İstanbul Müzeler

İstanbul’un En Güzel Müzeleri

İstanbul müze, İstanbul'daki müzeler, İstanbul'un müzeleri, İstanbul'daki en güzel müzeler, İstanbul'un en güzel müzeleri, İstanbul'un en iyi müzeleri

İstanbul gibi her tarafı tarihle dolu olan megakentte görülmesi gereken pek çok müze var. Günlerce gezseniz dahi bu müzelerin tamamını görme şansınız bulunmaz. Herkesin hayalini süsleyen İstanbul’un en güzel müzeleri gezisi pek çok kez ertelense de artık gitme vakti sizce de gelmedi mi?

Bizans, Roma dönemlerinden beri ayakta duran kentte o zamanlardan günümüze kadar gelen pek çok tarihi eser vardır. Eğer sürekli müze gezintisi yapmak fikri sizde de varsa o zaman bu yazımızdan yola çıkarak güzel bir gezinti yapabilirsiniz.

İstanbul’da Gezmeniz Gereken En Güzel Müzeler

İstanbul’da bulunan en iyi müzeler konusunda belli başlı olanları bu yazımızda bulabilirsiniz. İçlerinde denizlerle ilgili tarihi eserlerin sergilendiğinden tutunda sizleri tarihi bir yolculuğu çıkartacak olanlar kadar pek çok farklı müze bulunmaktadır. Dilerseniz lafımızı çok uzatmadan hemen turumuza başlayalım.

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİİstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi ana bina, İstanbul Arkeoloji Müzesi binası

Gülhane parkından Osman Hamdi Bey yokuşuna çıkarken karşılaşacağınız müzede birbirinden ilginç tarihi eserler görmeniz mümkündür. Bu müze toplamda 3 tane farklı bölümden oluşmaktadır. Bunlar:

  • Arkeoloji müzesi
  • Eski şark eserleri müzesi
  • Çinili köşk

Arkeoloji müzesi olarak tanınan bu müzeler, dünyada önemli bir yere sahiptir. Müze olarak tasarlanan ve bu alanda hizmet veren ilk 10 bina içerisinde bulunmaktadır. Burada bulunan ve Babillerden kalma aslan kabartmaları en dikkat çeken unsurlardan bir tanesidir. Ayrıca herkesin bildiği ve duyduğu Çinili Köşkte burada yer almaktadır. Çinili Köşk aynı zamanda “Sırça Sarayı” veya “Kasr-i Kaşi” olarak da bilinmektedir.

Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç her gün 09:00 – 18:00
Giriş Ücreti: 36 TL. Müze karta ücretsizdir.
Daha Fazla Bilgi: İstanbul Arkeoloji Müzesi

KARİYE MÜZESİKariye Müzesi, Kariye Müzesi nerede, Kariye Müzesi hakkında bilgi, Kariye Müzesi tarihi, Kariye Müzesi mozaikleri, Kariye Müzesi giriş ücreti

Fatih’te bulunan müze içerisinde pek çok mozaik, Hz. Meryem ve İsa figürleri ile birlikte oldukça ilgi çekicidir. İstanbul’un en güzel müzeleri konusundaki yeri yadsınamayacak bir müzedir. Özellikle kubbesinde Hz. Meryem’e eşlik eden 12 tane melek tasviri ile adından bahsettirmektedir. 527 yılında yaptırılan müze 1511 yılında cami olarak kullanılmış, 1945 yılında ise müzeye çevrilmiştir.

Ziyaret saatleri: Her gün 09:00 – 19:00
Giriş Ücreti: 54 TL
Daha Fazla Bilgi: Kariye Müzesi

TEVFİK FİKRET MÜZESİ

Çıkışında biraz yokuş olsa da müzeye geldiğinizde kendinizi oldukça mutlu hissedeceğiniz kesin. Evin bahçesine adım attığınızda karşınızda 2 köprüyü gören bir boğaz manzarası sizleri beklemektedir. İçeriye girip müzeyi gezdiğinizde ise Tevfik Fikret’in sadece bir şair değil, çok yönlü bir insan olduğunu görebilirsiniz. Müzede birbirinden ilginç yerler bulunmakta ve yapı 3 katlı olarak dikkat çekmektedir.

Ziyaret saatleri: Her gün 09:00 – 16:00
Giriş Ücreti: ücretsiz.

PERA MÜZESİPera Müzesi, Pera Müzesi nerede, Pera Müzesi nasıl gidilir, Pera Müzesi hakkında bilgi, Pera Müzesi giriş ücreti, Pera Müzesi resim sergisi

Beyoğlu’nda bulunan müze, bünyesinde sürekli güncel bir sergi barındırır. 2005 yılında açılan ve 5 katlı olan bu müzede her zaman farklı sergiler görmeniz mümkündür. Her katında ayrı ayrı bir sergi bulunmakta ve sürekli olarak bunlar değişmektedir. Müzenin en dikkat çeken eser ise kuşkusuz Osman Hamdi Bey tarafından yapılmış olan “Kaplumbağa Terbiyecisi” eseridir.

