İstanbul

İstanbul Deniz Müzesi

Deniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi hakkında bilgi, Deniz Müzesi İstanbul, Deniz Müzesi giriş ücreti, Deniz Müzesi ziyaret saatleri, Deniz Müzesi nerede, Deniz Müzesi nasıl gidilir, Deniz Müzesi fotoğraf

Üç tarafı denizlerle çevrili olan güzel ülkemizde, denizcilik tarihi açısından büyük bir öneme sahip ve deniz tarihi meraklılarını aydınlatan, Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesi konumunda olan “İstanbul Deniz Müzesi” bulunmaktadır. İstanbul’un en hareketli ilçelerinden bir tanesi olan Beşiktaş’ta bulunan müze, 2013 yılından itibaren ziyaretçi kabulüne başlamıştır.

Türk deniz tarihine ışık tutması açısından büyük bir öneme sahip olan müzede yaklaşık olarak 20.000 tarihi eser bulunmaktadır. Gerek konumunun kolay erişilebilir bir noktada olması, gerekse içinde bulundurduğu tarihi güzellikler müzenin hak ettiği ilgiyi görmesini sağlamaya yetmemiştir.

İstanbul Deniz Müzesi Hakkında BilgiDeniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi hakkında bilgi, Deniz Müzesi İstanbul, Deniz Müzesi giriş ücreti, Deniz Müzesi ziyaret saatleri, Deniz Müzesi nerede, Deniz Müzesi nasıl gidilir, Deniz Müzesi fotoğraf

Müze büyüklüğüyle göz kamaştırmaktadır ve toplamda yaklaşık olarak 20.000 m2 oturum alanına sahiptir. Ana sergi salonu 3 katlı olmakla birlikte 4 ana galeri, 3 oda (biri çocuk odası), sinevizyon odası, çok amaçlı salonu ve sanat galerileriyle devasa bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin en büyük deniz müzesi olma özelliğinin yanı sıra, ilk askeri müze olma özelliğine de sahiptir.

İstanbul Deniz Müzesi hakkında bilgi vermeye devam edersek ilk olarak 1897 yılında 2. Abdülhamit döneminde Kasımpaşa’da kurulan müze, 1961 yılında bugünkü yerine taşınmış, 2008 yılında yapılan yenileme işlemlerinin ardından 2013 yılında tam zamanlı olarak ziyarete tekrardan açılmıştır. Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesi konumunda, içerdiği koleksiyon ve çeşitleri açısındansa dünyada da sayılı müzeler arasına girmeyi başarmıştır.

İstanbul Deniz Müzesi EserleriDeniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi hakkında bilgi, Deniz Müzesi İstanbul, Deniz Müzesi giriş ücreti, Deniz Müzesi ziyaret saatleri, Deniz Müzesi nerede, Deniz Müzesi nasıl gidilir, Deniz Müzesi fotoğraf

Müzede bulunan tarihi eserlerin arasında en çok ilgi gören Atatürk ile Savarona yatına ait eşyalar ve tarihi kadırgadır. 2 tane direği bulunan, yapımında toplam 9 çeşit kereste kullanılan ve 24 çifte kürek yeri olan kadırga Türkiye’de sergilenen en eski kadırga özelliğine sahiptir. Giriş yaptığınızda ilk gözünüze çarpanlardan olan bu tarihi deniz aracı, üzerindeki ejder figürlerinden dolayı Fatih Sultan Mehmet tarafından ele geçirildiği düşünülmektedir. Daha sonra yapılan karbon testleri ile 1521 – 1655 yılları arasında yapıldığı belirlenen kadırga da toplam 144 tane kürekçi bulunmaktadır.

İstanbul Deniz Müzesi Eserleri arasında yukarıda saydıklarımızın dışında tarihi kayıklar, kadırgalar, amforalar, taş eserler, kitabeler, gemi modelleri, denizcilik eşyaları, saltanat kayıkları ve gemi armaları da bulunmaktadır. İrili ufaklı pek çok şeyin sergilendiği müze, tarihimize ışık tutması bakımından ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

İstanbul Deniz Müzesi Ziyaret SaatleriDeniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi hakkında bilgi, Deniz Müzesi İstanbul, Deniz Müzesi giriş ücreti, Deniz Müzesi ziyaret saatleri, Deniz Müzesi nerede, Deniz Müzesi nasıl gidilir, Deniz Müzesi fotoğraf

Tarih bilimine meraklı insanların sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında bulunan müze, içerisindeki kadırgalardan tutunda padişahların saltanat kayıklarına kadar pek çok şeye ev sahipliği yapmaktadır. Müze bazı zamanlarda bakıma alınıp sıkı bir temizlikten geçirilse de Pazartesi günleri, Ramazan, Kurban bayramlarının ilk günü ve yılbaşında kapalıdır.

