Denizli

Denizli Gezilecek Yerler

Denizli Gezi rehberi, Denizli gezilecek yerler, Denizlide gezilecek yerler, Denizli gezisi, Denizlide nereler gezilir

Ege Bölgesi’nde yer alan Denizli, günümüzde yerleşmiş olduğu sınırların 6 kilometre kuzeyinde Eskihisar Köyü sınırlarında kurulmuştur. Zaman içerisinde göçler ve insanlığın temel ihtiyaçlarından dolayı bugünkü yerleşim Kaleiçi mevkiine doğru ilerlemektedir. Denizli’nin adı tarihi kaynaklarda farklı şekillerde geçmektedir. “Ladik”, “Tonguzlu” ve “Tengüzlü” olarak tarihi kayıtlarda yer alan bu şehrin adı “Tengiz” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. “Tengiz” kelimesi eski Türkçe’de “deniz” anlamına gelmektedir.

Ege Bölgesi’nin gizli güzelliklerini içerisinde barındıran Denizli turizm açısından önemli bir konuma sahiptir. Aphrodisias Antik Kentine komşu olmasıyla, Hierapolis, Laodikya ve Tripolis gibi antik şehirleriyle, beyaz ve kırmızı renkteki travertenleri ile ülke turizmine katkıda bulunmaktadır.

Denizli’de Gezilecek Yerler

Denizli’ye gelmişseniz yapmanız aktiviteler ve travertenler, antik kentler gibi mutlaka görmeniz gereken birbirinden güzel doğal mekanlar sizleri beklemektedir. Sıklıkla karşılaştığımız “Denizli’de neler yapılır? Denizli’de gezilecek yerler neresidir? Denizli gezi rehberi” gibi soruların cevaplarını sizler için listeledik:

1) Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri, Pamukkale Travertenleri nedir, Pamukkale Travertenleri bilgi, Pamukkale Travertenleri gezi, Pamukkale Travertenleri özellikleri

Traverten, zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı kalaraktan kimyasal reaksiyonlar sonucunda çökelme oluşan bir tür kayadır. Termal kaynağın meydana gelmesi ile birlikte 17 farklı sıcak su alanı bulunmaktadır.

Termal su kaynağı çıktıktan sonra 320 metre uzunluğunda bir kanal vasıtasıyla travertenlerin başına gelir, buradan çökelmelerin oluştuğu 60-70 metrelik traverten katlarına dökülmektedir. Bembeyaz travertenlerin üzerinde yürürken sıcacık termal suyun ayaklarınıza temas etmesi “şifa kaynağı” olarak bilinir.

Ülke turizmine büyük ölçüde katkı sağlayan termal kaynak, hem yaz hemde kış turizmi için uygundur. Yaz aylarının yanı sıra kış aylarında kaya içerisinden çıkan suyun sıcaklığı ortalama 35.6 derecedir.

Yaz aylarında turistlerin gerçekleştirdiği en önemli aktivitelerden biri balon turudur. Pamukkale’nin eşsiz görünümünü kilometrelerce yükseklikten görebilmek için balon turlarına katılabilirsiniz. Balon turlarının fiyatı kişi başı ortalama 180 – 250 TL’dir. Balon turlarının yanı sıra adrenalin tutkunu ziyaretçiler, paraşütle atlayabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri, hem şifa kaynağı hemde görülmesi gereken eşsiz güzelliklerden biridir. Bembeyaz görünümü ile muazzam bir manzaraya sahip travertenlerde gün batımına doğru eşsiz fotoğraf kareleri çekebilirsiniz.

Termal kaynağı tamamen gezdikten sonra yorgunluğunuzu atabilmek için girişin 50 metre aşağısında kafeler ve lokantalar bulunmaktadır.

Denizli Otogarı’ndan kalkan minibüsler ile kolayca bu termal kaynağa ulaşabilirsiniz. Travertenlerin girişinde Müzekart geçerlidir.


Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti, Hierapolis, Hierapolis Antik Kenti hikayesi, Hierapolis müzesi

Pamukkale Travertenleri’ne aşağı taraftan giriş yapıp üst tarafa doğru çıkan tatilciler bembeyaz görünümü bitirdikten sonra karşılarında eşsiz bir doğa ile karşılaşacaktır. Hem muazzam bir manzara hemde eşsiz bir doğa olarak değerlendirebileceğiniz üst kısmında bulunan Hierapolis Antik Kenti’ni kesinlikle gezmelisiniz.

UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi“nde yer alan Hierapolis, ihtişamlı sahne yapısı ve oturmak basamakları, uzun sütunları ile dikkat çekmektedir. Antik kent tarihinde gladyatörlerin dövüşme, hayvanların ise gösteri alanı olarak kullanılmıştır.

Pamukkale’nin termal kaynağı ve antik kentleri büyük bir alana hakim olduğu için sabah erken saatlerde gidilmesi tavsiye edilir. Bu sayede hiç sıkılmadan dinlenerek bu eşsiz güzelliklerde bolca vakit geçirebilirsiniz.


Karahayıt Kaplıcaları (Kırmızı Su)

Pamukkale Travertenlerine sadece 12 dakika uzaklıkta bulunan Karahayıt Kaplıcaları’nın en önemli özelliği demir oranı yüksek olan kırmızı suyun romatizmal hastalıklara iyi gelmesidir. Karahayıt Kaplıcaları’na kırmızı su denildiği için turistler suyun renginin kırmızı olduğunu düşünmektedir. Kırmızı su denmesinin nedeni renginden dolayı değil, suyun içerisinde bulunan maden oksitlerden dolayıdır.

