Denizli

Kaklık Mağarası (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri)

Pamukkale Travertenlerini gezdikten sonra buranın yeraltı sürümünü görmeden kesinlikle bu şehirden ayrılmayın. Pamukkale Travertenleri’nin yeraltı sürümü olarak bilinen Kaklık Mağarası hakkında bütün merak ettiklerinizi burada öğrenebilirsiniz.

Kaklık Mağarası uzun yıllar boyunca insanların yaşamını sürdürdüğü doğal barınaklardandır. Uzun yıllar boyunca insanların yaşam sürmesinden dolayı mağara üzerine yapılan araştırmaların sayısı artmıştır. Günümüzde mağaracılık hem bilim dalı hemde spor dalı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mağara içerisinde yer alan küçük traverten basamakları bu mağaraya ‘Küçük Pamukkale’ olarak adlandırılmasının en önemli sebebidir. 2002 yılında turizme açılan mağaranın yakınlarında yüzme havuzu, küçük amfi tiyatro, seyir alanları ve kafeterya bulunmaktadır.

Küçük Pamukkale’nin nasıl meydana geldiğini, nasıl gidebileceğini ve giriş-çıkış saatlerini merak etmiyor musunuz?

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası Nasıl Oluştu?

Kaklık Mağarası, büyük bir yer altı deresinin tavanında oluşan bir çökme sonucunda meydana gelmiştir. Mağara içerisinde bulunan traverten basamaklarının oluşması ise mağara yakınında bulunan hamamından akan pınar sularının şelale şeklinde akması sonucunda oluşmuştur.Kaklık Mağarası, Kaklık Mağarası giriş ücreti, Kaklık Mağarası nerede, Kaklık Mağarası ziyaret saatleri, Kaklık Mağarası oluşumu, Kaklık Mağarası özellikleri

Mağara denildiği zaman akıllara zifiri karanlık odacıklar gelmesi gayet normaldir. Kaklık Mağarası’nın geniş ağzı gün boyunca güneş ışığı aldığından dolayı iç kısmı sizleri korkutmasın. Mağara güneş ışığı aldığı için travertenlerin üzerinden akan termal suyun yan taraflarında yeşillik ve yosunlar çıkmıştır.

Mağaranın eşsiz güzelliği yosunlar, yeşillik, termal su ve güneş ışığı almasından dolayıdır. Mağaranın içerisine girmek istemeyen tatilciler içeri girdikten sonra çıkmak istemiyorlar. Bu sebeple kesinlikle bu şehirden ayrılmadan önce ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

Kaklık Mağarası’nda Neler Yapılır?

Kaklık Mağarası’nda hem eğlenceli vakit geçirip hemde bu eşsiz güzelliği görmeden ayrılmamış olacaksınız.

Denizli’den yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan bu mağaraya öğlen vakitlerine doğru gidebilirsiniz. Mağaranın içerisinde bulunan bitkiler gün ışığı ve aydınlatmaya bağlı kalarak farklı renklerde hoş bir görünüme sahip, bu alanlarda estetik fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Kaklık Mağarasını yerli ve yabancı turistlerin rahatça gezebilmesi için inşaa edilen tahta merdivenin hemen yan kısmında belediyenin işlettiği yüzme havuzu bulunmaktadır. Burada eğlenceli birkaç saat geçirebilirsiniz.

Küçük amfitiyatrosunda birkaç fotoğraf karesi çekip, kafetaryasında bir şeyler içebilirsiniz. Mağarayı tamamen inceleyip, bütün aktiviteleri yaptıktan sonra ayrılma vaktiniz geldi.

Kaklık Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Denizli ile Kaklık Mağarası arasında yaklaşık 30 kilometre mesafe bulunmaktadır. Kaklık Mağarası yol tarifi almak için akıllı telefonlarınızdan yardım alabilirsiniz. Hem özel aracınız ile hemde şehrin otogarından kalkan minibüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız ile Denizli – Ankara karayolunu kullanarak Honaz ilçesinin Kaklık Mahallesi’ne ulaşmalısınız. Bu mahalleden kuzey yönünde yön tabelalarını takip ederek yaklaşık 3 kilometre ilerlediğiniz zaman mağaraya ulaşabilirsiniz. Denizli Otogarı’ndan kalkan Kaklık minibüsleri ile de ulaşım mümkündür. Minibüslerin kişi başı yaklaşık ücreti 5 TL’dir.

Kaklık Mağarası Giriş Ücreti / Kaklık Mağarası Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü sabah 08:00 ile 20:00 saatlerinde arasında bu mağaraya girebilirsiniz. Kaklık Mağarası giriş ücreti için 3 TL ödemeniz yeterli olacaktır.

Yorum yap