Avusturya

Hallstatt

Hallstatt, Hallstatt gezisi, Hallstatt gezilecek yerler, Hallstatt gezi rehberi, Hallstatt hakkında bilgi, Hallstatt tarihi, Hallstatt nerede, Hallstatt nasıl gidilir

İsmini yakınında bulunan Tuz madenlerinden alan kasaba, doğal konumu itibari ile misafirlerinin büyülü zamanlar geçirmesini sağlıyor. Masalsı bir atmosfere sahip olan Hallstatt kasabası, dünyanın en eski tuz madenlerine sahiptir ve “UNESCO dünya mirasları” listesinde bulunur. Nüfusu binleri dahi bulmayan bu kasaba, eğer yolunuz Avusturya’ya düşerse gezip görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Özellikle akşamları güneş batarken sizlere sunduğu eşsiz manzarası ile birlikte bir hayli dikkat çekici bir yer. Viyana’dan sonra gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Belgesel kanalı olan NAT GEO araştırmasına göre bu kasaba dünyada fotoğrafı en çok çekilen yerler arasında ilk beşe giriyormuş. Manzarası, doğası ve atmosferi ile harika bir yer olan kasaba hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz yazımıza bakabilirsiniz.

Hallstatt TarihiHallstatt, Hallstatt gezisi, Hallstatt gezilecek yerler, Hallstatt gezi rehberi, Hallstatt hakkında bilgi, Hallstatt tarihi, Hallstatt nerede, Hallstatt nasıl gidilir

Hallstatt kasabası adını, tarihine baktığımız zaman tarih öncesi çağlardan beridir işlenilen tuz madeninden almaktadır. 7000 yıllık geçmişi ile birlikte sürekli bu maden ile geçimlerini sürdüren insanlar, tuza “beyaz altın” ismini dahi takmışlardır. Nüfusu 1000 kişiden dahi az olan bu yer, UNESCO tarafından 1997 yılında koruma altına alınmıştır. Geçen senelere rağmen bozulmamış yapısı ile zamana nasıl meydan okunacağının dersini veriyor adeta.

Bir dağın yamacında kurulan bu kasaba, yeşil ile mavinin eşsiz uyumunu gözler önüne seriyor. Evlerin bazıları dağın yamacına kurulduğu için insanlara harika bir manzara da sunmaktadır. Hallstatt tarihi açısından bir diğer özelliği ise dünyanın ilk tuz madenine sahip olmasıdır. Uzun zamandır keşfedilmeyi bekleyen bir kültürel miras olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Viyana gibi yerlerden günübirlik olarak geziler düzenlenmekte ve turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Hallstatt Hakkında BilgiHallstatt, Hallstatt gezisi, Hallstatt gezilecek yerler, Hallstatt gezi rehberi, Hallstatt hakkında bilgi, Hallstatt tarihi, Hallstatt nerede, Hallstatt nasıl gidilir

Masaldan çıkmış gibi duran bu köyün meydanına geldiğinizde kendinizi aşağıya doğru yürürken bulursunuz. Burada her bir evin önünde fotoğraf çektirmek isteyeceksiniz. Bu nedenle kısa mesafeler sizin için epey uzun bir zaman alacaktır. Bu kasaba hakkında daha fazla bilgi vermek gerekirse ve yukarıdaki açıklamalarımızı toplamak gerekirse eğer şu maddeleri yazabiliriz.

  • Nüfus itibari ile 1000 kişi bile olmayan bu yer, doğal manzarası ile oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir.
  • Dünyanın ilk tuz madenine sahip olan bir kasabadır.
  • UNESCO tarafından dünya mirasları listesine eklenmiştir.
  • NAT GEO tarafından dünyada en çok fotoğraf çekilen 5 yerden bir tanesi olarak gösterilmiştir.

Hallstatt hakkında bilgi konumuzu bu veriler ışığında tamamlayarak gezilecek yerler başlığı ile devam edebiliriz.

Hallstatt Gezilecek Yerler

Nüfusu ne kadar küçük olsa da bu yer aslına bakarsanız pek çok aktiviteye sahip. Gezilecek, dinlenilecek yemek yenilecek ve görülecek bir sürü yeri var. O zaman hemen tuz madenleri ile Hallstatt gezi rehberi yazımıza devam edelim.

TUZ MADENLERİ

Köklü tarihi ile dikkat çeken kasaba için tuz her şey demektir. Beyaz altın olarak ifade edildiğini söylediğimizden dolayı tekrar bir şey söylemek istemiyorum. Tuz madenlerine ulaşmak için dağa tırmanmanız gerekmektedir. Bunun için ise ortalama 1 saat süren bir yürüyüş yapmak veya 3 dakikalık bir füniküler macerası yapmak oldukça güzel bir aktivitedir. Eğer bu araç ile Hallstatt tuz madenleri gezmek isterseniz sizlere bir de rehber verilmekte, böylelikle ortalama 40 € gibi bir tutar ile güzel bir gezi yapmış oluyorsunuz. Yürüyüş içinde yine bir 30 – 35 € gibi bir miktarı gözden çıkarmanız gerekir.

