İstanbul

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu, Emirgan Korusu nerede, Emirgan Korusu nasıl gidilir, Emirgan Korusu kahvaltı, İstanbul Emirgan Korusu, Sarıyer Emirgan Korusu

İstanbul‘da düzenlenen Lale festivalinin en mükemmel hallerini görebileceğiniz Emirgan Korusu, İstanbulluların hafta sonu şehrin karmaşıklığından uzaklaşıp kendisini yeşillik ve ormanlığa bıraktığı yerlerin başında gelir. Her yıl Nisan ayında düzenlenen Lale festivaline dünyanın dört bir yanından turistler buraya gelir.

Emirgan Korusu’nda lalelerin en muhteşem görüntülerini fotoğraf çekebilir, rengarenk çiçeklerde huzuru ve mutluluğu bulabilir, özel motiflerin bulunduğu ağaçları inceleyebilir ve boğaz manzarasına karşı kahvaltı yapabilirsiniz.

Lüks kafeler ve restoranlar yerine İstanbullular şehrin gürültüsünden ve karmaşıklığından uzaklaşarak hafta sonu burada köşklerin içerisinde kahvaltı yapmayı tercih eder. Emirgan Korusu’nda bulunan 3 adet köşkten birinde ailenizle birlikte kahvaltı yapabilirsiniz.

Lale Festivalinin En Gözde Noktası : Emirgan Korusu

İstanbul Lale Festivali her yıl 1 Nisan ile 30 Nisan tarihleri arasında düzenlenmektedir. Dünya’nın dört bir yanından 190 farklı türde yaklaşık 2,8 milyon lalenin sergilendiği festival Emirgan Korusu, Gülhane Parkı ve Yıldız Parkı’nda yapılmaktadır.

Bu üç tane yer arasından lalelerin en muhteşem görünümlerini Emirgan Korusu’nda görebilirsiniz. Özellikle ziyaretçiler bu park içerisinde yer alan lalelere daha büyük ilgi gösteriyor.

Emirgan Korusu’nun içerisinde 120’den fazla bitki ve ağaç türü bulunmaktadır. Korunun çevresi tamamen duvarlar ile çevrili olan bu yerde halep çamı, ağlayan çam, veymut çamı, sabunağacı ve kafur ağacı gibi ender bitkiler bulunmaktadır.Emirgan Korusu, Emirgan Korusu nerede, Emirgan Korusu nasıl gidilir, Emirgan Korusu kahvaltı, İstanbul Emirgan Korusu, Sarıyer Emirgan Korusu

Emirgan Korusu yaklaşık 472 hektarlık bir alan içerisine dizayn edilmiştir. Koru içerisinde iki adet su göleti bulunmakta, Pembe Köşk, Sarı Köşk ve Beyaz Köşk gibi alanları bulunmaktadır. Köşklerin içerisinde kahvaltı yapabilir, kendi evinizden getirdiğiniz kahvaltılık malzemeleri piknik alanında tüketebilir, çocuklarınızın oyun oynayabileceği oyun parkurları, minik şelale ve göletler.

Emirgan Korusu öylesine güzel ki fotoğraflarına bakarken aşık olabilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin en azından bir hafta sonunu burada geçirmesini tavsiye edebiliriz.

Emirgan Korusu 5 bölümden oluşmaktadır. Meydan İstanbul, Beyaz Köşk, Sarı Köşk, Büyük Havuz ve Gölet olarak park içerisinde tabelalandırma çalışması mevcuttur. Emirgan Korusu Meydan İstanbul bölümün öylesine kalabalık ki, banklara oturup manzaranın tadını çıkartmak için uzun bir süre ayakta kalabilirsiniz.  (Şunu da itiraf edelim, bence ayakta kaldığınıza değecek bir manzara)

Emirgan Korusu Kahvaltı Fiyatları

Emirgan Korusu’nda köşklerin içerisinde boğaz manzarasına karşı serpme ve ya açık büfe kahvaltı yapma fikri kulağa hoş gelmiyor mu? Hafta içi serpme kahvaltı şeklinde hazırlanan masalar, hafta sonu açık büfe şeklinde hizmet vermektedir.

Beyaz ve Pembe Köşk’te organizasyonlar düzenlemek istiyorsanız işletmecisi olan BELTUR ile iletişim kurmalısınız.

Şunu da hatırlatmak istiyorum, burada köşklerin içerisinde kahvaltı yapma zorunluluğunuz yoktur. Emirgan Korusu içerisinde yer alan piknik alanlarında evde hazırladığınız besinleri burada tüketebilirsiniz. Siz pikniğizi yaparken çocuklarınızda hemen yanı başında yer alan oyun parkında oyununu oynayabilir.

Emirgan Korusu Sarı Köşk Kahvaltı Ücreti 2019

Hidiv İsmail Paşa tarafından 1871 – 1878 tarihleri arasında yaptırdığı Sarı Köşk, zamanında dinlenme ve konuk ağırlama yeri olarak kullanılıyormuş. Kuş evi görünümünde inşa edilen köşk süsleme sanatı konusunda oldukça ilgi çekici, en ilginç ayrıntılarına kadar dizayn edilmiştir.

