Bozcaada Çanakkale

Bozcaada Kalesi (Tarihi, Giriş Ücreti? Nerede? Nasıl Gidilir?)

Bozcaada Kalesi, Bozcaada Kalesi nerede, Bozcaada Kalesi nasıl gidilir, Bozcaada Kalesi ne zaman yapıldı, Bozcaada Kalesi ziyaret saatleri, Bozcaada Kalesi bilgi

Feribotla Bozcaada‘ya geçerken yüzüme vuran rüzgar eşliğinde merakla adanın neye benzediğine bakıyorum. İlk dikkatimi çeken adanın büyük bir kısmını  kaplayan heybetli bir kale. Adaya yaklaştıkça kale de gitgide büyüyor. İnceleyip, hakkında yazı yazmak üzere geldiğim bu adada daha deniz yolundayken yazımın da başrol oyuncusunu bulmuş oluyorum. Karaya ayak basar basmaz günü birlik geldiğim adada vakit kaybetmeden Bozcaada Kalesi‘ne yöneliyorum. Kaleyle adayı ayıran bir hendek üzerine yapılmış, yaklaşık 10m uzunluğundaki köprüden geçerek kalenin giriş kapısının önüne geliyorum. Öğrenci olmanın nimetlerinden faydalanarak para vermeden kaleye giriyorum.

Kale oldukça geniş bir arazi üzerine kurulmuş. Yüksek duvarlarla çevrili ve 3 tarafı da deniz. Kale içinde eski mezar taşları var küçük bir odada ise anforalar sergileniyor. Şu anda henüz kalenin tarihi hakkında teknik bilgim yok. Bir çok şeyi kendim keşfetmeye çalışarak ve tarihi koklayarak tek başıma kalenin içinde geziyorum. Yüksek duvarlara çıkmak için merdivenler görüyorum ve cesaretimi toplayarak kalenin tepesine kadar bu merdivenlerden çıkıyorum. Ödülüm ise muhteşem bir manzara.

Bozcaada Kalesi, Bozcaada Kalesi nerede, Bozcaada Kalesi nasıl gidilir, Bozcaada Kalesi ne zaman yapıldı, Bozcaada Kalesi ziyaret saatleri, Bozcaada Kalesi bilgi

Uçsuz bucaksız bir deniz ve bütün ada ayaklarımın altında. Kalenin 3 tarafı da duvarlarla kaplı. Üşenmeyerek her taraftaki duvarlara tırmanıp değişik manzaraların keyfini çıkartıyorum. Kalenin bazı kısımları bu bunaltıcı yaz sıcağında o kadar güzel esiyor ki inanamazsınız. Yanıma aldığım fotoğraf makinamla bir sürü fotoğraf çekiyorum.

Kale, adeta adanın gözcüsü durumundadır. Büyük ve büyüleyici bir atmosferi olan kaleden adayı net bir şekilde görebildiğiniz gibi muhteşem bir deniz manzarasını da temaşa edebilirsiniz.. Muhteşem bir ada ve masmavi bir denizle birlikte gerçekten bolca fotoğraf manzarası sunmaktadır. Ayrıca kale içlerinde yer alan yazıları okuyarak adanın hem tarihi hem de özellikleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.Bozcaada Kalesi, Bozcaada Kalesi nerede, Bozcaada Kalesi nasıl gidilir, Bozcaada Kalesi ne zaman yapıldı, Bozcaada Kalesi ziyaret saatleri, Bozcaada Kalesi bilgi

Sıra kale hakkında teknik bilgiler toplamakta. Bir takım broşürler ve ada sakinlerinden edindiğim teknik bilgileri sizinle paylaşmam gerekirse:

Bozcaada Kalesi Hakkında Bilgiler

Kalenin bir diğer adı Kale-i Sultaniye. Kalenin ilk olarak kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemekte.  Ancak tarihçiler bu görkemli yapının yapılışının Finikelilere kadar gittiğini söylüyor. Bununla birlikte Bozcaada Kalesi ne zaman yapıldı sorusunun cevabını da maalesef alamıyoruz. Şu anki son hali ise Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış. Kale bir ara Venediklilerin eline geçmiş. 1700’lü yıllarda geri alınarak onarılmış ve genişletilmiş. En son ise 1996 yılında restore edilmiş. Kaleyi adadan ayıran hendeğin eskiden su ile dolu olduğu ve bu şekilde kalenin korunmasının sağlandığı söyleniyor. 

Kale kapıları üstünde çeşitli yazıtlar bulunmaktadır. Bu yazıtlarda gerek kalenin tarihi gerekse yapılan onarım faaliyetleri yazmaktadır. Örneğin giriş kapısı üstündeki kitabelerde kalenin 1831 yılında Sultan II.Mahmut tarafından onarımdan geçirtildiği belirtilmektedir.Bozcaada Kalesi, Bozcaada Kalesi nerede, Bozcaada Kalesi nasıl gidilir, Bozcaada Kalesi ne zaman yapıldı, Bozcaada Kalesi ziyaret saatleri, Bozcaada Kalesi bilgi

Kalenin ana kapısı dışında  Mendirek ve Deniz Kapısı diye iki kapısı daha varmış fakat şu anda kullanılmıyor. Kale iç kale ve dış kale olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. İç kalenin bir diğer adı Ahmedek. İç kalede biri baş burç olmak üzere sekiz burcu var(bunlar size daha önce tırmandığımı söylediğim burçlar). Bu kale yüzyıllarca adayı dışardan gelecek tehlikelere karşı korumuş. Bugün ise benim gibi tarihi ve gezmeyi seven turistlere keyifli anlar yaşatıyor. Bazen de konserler ve eğlenceler için kullanılıyor.

Bozcaada Kalesinin giriş ücreti ise 2018 yılı itibariyle 5 TL. Eğer öğrenciyseniz giriş ücreti olarak 3 TL ödeme şansınız bulunmakta. Bununla birlikte maalesef girişte müzekartınızdan yararlanamıyorsunuz.

Bozcada Kalesi ziyaret saatleri yıl boyunca değişmekle birlikte yaz aylarında 10.00 – 20.00 şeklinde uygulanmaktadır. Yaz ayları dışında ziyaret saatleri 08.30-19.30 olarak belirlenmiştir.

Son olarak “Bozcaada Kalesi nerede? Nasıl gidilir?” sorularına cevap vermek istiyorum. Kale Çanakkale’nin tarihi adası olan Bozcaada’da yer almaktadır. Adaya feribotla geldiğinizde yazımın başında da belirttiğim gibi bu görkemli kale hemen dikkatinizi çekecektir. İskeleye vardığınızda birkaç dakika yürüme mesafesinde buraya ulaşmanız mümkündür. Kalenin “Google konumu” üzerinden de yerini inceleyebilirsiniz.

Ayrıca “Bozcaada’da Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

1 Comment

Yorum yap