Büyükada İstanbul

Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Büyükada nasıl gidilir, Büyükada'ya nasıl gidilir, Büyükada vapur saatleri, Büyükada nasıl giderim, Büyükada vapurları

Marmara Denizi’nin İstanbul kıyılarının hemen karşısında yer alan adaların doğal ve tarihi güzelliklerini duymayan yoktur sanırım. Prens Adaları olarak da bilinen bu adaların en büyüğü ve sahip olduğu kültürel mirasıyla dikkat çeken Büyükada, yılın her vaktinde çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmakta. Bu şirin nostaljik adayı gezmek isteyenlere rehber olması adına “Büyükada’da gezilecek yerler” başlıklı gezi rehberini daha önce sitemizde yayımlamıştık. Bu yazımızda ise “Büyükada’ya nasıl gidilir?” sorusunun cevabını sizlere vereceğiz.

Büyükada’ya Nasıl Gidilir 2020?

İstanbul’dan Büyükada’ya gitmek ancak denizyoluyla mümkün olmaktadır. Kartal, Maltepe, Bostancı, Kadıköy, Eminönü, Kabataş, Beşiktaş, Karaköy, Yalova ve Avcılar iskelesinden kalkan vapurlarla adalara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kartal’dan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Prenstur yılın her günü Kartal’dan Büyükada ve Heybeliada’ya yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Yaz döneminde ise bu seferlerin sıklığı yarım saatte bir olmakla birlikte yolculuk süresi ise yaklaşık 25 dakikadır. Böylelikle Kartal bölgesinde oturanların adaya istedikleri zamanda gidip gelmeleri mümkün olmaktadır. Firmanın 2020 yılı için ücret tarifesi ise 15 TL olup yolculuklarda İstanbulkart da geçerlidir. Kartal-Büyükada vapur saatleri için Prenstur sitesinden ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Bostancı’dan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Adalara gitmek için Anadolu yakasında sanırım en çok tercih edilen iskele Bostancı’dır. Bostancı’dan adalara ya şehir hatları vapuru ile ya da özel firma olan Mavi Marmara yolcu taşıma şirketiyle ulaşabilirsiniz. Mavi Marmara firması tarafından adalara gece 12’ye kadar yolcu seferi yapılmaktadır. Vapur seferi yapan her iki firmada da İstanbulkartınızı kullanabilirsiniz ve kart tipinize göre indirimlerden yararlanabilirsiniz. Seferler ise yaklaşık 35-40 dakika sürmektedir. Bostancı-Büyükada vapur saatleri için aşağıdaki linklerden bilgi alabilirsiniz.

Mavi Marmara firmasının tarifeleriyle ilgili bilgi almak için tıklayınız

2020 Şehir Hatları Sefer Listesi

Bostancı'dan adalar seferleri, Bostancı-adalar seferleri, Bostancı şehir hatları adalar, Bostancı-adalar şehir hatları

Eminönü’nden Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Eminönü’nden adalara ulaşım sağlayacaklar için önlerinden birkaç alternatif bulunmaktadır. Kadıköy-Büyükada vapur saatleri hakkında bilmeniz gerekenler şu şekildedir:

1) Eminönü-Kadıköy-Adalar Şehir Hatları Vapuru: Yılın her günü gece 12’ye kadar Eminönü iskelesinden şehir hatları vapuruna binerek adalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Eminönü’nden kalkan vapur sırasıyla Kadıköy, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada iskelesine uğramaktadır. Bu yolculuk yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmekte ve bu hatlarda İstanbulkart’ınızı kullanabilir, kartınızın türüne göre indirimli tarifeden yararlanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi ve tarife listesi için tıklayınız.

2) Turyol yolcu taşıma firması: Turyol firması başta Eminönü olmak üzere birçok noktadan adalara seferler düzenlemektedir. Detaylı bilgi ve sefer saatleri için tıklayınız.

