İstanbul

Galata Kulesi

İstanbul ile ilgili kartpostal ve afişlere her seferinde kapak olmayı başaran heybetli görünümü ile bilinen Galata Kulesiİstanbul‘un simgesidir. Dünyanın en eski kuleleri arasında sayılan bu tarihi yapı hem eşsiz görünümü ile manzara keyfi sunarken hem de İstanbul’un eski tarihine ışık tutuyor.

İstanbul’a gelmişken ‘hadi şurayı da gezeyim’ diyebileceğiniz bir yer değil, bu kuleyi çıkmadan önce hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede Galata Kulesi’ni algılayarak ve benimseyerek gezeceksiniz.

İstanbul’un tarihe meydan okuyan yüzü olan Galata kulesi resmi, çizimi, maketi, şiiri ve sözleri ile birlikte insanları kendisine çekiyor. Yüzyıllar boyunca kız kulesi ile karşılıklı olarak kentin en önemli simgelerinden bir tanesi olmayı başarmıştır.

Galata Kulesi Tarihi

İstanbul’un çoğu yerinden sizlere el sallayarak ‘hoş geldiniz’ diyen bu görkemli kule, Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından 528 yılında fener kulesine olarak inşaa ettirilmiştir. İstanbul’da çıkan yangınlar sonrasında ahşap olarak inşa edilmiş olan fener kulesi tamamen kullanılamaz hale gelmiştir. 1348 yılında fener kulesi tekrardan yığma taş kullanılarak Cenevizliler tarafından inşaa edilmiştir.Galata Kulesi, Galata Kulesi nerede, Galata Kulesi tarihi, Galata Kulesi ziyaret saatleri, Galata Kulesi giriş ücretleri, Galata Kulesi nasıl gidilir

Kule 1453 yılında tamamen Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra hem korunma hem de farklı amaçlar ile kullanılmıştır. 16. yüzyılda esirlerin kaldığı bir barınak olarak kullanılan kule 1717 yılından sonra ise yangın gözlem noktası olarak hizmet vermiş, yangın çıktığında kuleden dev davullar çalınarak çevredeki halka haber verilmiştir. Daha sonraki yüzyıllarda da çeşitli yangınlarda ve fırtınılarda hasar gören kulenin en son restorasyonu 1965-1967 yılları arasında yapılmıştır.

Galata Kulesi Hakkında Bilgi

İstanbul’un gezilecek yerler listesinde ön planda olan Galata Kulesi’nin yerden yüksekliği 69,90 metre, duvar kalınlığı 3,75 metre, iç çapı 8,95 metre ve dış çapı da 16,45 metredir. Kulenin ağırlığı ise tahmini olarak 10.000 ton olarak düşünülmektedir. Heybetli görünümünü ise kalın moloz taşlarının işlenmemiş olmasından almıştır.Galata Kulesi, Galata Kulesi tarihçe, Galata Kulesi bilgi, Galata Kulesi giriş ücretleri, Galata Kulesi ziyaret saatleri, Galata Kulesi İstanbul, İstanbul Galata Kulesi

Kız Kulesi, Ayasofya ve Mistik Efsaneleri gibi Galata Kulesi efsaneleri de oldukça meşhurdur. Bu kuleye ilk kiminle çıkarsanız yanınızdaki kişi sevdiğiniz ise onunla evleneceğinize inanılıyormuş. Bir diğer efsanesi ise Galata ve Kız Kulesi’nin birbirine olan aşkıdır.

Denizin tam ortasında yer alan Kız Kulesi etrafına baktığı zaman yakışıklı Galata Kulesi’ni görür ve ona tutulur. O günden bu yana bu iki kule arasındaki aşkın giderek arttığı söylenir.Galata Kulesi, Galata Kulesi hakkında bilgi, Galata Kulesi nerede, Galata Kulesi tarihi, Galata Kulesi ziyaret saatleri, Galata Kulesi giriş ücretleri

Galata Kulesi’nin günümüzdeki görünümünü ise II.Mahmut döneminde tamamlanmıştır. 1967 yılından itibaren turizme kazandırılan bu kule çevresinde konaklama, yeme ve içme ile ilgili mekanlar bulunmaktadır.

