Büyükada İstanbul

Büyükada’da Ne Yapılır? (Büyükada’da Neler Yapılır?)

Büyükada, Büyükada ne yapılır, Büyükada'da ne yapılır, Büyükada'da neler yapılır

İstanbul‘un gürültüsünden kaçmak zordur ancak Prens Adaları olarak adlandırılan adalarına gitmek oldukça kolaydır. İstanbul’da yapılacak şeyler bellidir ancak adalarda yapılacak çok daha farklı ve güzel şeyler vardır. Özellikle adaların en güzel aktivitelerini ve yapılarını bulabileceğiniz “Büyükada’da ne yapılır?” sorusunun cevabını vermek bizim uzun ama bir o kadar eğlenceli olacak. Eğer Büyükada‘yı gezmek ve günlerinizi eğlenceli bir şekilde geçirmek istiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Büyükada’da Neler Yapabilir?

1) Bisiklet: Büyükada’nın Olmazsa Olmaz Aktivitesi

Büyükada, Büyükada Bisiklet Turu, Bisiklet turu Büyükada

Her ne kadar günübirlik ziyaretlere uygun olsa da Büyükada’yı kısa bir süre içerisinde gezmek mümkün olmayacaktır. Hem gezinizi eksiksiz tamamlamak hem de adanın tüm güzel manzaralarına tanıklık edebilmeniz için mutlaka bisiklet turu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Adaya ayak bastığınızda iskelenin yakınlarında bisiklet kiralayan birçok işletmeyi bulabilirsiniz ancak varsa tavsiyemiz kendi bisiklet ve malzemenizi yanınızda getirmenizdir.

Bisiklet turunu yapmakta karar aldıysanız mutlaka adanın tüm çevresini kapsayan büyük turu planlayın. Böylelikle adanın tüm lezzetli manzarasının tadına varma şansına sahip olabileceksiniz.

2) Aya Yorgi Tepesine Tırmanın

Bence adanın en güzel ve özel yerini Aya Yorgi Kilisesi’nin bulunduğu tepe oluşturmakta. Çıkması biraz terletici olsa da zirveye vardığınızda ayaklarınızın altında tüm Anadolu yakasını ve Marmara Denizi’ni görmek gerçekten her şeye değer. İstanbul’da beni etkileyen en güzel manzaralardan birine sahiplik yapan tepede Aya Yorgi Kilisesi’ni gezebilir ve mutlaka bir şeyler yiyip-içmenizi tavsiye ettiğim Aya Yorgi Kır Lokantası’nda bir mola verebilirsiniz. Daha fazla bilgi için “Aya Yorgi Kilisesi” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

3) Ada’nın Lezzetlerini Tadın

Büyükada'da Ne Yenir, Büyükada, Büyükada yemek, Büyükada yemek rehberi, Büyükada ne yenir, Büyükada restoranları

Adada yapılmasını tavsiye ettiğimiz ki yapmaya mecbur olacağınız şeylerden birisi de adanın restoranlarında bir şeyler yemektir. Ada olması hasebiyle taze balıkları bulabileceğiniz adada bir lokantada balıkların tadına bakabileceğiniz gibi erkenden geldiyseniz kahvaltınızı yapabilirsiniz. Bununla ilgili hazırlamış olduğumuz “Büyükada’da Ne Yenir” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

4) Nostaljik Ada Sokaklarında Yürüyün

Büyükada, Büyükada sokakları, Büyükada caddeleri

Bisiklet kiralayıp gezebilirsiniz ya da hiç tavsiye etmesek de faytonu deneyebilirsiniz. Ancak az yorucu ama bir o kadar romantik unsurla dolu nostaljik ada sokaklarını keşfedebilirsiniz. Bence adada yapılacak en güzel etkinliklerden birisi sokaklarını keşfetmek. Bir de üstüne fotoğraf çekmeyi ya da çekilmeyi seviyorsanız sizin de bundan büyük bir keyif alacağınızdan eminim.

5) Adanın Köşklerini Keşfedin

Büyükada köşkleri, Agopyan Köşkü, Büyükada sokakları

İstanbul’dan fazla uzaklaşmamanıza rağmen bu koca şehirden sizi binlerce kilometre öteye ışınlamış hissi veren ada sokakları ve muhteşem köşkleri mutlaka görülmeli. Neredeyse varlıkları 200 yıl öncesine kadar giden köşklerin bir kısmı bugün otel olarak hizmet vermektedir. Birbirinden güzel ve ilgi çekici bu köşkleri fotoğraf çekimleri için de değerlendirebilirsiniz.

6) Yıkılmadan Rum Yetimhanesini Görün

Rum Yetimhanesi, Büyükada Rum Yetimhanesi

Aya Yorgi Kilisesinden sonra bir başka yorucu ziyaret Rum Yetimhanesine gitmektir. Aya’ya çıktığınız yolun tam karşısından çıkabileceğiniz Rum Yetimhanesinin temelleri 1898 yılında otel amacıyla atılmıştır. Daha sonra ruhsat olmadığı için Rum vakıflar tarafından satın alınarak yetimhaneye çevrilmiş ancak 1964 yılı itibariyle boşaltılmış ve kaderine terk edilmiştir. Dünyanın en büyük ahşap binalarından olan yetimhaneye bakım çalışması yapılmadığı takdirde yıkılabileceği söyleniyor. Bu nedenle adaya gittiğiniz ilk fırsatta burayı da rotanıza eklemenizi tavsiye ederiz.

7) Meşhur Dondurmalarından Yiyin

Büyükada’da yer alan meşhur dondurma mekanlarının biraz pahalı ama cüssece büyük olan külah dondurmalarının tadına mutlaka bakın. İstanbul’dan ayrıldıktan sonra kendinizi Ege’de bir tatil beldesinde hissedebileceğiniz adalara adım attığınızda iskeleye yakın yerlerde bulunan dondurmacılarına uğramamak gerçekten olmaz.

8) Büyükada Müzesine Uğrayın

Bir yere gittiğinizde oranın tarihini iyice özümsemek için mutlaka müzesine gidilmelidir. Büyükada’nın gerek tarihini gerekse kültürel özelliklerini yakından görmek için müze gerçekten büyük bir fırsat. Müzede adaların geçmişten bugüne kadar uzanan hikayesini kronolojik bir şekilde incelemeniz mümkün.

9) Reşat Nuri Güntekin Evini Ziyaret Edin

Cumhuriyet döneminin usta yazarlarından olan unutulmaz yazar Reşat Nuri Güntekin, yaşamını Büyükada’daki evinde sürdürmüştür. Yazarın ölümünden sonra müzeye dönüştürülmüş olan evini ziyaret edip yazara ait birçok kişisel eşyayı gözlemleyebilirsiniz.

10) Tabii ki Yüzün

Büyükada, Büyükada plajı, Büyükada plajları, Büyükada'nın en iyi plajları, Büyükada plajı nedir, Büyükada plajları nelerdir, Büyükada en iyi plajlar

İstanbul’da olanlar ve tatile gidemeyenler için en uygun plajların yer aldığı Büyükada’da birçok noktada yüzebilirsiniz. Her ne kadar suyu biraz soğuk ve denizanasıyla dolu olsa da birçok plajda tatile gitmiş hissini yaşayabilirsiniz. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiye “Büyükada Plajları” başlıklı yazımızdan ulaşmanız mümkün.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Büyükada Rehberi
Büyükada’da Gezilecek Yerler
Büyükada’da Ne Yenir?
Nasıl Gidilir?

Büyükada’da Gezilecek Yerler I İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

Yorum yap