İstanbul

Galata Kulesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Galata Kulesi, Galata Kulesi nerede, Galata Kulesi nerededir, Galata Kulesi nerdedir, Galata Kulesi nasıl gidilir, Galata Kulesi'ne nasıl gidilir

İstanbul’un en gözde yerlerinden bir tanesi olan Galata’da bulunan Galata Kulesi, görenleri ve çıkanları kendisine adeta hayran bırakıyor. Akşamları yapılan ışıklandırmayla birlikte uzaktan izlemeye doyamayacağınız bir yer olan kule, gündüzleri ise yukarısına çıkarak İstanbul’u ayaklarınızın altına alma fırsatı sunmaktadır. Galata Kulesi nerede? Sorusunun cevabına geçmeden önce kule hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

Kesin olmayan bilgilere göre 507 yılında Romalılar tarafından yapıldığı düşünülen kule, bugünkü haline ise 1348 yılında Cenevizliler tarafından getirilmiştir. Askeri amaçlı gözetleme kulesi olarak kullanıldığı düşünüldüğünden dolayı çatısı okçular için ideal bir gözetleme kulesi ve barınak olacak şekilde yapılmıştır. Bizim tarihimize ise Hezarfen Ahmet Çelebi ile not düşmüş, kişi bu kule üzerinden Üsküdar’a uçmaya çalışmıştır.

GALATA KULESİ NEREDE?

İstanbul Avrupa yakasının göz bebeği olan Galata Kulesi, İstanbul Beyoğlu ilçesinin Galata semtinde bulunmaktadır. Galata Kulesi nerede? Sorusuna vereceğimiz cevap ise açık adresi olan Bereketzade Mahallesi, Galata Kulesi, 34421, Beyoğlu/İstanbul olacaktır. Bu şahane yere ulaşım tabi ki çok kolaydır. Toplu taşımalarla, yürüyerek veya kişisel araçlarınızla kolay bir şekilde gidebilirsiniz. Kulenin en tepesine çıkarak muhteşem İstanbul manzarasını görmek, hayatınızda bir kere dahi olsa yapmanız gereken fevkalade işlerden bir tanesi olmalıdır.

GALATA KULESİ NASIL GİDİLİR?Galata Kulesi, Galata Kulesi tarihi, Galata Kulesi tarihçesi, Galata Kulesi ziyaret saatleri, Galata Kulesi giriş ücreti, Galata Kulesi nerede

İstanbul’un Karaköy semtine yakınlığıyla bilinen kuleye aynı zamanda İstiklal Caddesi üzerinden de yürüyerek ulaşmak mümkündür. Taksim istikametinden gelenler için caddenin sonunda sol tarafta Galata tabelasını görebilirsiniz. Buradan 500 metre daracık ve uzun bir çarşıdan geçerek yürümeniz gerekir. Biz bu yolu kullanmanızı tavsiye ederiz, çünkü bu arada esnafla da iç içe bir yürüyüş yapmış oluyor, hediyelik eşyaları görme şansına sahip oluyorsunuz.

Galata Kulesi nerede? Sorusunun cevabını birde Eminönü tarafından gelenler için vermek istiyoruz Eminönü istikametinden gelecek olanlar, Karaköy yönünde ilerleyip köprüyü geçtikten sonra sola sapmaları gerekmektedir. Yürüyerek de bu istikametten ulaşmanız mümkün iken tramvay kullanmakta seçeneklerin arasında bulunmaktadır.

Aracınızla gelecekseniz eğer Karaköy’e gelmeniz ve buradan kuleye doğru hareket etmeniz gerekir. Kule çevresinde bulunan otoparklara aracınızı koyabilir ve gezintinizi yapabilirsiniz.

GALATA KULESİ RESTAURANT

İstanbul âşıkları için unutulmaz bir akşam yemeği yemek isterseniz her gün 20.00-00.30 arasında Galata Kulesi restaurant sizi beklemektedir. İstanbul’u bu saatlerde izlemek ve üstelik birde yemek yemek hayatta insanın başına bir sefer denk gelir. Sizde ömrünüze ömür katmak istiyorsanız burada bir gün olsun akşam yemeği yemelisiniz.

Kule her gün 09.00-19.00 arasında geziye açık kaldığından dolayı burası da o saatler arasında kafeterya olarak hizmet vermektedir. Bu saatten sonra ise romantik bir akşam yemeği dileyenlere harika bir restoran olarak hizmetini devam ettirmektedir.

Evlilik teklifi etmek için yer arayanlara burasını şiddetle tavsiye ederiz. Sevgilinizle buluştuğunuz ilk dakikadan itibaren ortamın büyülü atmosferi sizi saracak ve kesinlikle hayır deme şansı tanımayacaksınız.

GALATA KULESİ HİKÂYESİ

Kule hakkında tarihten günümüze kadar gelmiş 2 tane efsane bulunmaktadır. Galata Kulesi hikâyesi olarak geçen bu efsaneler evlilik ve kız kulesi ile ilgilidir.

İlk efsane, kuleyi yapan Romalılara dayanmaktadır. Onlara göre eğer bir erkek ve kadın bu kuleye ilk defa birlikte çıkarlarsa onlar kesinlikle evlenirmiş. Efsanenin bence kesinlikle haklılık payı var gibi duruyor çünkü buraya bir kadınla çıkarsanız muhakkak evlenirsiniz yani.

İkinci efsanenin ise biraz daha duygusal bir yönü vardır. Buna göre, Galata Kulesi ve Kız Kulesi birbirilerine âşıktır ama aradaki malum deniz nedeniyle asla kavuşamazlar. Bir gün Hezarfen Ahmet Çelebi çıkar ve uçmak için başka yerleri düşünürken kulenin ısrarları sonucunda Üsküdar’a uçmaya karar verir. Giderken yanında Galata’nın yazmış olduğu mektupları alır ve Kız kulesinin üzerinden geçerken oraya bırakır. Mektupları okuyan Kız kulesi birden daha da güzelleşir ve Galata kulesinin bunu fark etmesini sağlar. 2 tarafta aşklarının karşılıksız olmadığını anlayınca aralarında yüz yıllara meydan okuyan bir aşk başlar ve yıllar onları asla eskitmez, güzelleştirir.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

1 Comment

Yorum yap