Kadıköy’den Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasının en kalabalık ve merkezi ilçelerinden olan Kadıköy’den adalara gitmek isteyenlerin değerlendirebilecekleri iki farklı alternatifleri bulunmaktadır. Kadıköy-Büyükada vapur saatleri için bilmeniz gerekenler şu şekildedir:

Kadıköy-Büyükada arası sefer düzenleyen ilk alternatifimiz gece 12’ye kadar hizmet veren şehir hatları vapurlarıdır. Şehir hatlarını kullanarak gün içinde adalara gidiş-dönüş yolculuğunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

2020 Şehir Hatları Güncel Sefer Listesi

Kabataş-adalar seferleri, kabataş adalar vapur seferleri, kabataş şehir hatları adalar, kabataş-adalar vapur seferleri şehir hatları

Kadıköy’den bir başka alternatif olarak Turyol firmasını tercih edebilirsiniz. Turyol firması buraya hafta içi karşılıklı olarak 5, hafta sonu ise 6 sefer düzenlemektedir. Turyol firmasının sefer saatlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Bakırköy’den Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Bakırköy’den Büyükada ve Kınalıada’ya Turyol firmasının düzenlemiş olduğu sınırlı sayıda motor seferi bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi ve tarifler için iskele sayfasına gitmek için tıklayınız.

Avcılar’dan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasının en uzak ilçelerinden olan Avcılar’dan adalara sefer yapan tek firma olan Dentur Avrasya ile ulaşım sağlanabilmektedir. Avcılardan adalara seyahat süresi ise yaklaşık olarak 2 saat, seyahat ücreti ise gidiş-dönüş 25 TL’dir. Daha detaylı bilgi ve vapur seferleri için tıklayınız.

Yalova’dan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Yalova’dan adalara seyahat edecekler için iki farklı firma taşıma hizmeti sunmaktadır. Yalova’dan adalara varış süresi ise yaklaşık olarak 1 saat 15 dakikadır. Yalova’dan hizmet veren taşıma firmaları ise şu şekildedir:

Dentur Avrasya: Yaz sezonlarında günde bir defa adalara git-gel seferler yapılmaktadır. 2020 sezonunda tek yön ücret 20, gidiş-dönüş yönlü ücretler ise 30 TL olarak belirlenmiş. Daha fazla bilgi ve tarife için tıklayınız.

Peremetours: Yaz sezonunda Yalova’dan adalara sefer düzenleyen bir başka firma da Peremetours’tur. Yaz aylarında günde tek sefer gidiş-dönüş şeklinde hizmet veren firmanın ücret tarifesi ise 30 TL’dir. Daha fazla bilgi ve tarifeler için tıklayınız.

Beşiktaş’tan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Beşiktaş iskelesinden adalara birkaç firma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Beşiktaş’tan adalara sefer düzenleyen firmalar ve tarifeleri ise şu şekildedir:

1) Şehir hatları vapuru: Beşiktaş iskelesinden kalkan şehir hatları vapuru ile her gün akşam 20.00’a kadar adalara ulaşım hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu yolculuk sırasında İstanbulkart’ınızı kullanabilir ve kart çeşidine göre indirimlerden yararlanabilirsiniz.

2020 Şehir Hatları Güncel Sefer Listesi

Beşiktaş adalar seferleri, Beşiktaş adalar şehir hatları, Beşiktaş-adalar vapur seferleri, Beşiktaş-adalar vapur seferleri şehir hatları

2) Mavi Marmara Taşıma Firması: Beşiktaş’ta yer alan Mavi Marmara firmasına ait iskeleden adalara gün içerisinde gidiş-geliş yapabilirsiniz. Firmanın Beşiktaş üzerinden adalar seferlerinin tarifesi için tıklayınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Büyükada Rehberi
Büyükada’da Ne Yenir?
Büyükada’da Ne Yapılır?
Büyükada’da Gezilecek Yerler
Büyükada Plajları

Büyükada Gezilecek Yerler I İstanbul Gezilecek Yerler

Yorum yap