yapıldı, Bozcaada Kalesi ziyaret saatleri, Bozcaada Kalesi bilgi

Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak belli olmayan bu kale yüzyıllarca adanın korunması amacıyla Fenikeliler, Cenevizliler, Venedikliler ve Osmanlılar tarafından aktif bir şekilde kullanıldı. Zamanında içinde Türk mahallesinin de yer aldığı bu kaleden adanın muhteşem manzaralarını gözlemleyebilirsiniz. Özellikle bu büyüleyici manzaraları ölümsüzleştirmeniz için fotoğraf makinenizi yanınıza almanızı şiddetle tavsiye ediyorum, pişman olmayacaksınız. Çok büyük bir alana yayılmış, şehirden 10 metre genişlikte bir hendekle ayrılan, yapılışı ta Finikelilere kadar uzanan ve muhteşem bir manzaraya sahip olan Bozcaada Kalesi’ni gezmeden adadan ayrılmanız sizin için büyük bir eksiklik olacaktır.

Daha fazla bilgi için “Bozcaada Kalesi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


2. Bozcaada Sokaklarında Geçmişe Yolculuk Yapın

Bozcaada, Bozcaada sokakları, Bozcaada evleri, Bozcaada gezi, Bozcaada fotoğrafları, Bozcaada gezilecek yerler

Adanın buram buram tarih koktuğunu yazımın başında da söylemiştim. Geçmişle günümüz arasında bir köprü kuran ada sokakları rengarenk şirin evlerle bezenmiş bir tarih örtüsü kıvamında. Arnavut kaldırımlı sokakların iki yanında sıralanan Rum evleri sizleri günümüzden yüzlerce yıl öncesine götürecek detaylarla dolu. Adadaki çoğu vaktinizi yavaş yavaş bu nostaljik sokaklarda gezerek geçirmenizi ve yine fotoğraf makinenizi yanınıza almanızı tavsiye ediyorum.


3. Bozcaada Müzesinde Nostalji Yapın

2006 yılında 130 yıllık bir binada hizmete açılan müzede adaya ait 6.000 fotoğraf, resim ve tarihi eşya sergilenmektedir. Adanın daha da özümsenmesi için müzeye uğrayıp adanın geçmişini de keşfedebilirsiniz. Ada tarihi hakkında çok yararlı bilgilere ve belgelere erişebileceğiniz bu emek harcanmış müzeyi mutlaka uğramalısınız. Adanın meşhur şaraplarının yer aldığı koleksiyon da görülmeye değer.


4. Şarap Fabrikalarını Gezin

Bozcaada, Bozcaada şarap, Bozcaada şarap fabrikaları, Bozcaada şarap üretimi

Adanın genelinde üzüm çiftlikleri hemen dikkatinizi çekmiştir. Üzümün bu kadar yaygın olduğu yerde şaraptan bahsetmemek olmaz. Dolayısıyla Bozcaada demek aslında şarap demektir. Adayı gezerken birçok noktada üzüm üreticilerini görebilirsiniz. Büyükşehirlerde bulamayacağınız bu şarap üretim çiftliklerini gezmemek, keşfetmemek sanırım büyük bir eksiklik olacaktır. Adada Corvus, Çamlıbağ ve Amadeus gibi markalaşmış yaklaşık 5-6 şarap fabrikası bulunmaktadır. Bu şarap fabrikalarını gezip şarapların üretim aşamalarına tanıklık edebilir ve birbirinden değerli şarapların tadına bakabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz tatil sonrası yakınlarınıza bu lezzetli şaraplardan ikram edebilirsiniz…


5. Ada Koylarını Keşfedin

Bozcaada, Bozcaada koyu, Bozcaada akvaryum koyu, Bozcaada koyları, Bozcaada plajları, Bozcaada deniz

Buraya kadar gelmişken güzel ve serin denizin keyfini çıkarmamak olmaz. Bunun için adanın en güzel koylarını keşfetmenizi ve buralarda denize girmenizi tavsiye ediyoruz. Adanın en meşhuru olan “Akvaryum Koyu” mavinin rengarenk tonlarıyla, berrak ve serin suyuyla mutlaka uğramanız gereken koyların başında gelmektedir. Bunun dışında adada keşfedebileceğiz koylar arasında “Beylik Koyu, Çayır Koyu, Tuzburnu Koyu, Poyraz Limanı Koyu” gelmektedir.

Koylar ve plajlar hakkında hazırlamış olduğumuz “Bozcaada Plajları” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.


