İstanbul Marmara Bölgesi

Galata Kulesi (Tarihi, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Nerede?)

Galata Kulesi, Galata Kulesi tarihi, Galata Kulesi tarihçesi, Galata Kulesi ziyaret saatleri, Galata Kulesi giriş ücreti, Galata Kulesi nerede

İstanbul ile ilgili kartpostal ve afişlere her seferinde kapak olmayı başaran heybetli görünümü ile bilinen Galata Kulesi, İstanbul’un simgesidir. Dünyanın en eski kuleleri arasında sayılan bu tarihi yapı hem eşsiz görünümü ile manzara keyfi sunarken hem de İstanbul’un eski tarihine ışık tutuyor.

İstanbul’a gelmişken ‘hadi şurayı da gezeyim’ diyebileceğiniz bir yer değil, bu kuleyi çıkmadan önce hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede Galata Kulesi’ni algılayarak ve benimseyerek gezeceksiniz.

Galata Kulesi Tarihi

İstanbul’un çoğu yerinden sizlere el sallayarak ‘hoş geldiniz’ diyen bu görkemli kule, Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından 528 yılında fener kulesine olarak inşaa ettirilmiştir. İstanbul’da çıkan yangınlar sonrasında ahşap olarak inşa edilmiş olan fener kulesi tamamen kullanılamaz hale gelmiştir. 1348 yılında fener kulesi tekrardan yığma taş kullanılarak Cenevizliler tarafından inşaa edilmiştir.Galata Kulesi, Galata Kulesi nerede, Galata Kulesi tarihi, Galata Kulesi ziyaret saatleri, Galata Kulesi giriş ücretleri, Galata Kulesi nasıl gidilir

Kule 1453 yılında tamamen Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra hem korunma hem de farklı amaçlar ile kullanılmıştır. 16. yüzyılda esirlerin kaldığı bir barınak olarak kullanılan kule 1717 yılından sonra ise yangın gözlem noktası olarak hizmet vermiş, yangın çıktığında kuleden dev davullar çalınarak çevredeki halka haber verilmiştir. Daha sonraki yüzyıllarda da çeşitli yangınlarda ve fırtınılarda hasar gören kulenin en son restorasyonu 1965-1967 yılları arasında yapılmıştır.

Galata Kulesi Hakkında Bilgi

İstanbul’un gezilecek yerler listesinde ön planda olan Galata Kulesi’nin yerden yüksekliği 69,90 metre, duvar kalınlığı 3,75 metre, iç çapı 8,95 metre ve dış çapı da 16,45 metredir. Kulenin ağırlığı ise tahmini olarak 10.000 ton olarak düşünülmektedir. Heybetli görünümünü ise kalın moloz taşlarının işlenmemiş olmasından almıştır.Galata Kulesi, Galata Kulesi tarihçe, Galata Kulesi bilgi, Galata Kulesi giriş ücretleri, Galata Kulesi ziyaret saatleri, Galata Kulesi İstanbul, İstanbul Galata Kulesi

Kız Kulesi, Ayasofya ve Mistik Efsaneleri gibi Galata Kulesi efsaneleri de oldukça meşhurdur. Bu kuleye ilk kiminle çıkarsanız yanınızdaki kişi sevdiğiniz ise onunla evleneceğinize inanılıyormuş. Bir diğer efsanesi ise Galata ve Kız Kulesi’nin birbirine olan aşkıdır.

Denizin tam ortasında yer alan Kız Kulesi etrafına baktığı zaman yakışıklı Galata Kulesi’ni görür ve ona tutulur. O günden bu yana bu iki kule arasındaki aşkın giderek arttığı söylenir.Galata Kulesi, Galata Kulesi hakkında bilgi, Galata Kulesi nerede, Galata Kulesi tarihi, Galata Kulesi ziyaret saatleri, Galata Kulesi giriş ücretleri

Galata Kulesi’nin günümüzdeki görünümünü ise II.Mahmut döneminde tamamlanmıştır. 1967 yılından itibaren turizme kazandırılan bu kule çevresinde konaklama, yeme ve içme ile ilgili mekanlar bulunmaktadır.

Galata Kulesi Restaurant

Galata Kulesi’nin 9. katında kafetarya ve restorant bölümü bulunmaktadır. Kulenin asansörünü kullanarak 9. katına kolayca ulaşabilirsiniz. Bu kulenin içerisinde yer alan bölüm gündüz saatlerinde kafetarya olarak akşam saatlerinde ise restaurant olarak hizmet vermektedir.

Kulenin restorant bölümü her gün 20:00 ile 00:30 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet vermektedir. İstanbul’un panoramik manzarasına karşı sevdiklerinizle özel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Restorant’a gitmeden önce kesinlikle rezarvasyon yaptırmalısınız.

Restorantın mönüsünde ise Türk Mutfağı’ndan eşsiz lezzetler titizlikle hazırlanmaktadır. Rezarvasyon yaptırmak için 444 66 44’nolu numarayı kullanabilirsiniz.

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2019

Öncelikle şunu ifade etmemiz gerekiyor ki burayı İstanbul Belediyesinin şirketi olan Beltur işlettiğinden “Galata Kulesi’nde Müzekart” geçerli değil. Kulenin zirvesindeki balkona çıkıp İstanbul’u kuş bakışı seyredebilmeniz için bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Galata Kulesi giriş ücreti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 7,5 TL, yabancı uyruklu tatilciler için ise 15 TL’dir. 0-4 yaş arası çocukların girişi ise ücretsizdir.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

Galata Kulesi, Galata Kulesi giriş ücreti, Galata Kulesi ziyaret saatleri, Galata Kulesi restorant, Galata Kulesi nasıl gidilir

Bu kuleye haftanın her günü sabah saat 09:00 ile akşam 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Özellikle haftanın güneşli olduğu günlerde bu tarihi yapıya çok fazla ziyaretçi gelmektedir. Akşam 19:00’ın ardından tarihi yapı kapandıktan sonra 20:00 da restaurant bölümü açılmaktadır.

Galata Kulesi Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul’un panoramik manzarası ve Haliç’in eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz Galata Kulesi, Karaköy’de yer almaktadır. Galata Kulesi’ne gidebileceğiniz birkaç farklı alternatif rota bulunmaktadır.

Galata Kulesine İstiklal Caddesini kullanarak yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Tünel’den önceki sokaktan sola dönün, aşağıya doğru yürüdüğünüz zaman heybetli yapıyı görebilirsiniz.

Eminönü tarafından ulaşmak isterseniz, yokuş çıkacağınızı unutmamalısınız. Eminönü tarafından yüzlerce hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Bu sayede Galata Kulesini anlatan hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz.

Trafiğe takılmadan kolayca ulaşmak isteyenler ise metronun Şişhane Durağı’ndan inin, Refik Saydam Caddesi yönünde 300 metre yürüdüğünüz zaman kuleyi görebilirsiniz.

Yorum yap