Heybeliada İstanbul

Heybeliada Çam Limanı Koyu

Çam Limanı, Çam Limanı Koyu, Heybeliada Çam Limanı

Heybeliada‘nın güney tarafında yer alan ve Türkiye’nin en güzel koylarından biri olarak kabul edilen “Çam Limanı Koyu” tepeden seyredilmesiyle ayrı bir manzara, sahilinde yürümesiyle de ayrı bir tat vermektedir. Özellikle yaz aylarında çok sayıda tekne ve yat sahipleri bu güzel koyda demirlemektedir.

Bugün Çam Limanı çevresinde çeşitli işletmeler bulunmaktadır. Koyda yer alan tesislerde spor aktiviteler için futbol sahaları da yer almaktadır. Doğal çam ağacı kokusu ve temiz hava eşliğinde hem manzaraya hem de denize doymak isteyenlerin değerlendirebileceği güzel bir alternatif olmaktadır. Ancak şunu da ekleyelim ki koya tekne ve yatıyla gelenler için denizin yüzmek için oldukça müsait olduğunu söylesek de kıyıdan yüzmek isteyenlerin umduklarını bulamamaları söz konusu olabilir.

Koyun ismi de çevresinde bulunan çok sayıdaki çam ağaçlarından gelmektedir.Bazı araştırmacılara göre bu güzel koyun aslında doğal bir şekilde oluşmadığı yüzyıllarca önce yapılan maden kazıları sonrasında bugünkü şekline geldiği ifade edilmektedir. Milattan önce 4. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar koyda bakır ve altın madenlerinin yoğun bir şekilde çıkarıldığı söyleniyor. Yüzyıllar süren bu kazılar sonrasında koy bugünkü haline gelmiştir. Heybeliada Sanatoryum, Sanatoryum Heybeli

Çam Limanı Koyu’nun sol tarafından 1924 yılında özellikle verem hastalarının tedavisi için yapılmış olan “Heybeliada Sanatoryumu” bulunmaktadır. Koyun sağ tepesinde ise inzivaya çekilmek isteyen keşişlerin yaşadığı Terk-i Dünya Manastırı yer almaktadır. Özellikle bu manastırın bulunduğu tepeden koyun muhteşem manzarasına tanıklık yapabilirsiniz. Gerçekten de gerek manastır tepesinden gerekse biraz ilerledikten sonra yol kenarında turistlerin fotoğraf çekimi için sıklıkla uğradıkları seyretme tepesinden bu koyu izleyip de hayran olmayacak biri yoktur. 

Ayrıca Bkz ⇒ Heybeliada Gezilecek Yerler

Çam Limanı Koyuna Nasıl Gidilir?

Çam Limanı Heybeliada’nın güneyinde yer alan bir koydur. Buraya ulaşmak isteyenlerin öncelikle adaya gelmeleri gerekmektedir. Ada iskelesinden ise buraya ulaşmak için 3 farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu koya faytonla gelebileceğiniz gibi bisiklet ya da yürümeyi tercih ederek de ulaşabilirsiniz. Yürüyerek yaklaşık 20 dk sonra buraya ulaşmanız mümkündür. Koyun “Google konumu” kullanılarak yerine bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Heybeliada Plajları
Heybeliada’ya Nasıl Gidilir?
Heybeliada Gezilecek Yerler

Yorum yap