İstanbul Deniz Müzesi ziyaret saatleri

  • Hafta içi 09.00 – 17.00
  • Hafta sonu 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. (tabi pazartesi günleri hariç)

İçeri girenlerin rahat bir şekilde gezebilmeleri açısından çıkış saatlerinden birer saat önce ziyaretçi girişi kapanmaktadır. Yani bir 15 dakika vaktim var hızlıca bir bakayım diyebileceğiniz yerlerden değildir.

İstanbul Deniz Müzesi Giriş ÜcretiDeniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi hakkında bilgi, Deniz Müzesi İstanbul, Deniz Müzesi giriş ücreti, Deniz Müzesi ziyaret saatleri, Deniz Müzesi nerede, Deniz Müzesi nasıl gidilir, Deniz Müzesi fotoğraf

İstanbul deniz müzesi giriş ücreti gelirleri ile kendi bakımını yapan müzelerden bir tanesidir. Bu nedenle girişler ve bazı şeyler ücretlendirilmekte ve bakım yapılması için harcanmaktadır.

Müzede geçerli güncel fiyat bilgileri şu şekildedir.

  • Yetişkin kişi başı: 10 TL
  • Öğrenci (belgesini ibraz etmek şartıyla): ücretsiz
  • Fotoğraf çekimi yapmak isterseniz: 20 TL
  • Video çekimi yapmak isterseniz: 40 TL
  • İçeride kayıtlı metinlerden tarihi eser hakkında konuşma dinlemek isterseniz: 25 TL olarak ücretlendirilmektedir.

İstanbul Deniz Müzesi Nerede?Deniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi, Deniz Müzesi İstanbul, Deniz Müzesi nerede, Deniz Müzesi nerededir, Deniz Müzesi nerde

İçerisine girenlerin meraklı gözlerini ve hayranlık duygularını gizlemekte zorlandığı müze, ilk olarak 1897 yılında Kasımpaşa’da küçük bir binada açılmıştır. Bu arada çıkan 1. Dünya ve 2. Dünya savaşları süresince bir müddet içerisindeki eşyaların korunması için Anadolu’ya gönderilen müze, daha sonra tekrardan İstanbul’a getirilmiştir. Bugün bulunduğu yere 1961 yılında ise taşınarak halen orada faaliyet göstermektedir.

İstanbul Deniz Müzesi nerede? sorusunun en basit cevabı, Beşiktaş iskelesinin yanındadır şeklinde verilebilmektedir. Bu nedenle ulaşım sıkıntısı kesinlikle çekeceğinizi düşünmediğim bu yeri hayatınızda bir kere olsa dahi gelip ziyaret etmeniz gerekmektedir.

İstanbul Deniz Müzesine Nasıl Gidilir?

Müze, İstanbul’un en işlek ve hareketli caddelerinden bir tanesi olan Beşiktaş’ta bulunmaktadır. Bu nedenle ulaşım her yerden mümkündür. Anadolu yakasından gelecekler için en ideal olan ulaşım yöntemi vapurlardır. Kadıköy veya Üsküdar’dan kalkan vapurlar ile Beşiktaş iskelesine gelmek mümkündür. Bunun yanı sıra 129T gibi Anadolu yakasından Beşiktaş’a gelen otobüsler kullanılabilir. Avrupa yakasında oturanlar ise Beşiktaş, ulaşım yönünden merkezi bir noktada olduğu için herhangi bir problem yaşayacaklarını düşünmüyorum. Böylelikle İstanbul Deniz Müzesine nasıl gidilir? Sorusunun cevabını da öğrendiğimize, önümüzde bu eşsiz müzeyi ziyaret etmeye hiçbir engel kalmamıştır.

⇒ İstanbul’da Gezilecek Yerler

Yorum yap