Müze öncelikle Cuma günler 18:00 – 22:00 arasında ücretsizdir. Bunun dışında;

Ziyaret saatleri: Salı ve Perşembe günleri 11:00 – 19:00, Cuma 11:00 – 21:00, Hafta sonu: 12:00 – 17:00. Giriş Ücreti: Öğrenci 10 TL, Yetişkin 25 TL
Daha Fazla Bilgi: Pera Müzesi

TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

İstanbul’da Sultan Ahmet meydanın bulunan müze, çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Müzenin en önemli özelliği ise Osmanlı döneminde açılan son müze olmasıdır. İçerisinde bulunan Anadolu Selçuklu devleti halıları ve bahçesinde bulunan “doğu çınarı” isimli ağaç görülmeye değer olan en nadide parçalardan bir tanesidir. Aynı zamanda müzede Türklerin günlük yaşantılarında kullandıkları eşyalarda sergilenmektedir.

Ziyaret saatleri: Her gün 09:00 – 18:00
Giriş Ücreti: 25 TL. Müze karta ücretsizdir.

RUMELİ HİSARIRumeli Hisarı, Rumeli Hisarı hakkında bilgi, Rumeli Hisarı bilgi, Rumeli Hisarı nerede, Rumeli Hisarı giriş ücreti

Rumeli Hisarı herkesin dilinde olan ancak müze olarak pek keşfedilmemiş yerlerden bir tanesidir. İstanbul’un en güzel müzeleri yazısı yazıldığı zaman elbette bundan bahsetmemek olmazdı değil mi? Hisar olduğu gibi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinin ne kadar önemsendiğinin canlı bir göstergesidir.

  • Hisarın yapımında 1000 sanatçı ve 2000 kadar işçi çalıştığını biliyor muydunuz?
  • Yukarıdan bakıldığında hisarın “Muhammed” yazısı okunacak şekilde dizayn edildiğini biliyor muydunuz?

Ziyaret saatleri: Her gün 09:00 – 19:00
Giriş Ücreti: 18 TL. Müze karta ücretsizdir.
Daha Fazla Bilgi: Rumeli Hisarı

AYASOFYA MÜZESİAyasofya Camii, Ayasofya Camii hakkında bilgi, Ayasofya Camii nerede, Ayasofya Camii tarihi, Ayasofya Camii nerede, Ayasofya Camii ziyaret saatleri, Ayasofya Camii giriş ücreti

Ayasofya müzesi, birbirlerine âşık olan 2 kişinin aşkına hitaben yapılmıştır. İstanbul’un en özel müzeleri arasında yer alır. Sadece Türkiye’den değil, dünya çapında ziyaretçilere sahiptir. 916 yılında kilise olarak yapılmış, İstanbul’un fethinden sonra ise camiye çevrilmiştir. Sonra ise Atatürk tarafından müze olarak kullanılmaya uygun bulunmuştur. Mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ile birlikte sizleri derinden sarsacak bir yerdir. Burası hakkında gizemli hikâyeler ve tılsımlı kapılarda mevcuttur.

Ziyaret saatleri: Her gün 09:00 – 19:00
Giriş Ücreti: 72 TL. Müze karta ücretsizdir.
Daha Fazla Bilgi: Ayasofya Müzesi

DENİZ MÜZESİDeniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul Deniz Müzesi hakkında bilgi, Deniz Müzesi İstanbul, Deniz Müzesi giriş ücreti, Deniz Müzesi ziyaret saatleri, Deniz Müzesi nerede, Deniz Müzesi nasıl gidilir, Deniz Müzesi fotoğraf

Beşiktaş iskelesinde bulunan müze, her gün binlerce gelip geçen olmasına rağmen çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. İçerisinde yaklaşık olarak 20.000 adet tarihi eser bulunmaktadır. En ilgi çekici özelliği ise müzede bulunan eserlerin hepsi denizle ilgili olmasıdır. Zaten ismini de buradan almıştır. İstanbul’un en güzel müzeleri konusunda önemi tartışılmazdır. Birçok bölümden oluşan müzede deniz tarihi ile ilgili önemli eserler vardır.

Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç her gün 09:00 – 18:00
Giriş Ücreti: Yetişkinlere 10 TL, Öğrencilere ücretsiz.
Daha Fazla Bilgi: Deniz Müzesi

HALI MÜZESİ

Soğuk çeşme sokağında bulunan Halı müzesi, Türkiye’de sadece halıların sergilendiği tek müze olarak bulunmaktadır. Camilere verilen halıların zaman içerisinde toplanması ile oluşturulmuştur. Toplamda 448 adet halı bulunmakta ve 62 tane halı da her zaman için dönüşümlü olarak sergilenmektedir. Böylece halıların eskimesinin ve yıpranmasının önüne geçilmektedir. Halı müzesinin avlusu ise eskiden Bizanslılar tarafından kullanılan hazine dairesi olarak bilinmektedir.

Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç her gün 09:00 – 17:00
Giriş Ücreti: Yetişkinlere 5 TL, öğrencilere 2 TL.

DEMİRYOLLARI MÜZESİ

Eskiden kullanılan ancak günümüzde de sergilenen bu trenler ile birlikte kendinizi çok özel hissedeceğiniz kesin. Müze, 2005 yılında sirkeci garı içerisinde açılmıştır. İçerisinde toplamda 400 tane obje ve fotoğraf bulunmaktadır. İçerisinde çay içebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz alanlarda bulunmaktadır.

Ziyaret saatleri: Pazar ve Pazartesi hariç her gün 09:00 – 17:00
Giriş Ücreti: ücretsiz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

Yorum yap