Sinop

Sinop Gerze’de Gezilecek Yerler (Gerze Gezi Rehberi)

Sinop Gerze Gezilecek Yerler, Gerze gezilecek yerler, gezilecek yerler Gerze, Gerze gezi rehberi

Türkiyenin coğrafi olarak en kuzeyinde bulunan Sinop şehrinin bir ilçesi olan Gerze sezonluk göçler alan turistlik bir sahil beldesidir. Gerzenin yakın tarihine baktığımızda 13 Şubat 1956 yılında bir evin bahçesindeki mangaldan çıkan yangın ile yanmıştır , bu yandında yaklaşık 1000 ev yanmıştır ve daha sonra devlet yardımı ile tekrar inşa edilmiştir. Bu sebeple ilçe merkezinde tarihi yapı bulmak bir hayli zordur.

Gerze, ormanın yeşili ve denizin mavisi ile bütünleşmiş bir ilçedir. Bu sebeple yaz sezonunda yerli veya yabancı bir çok turist çekmektedir. Tatile giden turistler için günlük, haftalık ve aylık kiralık evler bulunmaktadır . Bunların yanı sıra 3 yıldızlı otellerde vardır . Gerze sahilde çay bahçeleri, lokantalar, barlar ve benzeri mekanlar bulunmaktadır .İnsanlar denize limanda bulunan özel yerlerde girmektedirler ,plajları pek kullanışlı değildir . Denize girilen bu yer ücretsizdir isteğe bağlı şezlong kiralanabilir ücreti 5 TL’dir. Bunun yanısıra yiyecek ve içecek fiyatları da normalin birazcık üstündedir.

Sinop Gerze Gezilecek Yerler

1. Çeçe Sultan Türbesi

Tek mekanlı bir türbe olan Çeçe Sultan Türbesi, Selçuklular döneminde yapılmış ve günümüze kadar varlığını korumuştur. Türbenin içinde toplam sekiz sanduka bulunmaktadır. Bu sandukaların Çeçe Sultan ve çocuklarına ait olduğu söylenmektedir.

2. Yakup Ağa Konağı

İlçenin sivil mimari eser örneğinin başında gelmektedir. Giyotin desenli pencerelere sahip olan konağın çatısı kırmızı kiremitlerle örülmüştür. Rusya’dan gelen işçiler ince bir işçilikle binanın iç süslemelerini yapmıştır ki gerçekten bu süslemeler görülmeye değerdir. Yakup Ağa tarafından 1911 yılında yaptırılan konak 2000 yılında kamulaştırılarak 2008 yılından itibaren ziyaretçilerine kapısını açmıştır. İlçenin görülmeye değer en önemli yapıların başından gelen konak son yıllarda bakımsızlığı yönünde haberlere konu olmaktadır.

3. Saklıköy Şelalesi

Gerze’nin tüm güzelliği ve doğallığı ile ziyaretçilerini etkileyen bir diğer görülmesi gereken yeri “Saklıköy Şelalesi” oluşturmaktadır. Ciddi bir turizm potansiyeli bulunan şelaleyle ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Gerze Gezi Tavsiyesi

Sizlere bir günlük plan tavsiye edecek olsaydım şöyle olurdu:

Sabah uyanıp kahvaltı yaptıktan sonra merkeze gider oradaki esnafları gezerdim ,ardından sahile inip limandaki deniz bisikletleriyle ufak bir liman gezintisi yapardım, daha sonra tekrar sahildeki çay bahçelerinden birisinde oturur isteğe bağlı sıcak veya soğuk içecekler tüketip deniz manzarasının tadını çıkarırdım. Öğle yemeğini ise lunaparkın yanında bulunan kokoreççide yerdim( kokoreçi baya meşhurdur). Öğle sıcağı geçtikten sonra akşama kadar sahilde denize girip dinlenirdim. Akşam yemeğini sahil lokantasında deniz manzarası eşliğinde yerdim ,lakin tatlıyı ve akşam çayını sahilin üst sokağında bulunan orta cafe de yer içerdim.Sonra aynı sokakta bulunan barlardan birisine gider birşeyler içip gecenin tadını çıkarıdım (tavsiyem çarşamba, cuma veya cumartesi geceleridir çünkü canlı müzik oluyor) ve günü bitirirdim….”Sinop Türkiyenin incisidir. Gerze’de Sinop’un kalbidir.”

Osman Samet KIRATLI

Yorum yap