Heybeliada İstanbul

Heybeliada Terk-i Dünya Manastırı (Terk-i Dünya Kilisesi)

Terk-i Diyar Manastırı, Heybeliada Terki Diyar

Çok eski bir tarihi bulunan Heybeliada‘nın üzerinde yaşanmışlıklar da bir o kadar fazladır. Adanın içinde hatırı sayılır miktarda tarihi yapı bulunmakla birlikte ada sakinleri tarafından anlatılan birçok efsane de bulunmaktadır. Bu yoğun tarihin içinde kendisini yalnızlığın kucağına bırakmış olan bir ibadethaneden bahsedeceğim size: Terk-i Dünya Manastırı

Asıl adı Hagios Spyridon olan manastır Türkçede Terk-i Dünya şeklinde isimlendirilmiştir. Adanın yerleşim yerine ters bir noktada yer alan Çam Limanı Koyu’nun sağ tarafındaki tepede kurulmuş olan manastırın oldukça etkili bir manzarası var. Kilisenin ilk temelleri 1862 yılında bir genç keşiş tarafından atılıyor. Oldukça küçük bir şekilde inşa edilen yapı 1894 depreminde yıkılıyor. Ada sakinlerinin katkısıyla eskisinden daha büyük bir manastır ibadete açılıyor. Adanın oldukça uzak ve sakin bir köşesinde yer alan manastır bugün sadece haziran-eylül arasında ibadete açılıyor. Onun dışında yapının bekçiliğini yapan aile yaşamına burada devam ediyor. Ziyaretçilere bir şeyler ikram ederek geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar.Heybeliada Sanatoryum, Sanatoryum Heybeli

Manastıra asfalt yol üzerinde bulunan çam ağaçları arasındaki toprak yoldan ulaşım sağlanıyor. Bu yol üzerinden yürüdüğünüzde yüksekçe bir kıyıda etrafı demirlerle çevrilmiş, bahçesinde sebze ekilmiş dikdörtgen yapıdaki manastır sizi karşılıyor. Solunuzda Çam Limanı ve Büyükada, sağ tarafınızda Yassıada… Onun dışında uçsuz bucaksız masmavi deniz manzarasıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Gerçekten oturup saatlerce manzaranın keyfini çıkaracağınız bir huzur ortamına sahip kilise bahçesi. Bundan dolayıdır ki uzun süredir dünya hayatından uzaklaşmak için keşişlerin tercih ettiği yerlerden birisi olmuş. Sanırım inzivaya çekilmek için bundan daha güzel bir yer olmasa gerek. 

Sizde sakin bir gün geçirmek istiyorsanız özellikle hafta içinde (Perşembe günleri ibadet yapıldığından kalabalık olacağını hatırlatalım.) buraya gelmelisiniz. Burada doğanın ve muhteşem deniz manzarasının huzurlu ortamına tanıklık ederken insanlara adadaki yüzyıllık yaşanmışlıkların hüzünlü hikayelerinin akisleri kulaklara fısıldıyor.

Ayrıca Bkz ⇒ Heybeliada Gezilecek Yerler

Terk-i Dünya Manastırı Nerede?

Terk-i Dünya Manastırı Heybeliada’da yer almaktadır. Adanın güneyinde iskeleye yaklaşık 25 dakika yürüme mesafesinde yer alan manastır meşhur Çam Limanı Koyu’nun sağ tarafındaki tepede yer almaktadır. Çam Limanı Koyu‘nu geçtikten sonra asfalt yolun sol tarafında çam ağaçları arasındaki toprak yoldan kendisini yalnızlığa adamış bu manastıra ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Heybeliada Plajları
Heybeliada’ya Nasıl Gidilir?
Heybeliada Gezilecek Yerler

Yorum yap