Pamukkale Travertenleri’nde gördüğünüz odacık şeklinde yapıların bir kısmı burada bulunmaktadır. Kaplıcaların girişi ücretsizdir. Kaplıcalara gidebilmek için travertenlerin önünden hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz.

Kaplıcaların yanında bulunan minik tezgahlardan kesinlikle nar suyu alınması tavsiye edilir. Nar suyunun ücreti 5 TL’dir.


Tripolis Antik Kenti

Tripolis, Buldan’ın yakınında bulunan Yenicekent beldesine çok yakın bir lidya kentidir. Termal kaynakları gezdikten sonra antik kentlere ilginiz varsa gezilmesi tavsiye edilir. Tripolis Antik Kenti’ne ulaşana kadar yol boyunca levhalar sizleri yönlendirecektir.

Pamukkale Üniversitesi’nin Arkeoloji bölümü tarafından kazı çalışmaları devam edilen antik kentinin agora, sütunlu cadde, şehir duvarları ve dükkanları restore edilmiştir. Antik kentin tiyatrosu, meclis binası ve stadyumu ise toprağın altında yer almaktadır. Arkeoloji ekipleri tarafından bütün tarihi yapılar zarar görmeden çıkartılmaktadır.

Tripolis Antik Kenti’ne giriş ücretsizdir. Yaz aylarında antik kente giderseniz yanınıza su almayı unutmayın.


Ağlayan Kaya Şelalesi

Yeşildere Şelalesi bir diğer ismiyle Ağlayan Kaya Şelalesi olarak bilinir. Alabalık ve kümes hayvanlarının bolca yetiştirildiği bu bölgede yeşilliğin yanı sıra yeşil ve bordo renklerin arasından akan buz gibi soğuk su ve temiz hava tatilcileri kendisine hayran bırakmaktadır.

Şelalerin önünde mükemmel fotoğraflar çekebilir, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp suyun sesinde huzur bulabilirsiniz. Şelale etrafında bulunan yer sofralı köşklerde yemek yiyebilirsiniz. Alabalık 25 TL, köfte ve tavukları ise 20 TL’ye yiyebilirsiniz. Manzaranın eşsiz güzelliği karşısında yemek yemeden ayrılmayınız.

Ağlayan Kaya Şelalesi’ne ulaşabilmeniz için kendinize ait özel aracınızın bulunması gerekir. Unutmadan hatırlatalım yolları biraz engebelidir.


Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası, Kaklık Mağarası nerede, Kaklık Mağarası yorumları, Kaklık Mağarası hakkında bilgi

Denizli’nin eşsiz ve doğal güzelliklerinden bir diğeri UNESCO listesinde yer alan Kaklık Mağarası, travertenleri andıran görünümüyle minik bir Pamukkale olarak düşünebilirsiniz.

Kaklık Mağarası’nın en önemli özelliği mağaradan akan suyun içerisinde kükürt bulunmasıdır. Mağaraya doğru ilerlerken etrafa yayılan kükürt kokusu sizleri rahatsız etmesine rağmen mağaranın içerisine girdiğiniz zaman traverten görünümüne sahip olan minik odacıklar, üzerlerinden akan gürül gürül berrak su, yosunlar ve sarmaşıkların birbirine uyumu sizleri mest edecektir.

Mağara denildiğine kesinlikle aldanmayın, ağzı geniş olduğu için güneş ışığı alır. Bu sebeple zifiri karanlık düşüncesine kapılmamalısınız.

Kükürt suyu kullanılarak kaklık mağarasına yüzme havuzu yapılmıştır. Şezlong kiralayarak bu yüzme havuzunda yüzebilirsiniz. Kaklık Mağarası’nın giriş ücreti ise 3 TL’dir.


Nikfer Kayak Merkezi

Ege’nin en büyük kayak merkezlerinden biri olan Nikfer, Denizli’nin Tavas ilçesinde Nikfer Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Kayak merkezi Denizli şehir merkezinden 85 kilometre, Tavas’dan 39 kilometre ve Nikfer’den 14 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kayak merkezine kolayca ulaşabilmeniz için hafta sonları servis hizmeti bulunmaktadır.

Kayak merkezine özel aracınız ile ulaştığınız zaman hemen girişte otopark alanı bulunmaktadır. Otopark alanının hemen yanında bulunan sosyal tesisler ve kayak yapabilmeniz için kiralama ofisleri bulunmaktadır.

Kayak merkezi içerisinde bulunan bütün sosyal tesisler belediyeye aittir. Kayağınızı yaptıktan sonra sucuk yemek yiyerek güzel günün yorgunluğunu hemencecik unutabilirsiniz.


Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası

30 saniyede bir gelen teleferik kabinleri sayesinde gökyüzüne çıkmak ister misiniz? Denizli’nin merkezine yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bulunan teleferik, 1400 metre yüksekliğe kadar çıkmaktadır.

Yükseklik korkusu bulunan tatilciler teleferikte biraz korkmalarına rağmen 1400 metrenin sonunda doğanın yeşilliği ve eşsiz görünümü, şehrin kuşbaşı manzarası, restoranlar ve bungalov evlerinden ayrılmak istemiyorsunuz.

Teleferik tam 7 dakika içerisinde 1400 metre yüksekliğe ulaşmaktadır. Teleferiğin 8 kişilik toplam 24 kabini bulunmaktadır.

Doğanın eşsiz görünüme tanık olabilmek için tek kişi 6 TL ücret ödemeniz yeterlidir. Eğer bu yayladan ayrılmak istemiyorsanız çift kişilik kahvaltı ve akşam yemeği dahilinde bungalov evlerinde 200 TL’ye kalabilirsiniz.

Yorum yap