1996 – 1997 yılları arasında restorasyon çalışmaları ile birlikte İBB tarafından restorasyon – kafe olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Emirgan Korusu’nda yer alan Sarı Köşk’ün hafta içi serpme kahvaltı şeklinde servis edilirken ücreti kişi başı 32,5 TL’dir. Hafta sonu açık büfe şeklinde hizmet veren köşkün kahvaltı ücreti kişi başı 42,5 TL’dir.

0-5 yaş arasında çocuklardan ücret alınmazken, 6 yaş ve üzeri çocuklardan 25 TL ücret talep edilmektedir. Hafta içi 09:00 ile 13:00 saatleri arasında hizmet verirken, hafta sonu 09:00 ile 13:30 arasında kahvaltı servisi yapılmaktadır.

Emirgan Korusu Pembe Köşk Kahvaltı Ücreti 2019

Pembe Köşk, 1878 yılında Hıdıvi Abbas Hilmi Paşa döneminde zamanın paşalarına seyir mekanı için hizmete açılmıştır. Günümüzde ise halkın faydalanabilmesi için çeşitli restorasyon işlemlerinden sonra üç yıldızlı işletme fiyatına, beş yıldızlı hizmet politikası ile restoran ve kafe olarak hizmet vermektedir.

“TÜRK EVİ” üslubuna göre döşenen ve iç dizaynına özen gösterilen Pembe Köşk’te kahvaltı yapmak isterseniz hafta içi 32,5 TL, hafta sonu 42,5 TL ücret ödemelisiniz. Pembe Köşk hafta sonu 09:00 ile 14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Emirgan Korusu Beyaz Köşk Kahvaltı Ücreti 2019

Emirgan Korusu içerisinde yer alan en özel botanik bahçe düzenlemesine sahip olan köşktür. Beyaz Köşk’te kahvaltı yapmak rengarenk çiçeklerin arasında size en özel deneyimlerini sunar.

Beyaz Köşk’te hem hafta içi hem de hafta sonu 09:00 ile 14:00 saatleri arasında kahvaltı yapabilirsiniz. Petek bal, taze kaymak, domates, salatalık, peynir ve zeytin çeşitlerinden oluşan eşsiz bir serpme kahvaltı için kişi başı 32,5 TL ücret ödemelisiniz.

Emirgan Korusu Sık Sorulan Sorular

Emirgan Korusu hakkında giriş ücreti, otopark, lavabo ve mangal hakkında sıkça karşılaştığımız sorular hakkında sizlere bilgi aktarmak istiyoruz.

1) Emirgan Korusuna giriş ücretli midir?

Emirgan Korusu’nun yayalar için herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Eğer aracınız ile gelirseniz otopark ücreti mevcuttur. 10 TL karşılığında aracınızı otoparka park edebilirsiniz. Bu sebeple Emirgan Korusu yayalar için giriş ücretsizdir. Aracı bulunan aileler için ise 10 TL’dir.

2) Emirgan Korusunda mangal serbest mi?

Emirgan Korusu’nda piknik yapabileceğiniz alanlar mevcuttur. Burada evden hazırladığınız besinleri tüketebilirsiniz fakat mangal yakılması yasaktır.

3) Emirgan Korusunda lavabo-tuvalet bulunuyor mu?

Koru içerisinde WC imkanı bulunmaktadır. İstanbul Kart ile 1 TL karşılığında bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Emirgan Korusu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Emirgan Korusu, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Emirgan semtinin boğaz kıyısında yer almaktadır. İstanbul’da gezilecek yerler diye her fırsatta soruyorsunuz şehrin gürültüsünden uzaklaşıp buraya kaçmak en güzel seçim. Peki, nasıl gideceğiniz gelin hemen öğrenelim.

Emirgan Korusu’na özel aracınız ile gidebilmek için sahil yolunu kullanarak Beşiktaş ya da Sarıyer yönünde ilerleyin, Emirgan’a geldikten sonra Sakıp Sabancı Caddesi’nden soldan ilerleyerek sokak tabelalarını takip etmelisiniz.

Emirgan Korusu’na toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşmak isterseniz farklı alternatifler mevcuttur.

Sahil yolunu kullanan ve Sarıyer semti yönünde ilerleyen tüm toplu taşıma araçları sizi bu eşsiz bahçeye götürecektir.

Eminönü ya da Beşiktaş’tan hareket eden toplu taşıma araçlarına Kuruçeşme, Arnavutköy ya da Bebek duraklarından binerek Emirgan Korusu’na ulaşabilirsiniz.

22, 25E, 40T ve 42T numaralı toplu taşıma araçları sizleri Emirgan Durağı’na kadar götürecektir. Burada indikten sonra yaklaşık 5 dakikalık bir yürüyüş ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan ulaşmak isterseniz Kadıköy ya da Üsküdar’dan vapurla geçin, sahil yönünde Sarıyer’e hareket eden otobüslere binerek kolayca buraya ulaşın.

⇒ İstanbul’da Gezilecek Yerler

Yorum yap