Bursa Marmara Bölgesi

Bursa Tophane – Tophane Saat Kulesi (Gezi Rehberi)

Tophane, Saat kulesi, Bursa tophane saat kulesi

Bursa‘da şehrin tam merkezinde yer alan Tophane, Bursa’nın zirvesinde bir tarih içermektedir. Bursa’nın müthiş manzarasını kuşbaşı bir konumdan seyredebileceğiniz Tophane’de başta Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbeleri olmak üzere birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Mahallenin adı da isminden de anlaşılacağı gibi tepede bulunan toplardan gelmektedir. Osmanlı döneminde topların döküldüğü parkta bugün hala çok sayıda top tepede bulunmakta ve bu toplar ramazan aylarında kullanılmaktadır. 

Bursa’yı gezmeye gelenlerin merkezde mutlaka görmeleri gereken yerlerden biri de Bursa’nın seyir tepesi olarak bilinen Tophane olmalıdır. Aynı zamanda burada yer alan restoranda şehrin güzel manzarasıyla birlikte yemek yiyebilir ve özellikle yaz aylarında serin bir ortamda çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki bu tarihi park olağanüstü bir manzara konumuna sahip olsa da şehirdeki yüksek binaların varlığı manzarayı kirletmiş durumda. Şimdi de sizlere Tophane’de gezilecek yerler hakkında bilgi verelim:

Tophane Saat Kulesi

Tophane, Saat kulesi, Bursa tophane saat kulesi

Daha eski tarihlerde yapılan ve yıkılan saat kulesinin yerine yenisi tekrar yapılarak 1905 yılında II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 29. yılı münasebetiyle açılışı yapılmıştır. 6 katlı olarak inşa edilen kulenin yüksekliği ise yaklaşık 65 metredir. En üst katının dört duvarında da saat bulunmaktadır. Bir dönem yangın izleme kulesi olarak hizmet veren kulenin içinde 89 basamaktan oluşan bir ahşap merdiven bulunmaktadır.

Bugün turistlerin ilgi odağı haline gelmiş olan saat kulesi özellikle akşamları ışıklandırmalarla görsel bir şölen sunmaktadır.

Osmangazi Türbesi

Tophane, Bursa, Osmangazi Türbesi

Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Gazi bir yapıyı inşa ederek öldükten sonra buraya gömülmeyi vasiyet eder. Öldükten sonra Bursa’nın fethedilmesiyle birlikte Osman Gazi, Tophane’de yer alan bir kiliseden türbeye dönüştürülmüş bu yere defnedilir. Orijinal türbe maalesef bir deprem sırasında yıkılmış ve Sultan Abdülaziz tarafından 1863 yılında tekrar inşa ettirilmiştir.

Orhangazi Türbesi

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin oğlu olan ve Bursa’yı fetheden Orhan Gazi’nin türbesi de hemen babasının türbesinin karşısında yer almaktadır. 

Türbe daha önceden şehrin manastırı olarak hizmet veren Sainte Elie’nin kalıntılarının üstüne inşa edilmiştir. Manastırın izleri türbenin tabanında yer alan mozaiklerde net bir şekilde görülebilmektedir. Osmangazi Tübesi gibi deprem sırasında yıkılmış ve Sultan Abdülaziz tarafından aslına uygun olarak tekrar inşa ettirilmiştir.

Bursa Tophane Nerede? Bursa Tophane’ye Nasıl Gidilir?

Tophane, Bursa’nın merkezinde yer almaktadır. Bursa’nın merkezine gelenlerin Altıparmak Caddesi üzerinde yer alan surları ve saat kulesi gözüne hemen çarpmaktadır.Tophane, Tophane manzarası

Bursa merkezden yürüyerek 10 dakikada bu tarihi parka ulaşabilirsiniz. Oldukça yüksek bir noktada bulunan mahalleye çıkış dik bir merdivenden yapılmaktadır. Merdivenden yukarı çıktığınızda bu tarihi mahallede çok sayıda yerli ve yabancı turist eşliğinde tarih kokusunu soluyabilirsiniz.

Buraya kolay yoldan ulaşabilmeniz için “Google konumunu” kullanabilirsiniz.

Yorum yap