Galata Kulesi Restaurant

Galata Kulesi’nin 9. katında kafetarya ve restorant bölümü bulunmaktadır. Kulenin asansörünü kullanarak 9. katına kolayca ulaşabilirsiniz. Bu kulenin içerisinde yer alan bölüm gündüz saatlerinde kafetarya olarak akşam saatlerinde ise restaurant olarak hizmet vermektedir.

Kulenin restorant bölümü her gün 20:00 ile 00:30 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet vermektedir. İstanbul’un panoramik manzarasına karşı sevdiklerinizle özel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Restoranta gitmeden önce kesinlikle rezervasyon yaptırmalısınız.

Restoranın mönüsünde ise Türk Mutfağı’ndan eşsiz lezzetler titizlikle hazırlanmaktadır. Rezervasyon yaptırmak için 444 66 44’nolu numarayı kullanabilirsiniz.

Galata Kulesi HikâyesiGalata Kulesi, Galata Kulesi tarihi, Galata Kulesi hakkında bilgi, Galata Kulesi fotoğraf, Galata Kulesi nerede, Galata Kulesi giriş ücreti, Galata Kulesi ziyaret saatleri

İstanbul’un simgesi olan Galata Kulesi hikâyesi kısaca baktığımız zaman karşımıza 2 tane farklı öykü çıkar. Çok eski tarihlere dayanan bu efsaneler elbette ki gerçekliğinden uzak olsa da anlatımı yönünden insanlara ilham vermektedir.

Romalılar zamanında bu kuleye bir kadın ve bir erkek ilk kez birlikte çıkarlarsa onların muhakkak evleneceklerine inanırlarmış. Bu inanca göre de çiftlerden bir tanesinin daha önce kuleye çıkmamış olması gerekiyormuş.Galata Kulesi, Galata Kulesi tarihi, Galata Kulesi tarihçesi, Galata Kulesi ziyaret saatleri, Galata Kulesi giriş ücreti, Galata Kulesi nerede

Diğer bir efsaneye göre ise Kız kulesi ve Galata kulesi birbirlerine âşıktırlar. Elbette ki arada bulunan denizden dolayı birbirlerine kavuşmaları da olanaksızdır. Bir gün Hezarfen Ahmet Çelebi kuleye çıkar ve başka bir yere uçmak isterken kulenin söylemlerine dayanamayıp kız kulesine doğru uçmaya karar verir. Galata kulesinin yazdığı mektubu alır ve kız kulesine ulaştırır. Birbirlerinden habersiz olarak seven ve platonik âşık olan kuleler, o günden sonra sevgilerinin karşılıklı olduklarını anlarlar ve daha fazla birbirlerine tutunurlar. Bu sayede gün geçtikçe daha da güzelleşirler ve yıllara meydan okurlar.

Galata Kulesi İçi

Galata kulesi içi merdivenleri ile meşhur olan ve dekoratif ürün olarak doğal taşlar kullanılmış olan bir yerdir. İçerisinden tahmin edeceğiniz gibi dönerek çıkılır ve öncelikle Galata kulesi içi restaurant bölümü sizi karşılar. Böylelikle yapacağınız bir çıkış esnasında biraz dönerek birazda dar yerlerden geçerek kuleye tırmanabilirsiniz. Elbette tırmandıktan sonra bunun ne kadar güzel ve hoş bir deneyim olduğunu da keşfedeceğiniz manzara sizleri beklemektedir.

Galata kulesi içi yemek yemek isteyenler içinde son derece güzel bir yerdir. Yukarıda bahsettiğimiz restoran kısmında her bütçeye uygun bir şekilde yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2020

Yıllara meydan okuyan kule için öncelikle şunu ifade etmemiz gerekiyor ki burayı İstanbul Belediyesinin şirketi olan Beltur işlettiğinden “Galata Kulesi’nde Müzekart” geçerli değil. Kulenin zirvesindeki balkona çıkıp İstanbul’u kuş bakışı seyredebilmeniz için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak kuleye tırmandığınızda ödediğiniz ücret ne olursa olsun kesinlikle değdiğini göreceksiniz. Karşınızda sizi bekleyen onca güzel manzara ve İstanbul ile birlikte son derece harika bir yere çıkmanın tadını yaşayacaksınız.

