Gezi Rehberi

Hususi Pasaport

Hususi Pasaport, Hususi Pasaport nedir, Hususi Pasaport hakkında bilgi, Hususi Pasaportu kimler alabilir, Hususi Pasaport kimlere verilir, Hususi Pasaport başvuru şartları, Hususi Pasaport ücreti

Hususi pasaport, imtiyaz sahibi olan insanlara verilen ve birçok ülkeye vizesiz giriş yapılabilen bir belgedir. İlk olarak bazı şartları sağlayan devlet memurlarına verildiğini söylesek yanlış olmaz. Renginin yeşil olmasından dolayı halk arasında hatta bazen haber bültenlerinde dahi yeşil pasaport olarak adlandırılır. Devletimiz tarafından anlaşma yapılmış olan tüm ülkelere istediğiniz gibi giriş veya çıkış yapabilirsiniz.

Eğer çok ve sık gezen birisi iseniz yeterli şartları sağladığınız takdirde bu pasaportu almanızı tavsiye ederiz. Daha öncesinde yeşil pasaport olmadan seyahat etmiş birisi iseniz aradaki davranış farkını hemen anlayabilirsiniz. Havaalanında bulunan personellerin size karşı tutum ve düşüncelerinin tamamen değişeceğini, size saygı duyacaklarını söyleyebiliriz.

HUSUSİ PASAPORT NEDİR?

Halk arasında rengi nedeniyle yeşil pasaport olarak bilinen bu pasaporta sahip olmanın faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Öyle ki son zamanlarda gündem olan hususi pasaport nedir sorusu, özellikle Rusya ile olan ilişkilerin düzelmesi sonrasında internette sıklıkla araştırılmaya başlanmıştır. Devlet memurluğu şartını az çok bilen insanlar, acaba bende bu ayrıcalıktan yararlanabilir miyim diye düşünmektedirler. Bu pasaportu almaya hak kazanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Yazımızda kimlerin bu pasaporta sahip olabileceğini veya olamayacağını detaylı bir şekilde anlatacağız.

 HUSUSİ PASAPAORT KİMLERE VERİLİR – BAŞVURU ŞARTLARI

Hususi pasaporta sahip olan insanların sayısı aslında hiçte azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak burada karşımıza daha başka sorular çıkmaktadır. Devlet memuru olmayan kişilerde dahi olabilen pasaporta sahip olmak için bazı şartları taşımak gerekmektedir. Hususi pasaport kimlere verilir sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Hususi pasaport;

  • Eskiden mecliste görev yapmış milletvekili ve bakanlıktan emekli olan kişilere verilir.
  • ,2. ve 3. dereceden devlet memurluğu görevlerinde bulunan kişilere veya bu derecede iken emekli olan kişilere verilir.
  • Görevde bulundukları süre boyunca sadece büyükşehir il ve ilçe başkanlarına verilir.
  • Eğer belediye başkanlığı yaptıysanız ve 1. derece üzerinden emekli oldu iseniz, sizlerde yeşil pasaport alabilirsiniz.
  • Devlet sporcusu unvanı almış olan milli veya başarılı sporculara verilir.
  • Özelleştirilmeden önce Türk Telekom, Ziraat Bank, Halk bankası, Vakıfbank gibi yerlerde çalışan ve burada derecesi 1.,2. ve 3. kademe olarak gözüken kişilere verilir.
  • Ayrıca ihracat düzeyinde 1 milyon dolar düzeyini, son 3 yılda yaptığı ortalama ile yakalamış olan kişilere verilir.
  • Son olarak, yeşil pasaport almaya hak kazanan kişilerin eşlerine ve 25 yaşını aşmamış çocuklarına da bu pasaport verilebilmektedir.

HUSUSİ PASAPORT TALEP FORMU

Hususi pasaporta sahip olmak isteyenler öncelikle internetten hususi pasaport talep formu indirip, doldurmaları gerekmektedir. Daha sonra yeni çıkan düzenlemeyle birlikte 02.04.2018 tarihinden itibaren pasaport işlemleri il nüfus müdürlüğüne giderek yapılmaya başlanmıştır. Bu değişikliğin sebebi olarak ise çipli yeni kimliklere olan uyumlaşma süreci gösterilmektedir. Yeni talep formlarında ise fotoğraf kısmının bulunmadığı dikkatli gözlerden kaçmamıştır. Bunun yerine yine de yanınızda 1 adet biyometrik fotoğraf bulunması ve bunu başvuru anında ilgili kişiye vermeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

HUSUSİ PASAPORT HARCI

Bilindiği üzere pasaport çıkartma işlemleri için bir takım harçlar yatırılmaktadır. Normal bir 5 yıllık pasaporta başvuru yapan vatandaşların cebinden harç ücretleri olarak ceplerinden 811,60 TL çıkmakta ve 133,50 TL de defter ücreti olarak tahsil edilmektedir. Ancak hususi pasaport harcı ise bulunmamaktadır. Ücrete tabi olmayan bu işlemde vatandaşlardan sadece defter parası olan 133,50 TL para alınmaktadır. Böylelikle hususi pasaportun avantajlarından henüz ilk adımda faydalanmış bulunulmaktadır.

Hususi pasaport ile 133’ten fazla ülkeye seyahat edilebilmektedir. Özellikle Avrupa’da pek çok ülke bu pasaport karşılığında vize istememektedir. Ancak yinede vize zorunluluğu olan yerlere giriş yapmak için o ülkenin Türkiye başkonsolosluğu ile yapacağınız görüşmelerde yeşil pasaport sahibi olduğunuzu söylerseniz eğer sizlere oldukça çok yardımcı olacaklardır. Hususi pasaport ile açamayacağınız kapı sayısının çok az olduğunu hatırlatarak yazımızı noktalamak istiyoruz.

Daha fazla bilgi almak ve daha detaylı bilgi için “Yeşil Pasaport” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yap