6. Polente Feneri ve Rüzgar Gülleriyle Günü Batırın

 

1861 yılında adanın batı ucuna yapılmış olan Polente Feneri, adadaki meşhur rüzgar güllerinin sonunda yer almaktadır. Rüzgar gülleri ise 17 adet olarak 2000 yılında yapılmış. Fener ile birlikte rüzgar güllerinin özellikle güneşin batışı sırasında oluşturdukları görüntü kartpostal tadında manzaralar sunmaktadır. Kaledeki manzaradan sonra bu görsel şölene tanıklık etmeden adadan ayrılmayınız. Tabii gün batarken siz de yanınıza mutlaka bir sandalye ve şarap almayı unutmayın…


7. Ayazma Manastırı

1734 yılında adanın güney kısmını yapılan ve kutsal su anlamı -hagiasme- taşıyan Ayazma Manastırı bünyesinde dini ve mitolojik olarak çeşitli unsurlar barındırmaktadır. Manastırın bahçesinde tarihi bir çeşme ile ulu çınarlar bulunmaktadır. Ayrıca 26 Temmuz günü burada Aya Praskevi olarak anılmaktadır. Manastırın yanında bulunan restoranda ise eşsiz manzara karşısında birbirinden lezzetli yemekleri tadabilirsiniz… 


8. Meryem Ana Kilisesi

Adada ibadete açık olan tek kilise olan Meryem Ana Kilisesinin dört katlı kulesi ve çanı neredeyse adanın her yerinden görülebiliyor. Venediklilerden kaldığı tahmin edilen kilise Rum Mahallesinin tam ortasında bulunmakta. İbadete açık olan kilisenin içini ancak pazar günleri yapılan ayinde gezme şansınız bulunmakta.


9. Ayazma Plajı

Ayazma Plajı, Bozcaada Ayazma Plajı, Ayazma Plajı plajı, Çanakkale Ayazma Plajı, Ayazma Plajı nerede, Ayazma Plajı nasıl gidilir, Ayazma Plajı giriş ücreti

Adada yüzebileceğiniz en güzel yer Maldivleri andıran görüntüsü, ince kumları ve buz gibi suyuyla Ayazma Plajı olmaktadır. Plaj çevresindeki pek çok kafe bulunması nedeniyle geç saatlere kadar burada deniz ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Oldukça popüler olmasından dolayı özellikle hafta sonları çok kalabalık olduğundan erken saatlerde gitmenizi tavsiye ediyorum.

Adaya yaz aylarında gittiyseniz, Ayazma plajında denize girebilirsiniz. Sakin yerleri tercih ediyorsanız, Sulu Bahçe ya da Habbele Koyları’na da gidebilirsiniz. Ada dalış için de oldukça güzel bir yer. Daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız “Bozcaada Plajları” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.


Bozcaada Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan gidecekseniz, Çanakkale Boğazı’nı geçmek için Gelibolu – Lapseki ve  Eceabat –  Çanakkale arasında  saat başı kalkan feribotlara binebilirsiniz  ya da çok az bir mesafe daha katederek hiç beklemeden Kilitbahir’den kalkan motorlara binebilirsiniz. Fakat bu motorlar feribotlara oranla daha küçük olduğundan kışın kötü havalarda iptal olabiliyor, aklınızda bulunsun.
Daha sonra ise Bozcaada tabelasını takip ederek Geyikli’ye bağlı Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz.

Bozcaada’da Ne Yenir?

Akşam yemekleri için limandaki balık lokantalarını ya da ara sokaklardaki romantik restoranları tercih edebilirsiniz. Bozcaada şaraplarıyla ünlü bir ada, bu sebeple yemeğin yanında şarap tercih ederseniz pişman olmazsınız.
Ada, kahvaltısıyla da ünlü, sabah adanın sokaklarında dolaşırken kahvaltı yapan turistlere raslamak mümkün. Meydandaki Çınaraltı adlı kahvede ev yapımı limonata veya sakızlı kahve içebilirsiniz. Kahvenin yanında sakız likörü ve çikolata da ikram ediyorlar.

Bozcaada’da Nerede Kalınır?

Bozcaada’da yılın belli zamanlarında festival ve panayırlar olduğu için, daha önceden yer ayırtmanızda fayda var. Kalacak yer için seçenekleriniz, butik oteller, taş evler ya da bütçeniz yeterli ise bağ evleri olabilir. Az miktarda paranız varsa size küçük bir sır olarak şunu söyleyebilirim, bir müddet Bozcaada’nın dar sokaklarında etrafa bakınarak dolaşırsanız size çok uygun fiyatlara gecelik ev kiralayacak Bozcaada sakinleri bulabilirsiniz. Siz dolaşırken onların sizi bulması çok zaman almayacaktır.

Ne alınır?

Adadan dönmeden, şarap fabrikalarından şarap, pazardan el yapımı reçeller ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Adada bir de sadece şarap temalı malzemeler satan dükkan bulunmakta, buradan orijinal hediyeler bulabilirsiniz.

Uyarılar

Son olarak birkaç maddede dikkat etmeniz gereken bazı şeyleri özetleyeceğim:
-Adada sadece Ziraat Bankası bulunmakta.
-Yazın en sıcak günlerinde bile akşamları serin oluyor.
-Sadece bir eczane ve bir de sağlık ocağı var.
-Adaya kalabalık bir zamanda gidecekseniz dönüş için feribottaki yerinizi mutlaka önceden ayırtın.

Yorum yap