Tuz madenlerini gezerken aslında çok eğlenebilirsiniz. Rehberlerin keyifli yapıları ve üzerinize tuz yapışmasın diye giydiğiniz kıyafetlerle bir gezi yapmak düşündüğünüzden çok daha eğlenceli olabiliyor.

SKYWALK

İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi burası bir gözlem noktasıdır. Dağın yamacında yüksek bir yerden tüm manzaraya şahitlik edebilirsiniz. Tuz madenleri için kullandığınız füniküler ile birlikte öncelikle buraya geliyor ve sonrasında ise madenlere gidiyorsunuz. Ülkemizde de vadi ve sırtlarda görebileceğiniz türde gözlem noktası olarak inşa edilen bu yapının aşağısı uçurumdur. Aşağıya baktığınız zaman kendinizi boşlukta görebilirsiniz. Ancak şahsi olarak tabanının camdan yapılmasını ve ülkemizdeki gibi daha korkutucu olmasını çok isterdim.

SOKAKLAR VE MEYDANHallstatt, Hallstatt evleri, Hallstatt sokakları, Hallstatt caddeleri, Hallstatt fotoğrafları, Hallstatt görüntüleri, Hallstatt köşkleri

Hallstatt’ta akşam 6 – 7’den sonra her yer tamamen kapanıyor. Şaka değil evet ortalıkta ne kadar turistte kalsa herkes evine çekiliyor ve dinleniyor. Bizim kültürümüze göre son derece uzak olsa da aslına bakarsanız ben çok imrendim. O nedenle sokakları ve meydanları gezecekseniz, halk ile ilişki kurmak istiyorsanız bu saatlerden önce tüm işlerinizi yapmanızı tavsiye ederim.

Sokaklarında yürürken kendinizi çok güzel bir yerde bulacaksınız. Yaz veya kış ayları fark etmeksizin ilk olarak dikkat çeken şey elbette ki evlerin doğal güzelliğidir. Sokaklarını gezdikten sonra böyle bir yerde yaşamak konusunda gerçekten imreneceğinizi belirtmek isterim.

Meydanda ise sizi hoş bir sürpriz beklemektedir. Oldukça küçük ve tatlı bir meydana sahip olan kasaba, rengârenk görüntüsü ile birlikte sizleri kendinizden geçirecektir.

HALLSTATT GÖLÜHallstatt, Hallstatt gölü, Hallstatt gezisi, Hallstatt gezi rehberi, Hallstatt gezilecek yerler, Hallstatt tur, Hallstatt gezi turu, Hallstatt hakkında bilgi

Oldukça sakin ve sessiz olarak göze çarpan gölde dalga ve bunun benzeri şeyleri görmek çok zordur. İnsanlar göl turizmi hizmetini de vermekte ve dilerseniz bot/tekne kiralayarak kasabanın çevresini güzelce gezebilirsiniz. Botların fiyatı ise oldukça uygundur. Mesela 3 kişilik bir botu 1 saat için ortalama 20 € bedel ile kiralayabilirsiniz. Mayıs ve ekim aylarında ise daha geniş çaplı tekne turlarının yapıldığını söyleyerek özellikle aylarda kasabaya gelmenizi tavsiye ederiz.

KİLİSELER

Küçük kasabada pek çok kilise bulunmaktadır. Dışarıdan gördüğünüzde dahi mimari yapısı ile ilgilinizi çekebilecek bu yerlere girebilirsiniz. Başlıca kiliseleri; 1711 yılında yapılan Kalverienberg, 15. yüzyıldan kalma Parish of the Assumption Kilisesi ve 18. yüzyıldan kalma Evanjelik kilisesi olarak göze çarpıyor. Eğer vaktiniz varsa buraları da gezmenizi tavsiye ederiz.

ARKEOLOJİ MÜZESİ

Hallstatt’ta yerleşim demir çağından itibaren başlamıştır. Burada bulunan arkeoloji müzesinde bu tarihten beridir bulunan tüm eserler sergilenmektedir. Ayrıca müze içerisinde sadece bu kasaba değil, bölgede boyunca bulunan tüm eserlerin sergilendiğini görebilirsiniz. Kasaba meydanından 2 – 3 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan bu eşsiz yeri muhakkak görmenizi tavsiye ederiz.

KEMİK EVİ

Baştan belirtmeliyim ki burada biraz ürkebilirsiniz. Ölüler Alplerin doğusunda tarihi çağlardan itibaren evlere konulurmuş. Günümüze kadar gelebilmeyi başarmış evlerden bir tanesi de Beinhaus (kemik evi) olarak karşımıza çıkıyor. Evin içerisinde tamı tamına 1200’ü geçkin kafatası bulunuyor. Üzerlerinde ise boya ile yapılmış sembol, yazı ve figürler bulunmaktadır. Ücretli giriş yapabileceğiniz bir yer olan bu eve giriş ücreti ise 2 € olarak dikkat çekiyor.

