İç Anadolu Bölgesi

Kapadokya’dan Ne Alınır? (Kapadokya’da Hediyelik Eşya Almak)

Kapadokya ne alınır, Kapadokya'dan ne alınır, Kapadokya alışveriş, Kapadokya hediye eşya, Kapadokya'dan hediye eşya almak

Kapadokya’ya kadar gelmişken buradan alışveriş yapmadan dönmemenizi tavsiye ediyoruz ve sizlere Ürgüp’te isterseniz şahsi isterseniz hediyelik olarak alabileceğiniz eşya seçeneklerini sunuyoruz . Şimdi gelelim asıl sorumuza: Kapadokya’dan neler alınabilir ? İlk akla gelen alternatifler seramik, şarap, halı gibi seçenekler oluyor ancak bunun dışında da birçok değişik alternatif bulabileceğiniz yerler mevcut.

Kapadokya’dan Ne Alınır?

Seramik – Çanak

Kapadokya’ya kadar gelip Avanos’un meşhur testilerinden almadan dönmek olmaz. Öncelikle belirtmek isteriz ki Avanos’un testi yapımında ünlü olmasının en temel nedeni testi yapımında kullanılan kızıl çamurdur. Son zamanlarda testi yapımının, el yapımı seramik işleri ile birleştirilmiş olması Avanos ilçesindeki seramik atölyelerinin ve kayadan oyma satış mağazalarının değerini kat kat arttırmıştır.
İlçe geneline yayılmış olan atölyelerde sadece seramik yapımını izlemekle kalmaz aynı zamanda çarkın başına geçip sizde ufak bir deneme yapabilirsiniz. Atölye sonrası mağaza tarafına geçerek büyükten küçüğe her türlü seramik hediyelik eşyayı satın alabilirsiniz. Ayrıca aldığınız eşyaların çok hassas olduğunu ya da taşımakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız dert edinmenize hiç gerek yok çünkü aldığınız eşyalar dünyanın neresine isterseniz özel korumalı paketlerde gönderilebiliyor.Peri Bacaları, Peri Bacaları hakkında bilgi, Peri Bacaları Nevşehir, Peri Bacaları Ürgüp, Peri Bacaları Kapadokya, Kapadokya Peri Bacaları

Bölge Şarabı

Kapadokya bölgesinin şarap üretimi ile bilinmesinin en temel nedeni bölgede yetişen kırmızı üzümden yapılan kırmızı şarapların lezzetidir. Bölge içerisinde bulunan seçkin restoranların hemen hemen hepsinde yemek sırasında tadabilirsiniz ya da dilerseniz bölgede bulunan Turasan ve Kocabağ gibi markaların satış mağazalarında hem tadına bakabilir hem satın alabilirsiniz. Bölgede üzüm dışında dut şarabı, vişne şarabı gibi değişik şarap türlerinin tadına bakmanız da mümkündür.

Halı – Kilim

Genel olarak pek bilinmemekle birlike Kapadokya bölgesinde Halı ve Kilim dokumacılığı da önemli ölçüde ilerlemiş durumdadır. Özellikle Göreme bölgesinde bulunan birçok dokuma atölyesi ve halı mağazası bunun en güzel örneklerini sergilemektedir. Bu mağazalarda sadece bölgede dokunan halılar değil aynı zamanda antika değeri taşıyan birçok değerli halı, dünyanın her yerinden gelen koleksiyoncuların en çok ilgisini çeken öğeler arasında yer alıyor. Halının yanı sıra bu mağazalarda çok uygun fiyatlarda kilim, dokuma yelek ve dokuma çanta gibi birçok değişik eşya da bulabilirsiniz.

Hediyelik Küçük Eşyalar

Türkiye’nin hemen hemen yer yerinde olduğu gibi Kapadokya bölgesinde de küçük hediyelik eşyalar satan birçok mağaza bulabilirsiniz. Özellikle Ürgüp ve Göreme bölgesindeki mağazalarda şal, şapka, takı, toka, küçük süs eşyaları ya da otantik yastık kılıfları gibi birçok ürün bulabilirsiniz.

Altın – Gümüş – Mücevher – Antika Eşya – Sanat Eserleri

Çanak çömlek, seramik, halı, kilim, şarap ya da diğer küçük hediyelik eşyalar dışında Ürgüp, Göreme ve Ortahisar’da bulunan çarşıların mağazalarında birçok takı ve alternatif hediyelik eşya çeşitleri bulabilirsiniz. Örneğin; Ebru yaptırmak isterseniz Ürgüp bunun için en uygun yer olabilir ya da el yapımı gümüş takılar ve antika eşya almak isterseniz gitmeniz gereken ilk yer Ortahisar olabilir. Bunlarla birlikte, Kapadokya bölgesinde birçok Ressam ve Heykeltraş yaşamaktadır. Eğer sanat eserlerine merakınız varsa Kapadokya sizin için en doğru adres olabilir.

Kabak Çekirdeği

Kapadokya bölgesi, bilindiği gibi üzüm ve kabak dışında tarımın çok yaygın olarak yapıldığı bir bölge değildir ama bölgede yetişen kabaktan elde edilen çekirdeğin süt ile kavrulmasıyla üretilen Kabak Çekirdeğinin tadına bakmadan Kapadokya’dan dönerseniz pişman olabilirsiniz. Nevşehir’in kırsal bir bölge oluşu yörede yaşayan halkı bu tarz bir üretime yöneltmiştir. Altın rengini alan hakiki sütle kavrulmuş kabak çekirdeği geleneği bölge yüzyıllardır sürmektedir.

Özetle Kapadokya’da hediyelik eşya önerileri:

· Kapadokya bebekleri
· Minyatür peribacaları
· Kabak çekirdeği
· Çörekotlu yağlı peynirler
· Çökelek
· Yoğurt
· Buğday, kayısı, badem ve iğde
· Çiçek balları
· Taş oyma kapı süsleri
· İbrikli leğen seti
· Güvercin sulukları
· Antika silahlar
· Biblolar
· Cam abajurlar
· Denizci fenerleri
· Beyaz şarap
· Akik lapis
· Kehribar taşlarıyla süslü gümüş takılar
· Tesbihler
· Deve çanları
· Taş baskı kalıplar
· Havlu

Yorum yap