Bu tarihi yapının zirvesine çıkmanız için ödemeniz gereken 2020 güncel fiyat bilgisi şu şekildedir:

Galata Kulesi giriş ücreti:
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları: 20 TL
Öğrenci: 10 TL
Yabancılar: 25 TL
0-4 Yaş arası: Ücretsiz
Öğretmenler: İndirim yok

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

Galata Kulesi, Galata Kulesi giriş ücreti, Galata Kulesi ziyaret saatleri, Galata Kulesi restorant, Galata Kulesi nasıl gidilir

Bu kuleye haftanın her günü sabah saat 09:00 ile akşam 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Özellikle haftanın güneşli olduğu günlerde bu tarihi yapıya çok fazla ziyaretçi gelmektedir. Akşam 19:00’ın ardından tarihi yapı kapandıktan sonra 20:00 da restaurant bölümü açılmaktadır.

Özellikle hafta sonları ziyaretçisi çok olması nedeniyle hafta içi gidilip görülmesini tavsiye ederiz. Sabah erken saatlerde gidildiği takdirde dilediğiniz kadar kalabilir ve İstanbul’un doyumsuz manzarasının tadına varabilirsiniz.

Galata Kulesi Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul’un panoramik manzarası ve Haliç’in eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz Galata Kulesi, Karaköy’de yer almaktadır. Galata Kulesi’ne gidebileceğiniz birkaç farklı alternatif rota bulunmaktadır.

Galata Kulesine İstiklal Caddesini kullanarak yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Tünel’den önceki sokaktan sola dönün, aşağıya doğru yürüdüğünüz zaman heybetli yapıyı görebilirsiniz. Kuleye bu istikameti kullanarak giderken dar ve dükkânların bol olduğu sokaklardan geçeceksiniz. Bir an için İstanbul’un kalbinin orasının olduğunu dahi düşünebilirsiniz. Sağınızda solunuzda kule ile ilgili hediyelik eşyalar satan yerler görecek ve oralardan alışveriş yapmamak için kendinizle mücadele dahi edeceksiniz. Galata kulesi taksimden nasıl gidilir sorusunu da böylelikle cevaplamış olduk.

Eminönü tarafından ulaşmak isterseniz, yokuş çıkacağınızı unutmamalısınız. Eminönü tarafından yüzlerce hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır. Bu sayede Galata Kulesini anlatan hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz.

Trafiğe takılmadan kolayca ulaşmak isteyenler ise metronun Şişhane Durağı’ndan inin, Refik Saydam Caddesi yönünde 300 metre yürüdüğünüz zaman kuleyi görebilirsiniz.

Galata Kulesi Çizimi ve Maketi

İstanbul ile ilgili bir hediye arayışında iseniz Galata kulesi çizimi tamda sizlere göre bir hediye olacaktır. Eğer ki sevgiliniz ile Galata kulesi eşliğinde çekilmiş bir fotoğrafınız var ise kule çevresinde onu karakalem olarak yaptırabilirsiniz. Hatta biraz fotoşop kullanarak da resimleri ayarlayabilir ve gereken hediyelik eşyayı elde edebilirsiniz.

Bunun yanında Galata kulesi maketi ile de son derece meşhurdur. Özellikle Taksimden kuleye giderken sağınızda ve solunuzda hediyelik eşya satan dükkânları göreceksiniz. Bunlardan bir tanesine uğrayarak aradığınız maketi satın alabilir ve arkadaşınıza hediye edebilirsiniz. Bu konuda bir tavsiye vermek isterim. Hediyeden önce ona kuleyi ve Galata kulesi efsanelerini anlatmayı unutmamalısınız. Böylelikle verdiğiniz hediyenin etkisi birkaç kat daha artacaktır.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

Yorum yap