HALLSTATT TURU

Hallstatt kış için yapılabilecek pek çok aktivite vardır. Bunlar arasında turlara katılmak da ayrı bir seçenektir. Hallstatt turu olarak baktığımız zaman karşınıza 2 tane seçenek çıkıyor. Bunlar hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

TUZ MADENİ TURU

Füniküler aracı ile birlikte yapacağınız bir maden turundan çok memnun kalacağınızı belirtmek isterim. Fiyat olarak da oldukça cazip olan bu turun sizlere maliyeti ortalama 40 € olacaktır. Dağın yamaçlarında dünyanın en eski tuz madenini görmek isterseniz eğer bu tura katılabilirsiniz. Tur sırasında tuz yapışmaması için giydiğiniz kıyafetlerde sizlere eğlenceli zamanlar yaşatacaktır. Ayrıca füniküler aracından iner inmez karşınıza çıkan Skywalk ile harika zamanlar geçireceğinizi düşünüyoruz. Tüm manzarayı ayaklar altında görebileceğiniz bu yer ile birlikte turunuz daha bir anlam kazanacaktır.

GÖL TURU

Özellikle mayıs ve ekim ayları arasında düzenlenen bu turlar kişi başı 10 € olarak yapılmaktadır. Eğlenceli ve güzel zamanlar geçirirken manzaraya da doyacağınızı garanti ederiz. Hallstatt gölü sizleri kendisine hayran bırakacaktır.

Hallstatt Neler Yapılır

Özellikle yaz aylarında bölge turistten geçilmiyor. Ne kadar küçük bir yer olsa dahi yapılabilecek aktivitelerde sınır bulunmuyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında göl ile birlikte yapılabilecek aktiviteler ise kanı, kayaking, rafting ve trekking olarak göze çarpıyor. Ancak baştan belirtmeliyiz ki fiyatları 300 € ve daha yukarısı ile oldukça pahalıdır. Ancak güzel zamanlar geçirmek ve eğlenmek için gittiğiniz bu kasabada aktiviteler yaparak çok güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Hallstatt Nasıl Gidilir?

Bu eşsiz kasabaya gitmek için genellikle vatandaşlar Viyana üzerinden ulaşım yapmaktadır. 3,5 saat süren bir araç yolculuğu ardından kasabaya ulaşabilirsiniz. Ancak yolculuğun daha eğlenceli geçmesini isterseniz tren kullanabilirsiniz. Ne kadar gidiş süresini 1 saat daha uzatarak 4,5 saate çıkarsa da yolculuk esnasında güzel manzaralara rastlıyorsunuz. Özellikle tren yolculuklarında kasabaya yaklaştıkça gelen güzel manzara sizleri büyüleyecektir.

Tren saatleri ise gidiş için 07:55’te Viyana’dan kalkan bir treni kaçırmamanız yönünde olacaktır. Akşam ise son tren 18:54’te kalkmakta ve ondan başka sadece ertesi günü kasabadan çıkış yapabilirsiniz. Ücreti ise ortalama 25 € olarak dikkat çekmektedir. Eğer olurda araç ile giderseniz o zamanda 40 € civarında bir benzin masrafınıza olacaktır.

Hallstatt Nerede?

Hallstatt nerede sorusuna vereceğimiz ilk cevap Salzburg ve Graz şehirleri arasında kaldığıdır. Avusturya’nın yukarı kısmında kalan bu kasaba Salzkammergut’a bağlı bir köy olarak dikkat çekiyor.

  • Hallstatt – Salzburg arası 72 km
  • Hallstatt – Viyana arası 289 km
  • Hallstatt – Graz arası 177 km’dir.

Hallstatt Ne Yenir?

Burada özellikle size tavsiye edebileceğimiz tek bir yer bulunmaktadır. Bräugasthof Konuk Evi sizleri portakal soslu ördeği ağırlamak için bekliyor adeta. Bunun dışında kasabanın lokantalarında Şnitzel denemenizi de öneririz. Bu iki yemeği isterseniz birini öğlen diğerini akşam öğününde tüketebilirsiniz.

Kasabada birde Schnaps Holz diye bir yer bulunmaktadır. Burası da meyve ve bitki likörleri ile ünlü olup gezinizin ortasında küçük bir mola verip dinlenebileceğiniz yerlerden bir tanesidir.

Viyana’dan Hallstatt Turu

Yazımızda söylediğimiz gibi insanlar genellikle buraya Viyana’dan gelmektedir. Biz ne kadar tren ile gelinmesini söylesek de araçlarınız ile gelmenizde mümkündür. Eğer araç konusunda kararlı iseniz o zaman şehrin 1 km dışına araçlarınızı park edebileceğinizi söylemeliyiz. Üstelik araçları park ettikten sonra otomatlardan alacağınız park fişini de araçlarınıza koymayı unutmayın. Yoksa aracınıza geldiğiniz zaman camınızda güzel bir kâğıt içerisinde hoş bir ceza sizi bekliyor olacaktır.

Eğer araç ile gidecekseniz size yolda mola için önerebileceğimiz bir yer bulunmaktadır. Landzeit Voralpenkreuz ile güzel yemekler ve eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Viyana Gezilecek Yerler
Avusturya
Schengen Vizesi

Yorum yap