Antalya Kaş

Kaputaş Plajı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti? Özellikleri)

Kaputaş Plajı, Kaputaş Plajı nerede, Kaputaş Plajı nasıl gidilir, Kaputaş Plajı fotoğraf, Kaputaş Plajı denizi, Kaputaş Plajı hakkında bilgi

Türkiye’nin en güzel plajları nelerdir diye bir liste oluştursak sanırım ilk sıralarda Antalya‘nın meşhur Kaputaş Plajı hemen kendine yer bulacaktır. Bir kanyonun ağzında ulaşımı oldukça zor olan bir konumda bulunan plaj, turkuaz renkteki denizi ve manzarasıyla ziyaretçilerine kartpostallık manzara sunmaktadır.

Zor ve virajlı bir yoldan sonra plaj, muhteşem manzarasıyla sizleri karşılıyor. Yol üstündeyken ayaklarınızın onlarca metre altında yer alan plajın bu görüntüsü bile aslında görmeye değer. Peki ya denizi? O da gerçekten tertemiz suyu ve turkuaz tonlarındaki görüntüsüyle insanı büyülüyor. Bu kadar övgüyü hak eden plaj gerçekten görülmeye değer güzellikler barındırıyor. Son yıllarda ünü uluslarası alanda da yayılan Kaş Kaputaş Plajı bakir olma özelliğini korumaya devam ediyor.

Kaş Kaputaş Plajı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi plajın ulaşımı oldukça meşakkatli bir süreci gerektiyor. Ulaşımının zor olması plajın çekiciliği arttıran bir etken olarak değerlendiriliyor. Kaya olan dağ yamaçlarının oyulmasıyla yapılan dar bir yolun altında hemen kanyonun bittiği konumda yer alan plaja 187 basamak inerek ulaşabiliyorsunuz. 187 basamak belki size fazla gelebilir ancak emin olabilirsiniz ki o her basamakta plajın manzarası sizi büyüleyecek.Kaputaş Plajı, Kaputaş Plajı nerede, Kaputaş Plajı nasıl gidilir, Kaputaş Plajı fotoğraf, Kaputaş Plajı denizi, Kaputaş Plajı hakkında bilgi

Denizin yaklaşık bir metrelik kısmı beyaz kum ancak bir metreden sonrası ufak kayalardan oluşuyor. Ama ayaklarınız bu taşlara değmiyor çünkü yaklaşık 1-2 metreden sonra denizin derinliği birden artıyor ve dibe ulaşmanız pek mümkün oluyor. Güvenlik şeridi olarak çekilen mantarlara ulaştığınızda denizin dibini net bir şekilde görebiliyorsunuz ancak derinlik tahminen 10-15 metre oluyor. Bu nedenle yüzme bilmeyenlerin 1-2 metrenin ötesine gitmemeleri şiddetle tavsiye ediyorum, çünkü deniz gerçekten birden boyunuzu metrelerce aşan derinliğe sahip oluyor.

Kıyılarda dalga fazla olsa da birkaç metre açıldığınızda oldukça durgun ve berrak bir suyla karşılaşıyorsunuz. Eğer yüzme biliyorsanız plaj mantarlarına kadar gitmenizi tavsiye ederim. Deniz gözlüğünüz varsa biraz dalış yaparak deniz altındaki balıkları çok rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Bölgede olduğu gibi bu plajda da su soğuk değil, çok rahatlıkla dalış yapabiliyorsunuz. Ancak biraz kayalara doğru yaklaştığınız altlardan gelen soğuk su akıntıları nedeniyle buz gibi bir suyla karşılaşabilirsiniz.Kaputaş Plajı, Kaputaş Plajı nerede, Kaputaş Plajı nasıl gidilir, Kaputaş Plajı fotoğraf, Kaputaş Plajı denizi, Kaputaş Plajı hakkında bilgi

Cennetlik manzaralar barındıran plajın bu kadar korunabilmesinin sebebi aslında ulaşımın zor olması. Dar ve virajlı yollardan buraya ulaşabiliyorsunuz ancak plaja 187 basamaklı merdivenden inebiliyorsunuz. Bu nedenle çok da tahrip edilmemiş ve en önemlisi henüz betonlaşmamış. Plajda yer alan belediye işletmelerinin malzemeleri ise vinç yardımıyla aşağıya indirilmekte.

Plaja giden yollar 1960’lı yıllarında başında Karayolları tarafından oldukça meşakkatli bir çalışma sonrasında yapılabilmiş. Taşlardan oluşan dağ yamaçlarının delinmesiyle açılabilecek yollardaki emeği kanyonu ve dağ yamaçlarını görünce anlayabiliyorsunuz. Bu zorlu yol çalışmaları sırasında hayatını kaybeden dört işçinin ismi ve doğum-ölüm tarihleri ise Karayolları tarafından asılan virajın iki yanında bulunan tabelada yer almaktadır.

Kaputaş Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?

Kaş-Kalkan yolu üzerinde yer alan plajın Kaş ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 20 km, Kalkan beldesine olan uzaklığı ise 7 km’dir. Başka şehirlerden buraya uçakla gelmek isteyenlerin tercihi Antalya’dan ziyade Dalaman Havalimanı olmalıdır. Çünkü Kaş’ın Antalya merkeze olan uzaklığı 190, Dalaman’a ise 147 km’dir.Kaputaş Plajı, Kaputaş Plajı nerede, Kaputaş Plajı nasıl gidilir, Kaputaş Plajı fotoğraf, Kaputaş Plajı denizi, Kaputaş Plajı hakkında bilgi

Özel araçlarıyla plaja gitmek isteyenler mutlaka plajın “Google konumu”na bakmalılar. Ayrıca özel araçlarınızı yol üstünde yer alan boşluklara park edebilirsiniz. Ancak oldukça sınırlı bir park alanının bulunması nedeniyle erken saatlerde ulaşım sağlamanızı tavsiye ederim. Aracınızı park ettikten sonra 187 basamaklı meşhur merdivenlerden inmeniz gerekecek.

Özel araçları olmayanlar ise Kaş-Kaputaş-Kalkan-Patara minibüsleriyle buraya ulaşım sağlayabilirler. Minibüsler yaz aylarında yaklaşık yarım saatte bir hareket etmektedir.

Kaputaş Plajı Giriş Ücreti

Plaja giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Eğer kiralamak isterseniz iki kişilik şezlongların ücretleri 22.5 TL ve bu fiyatın pek çok plaja göre uygun olduğunu söyleyebilirim. Ancak şezlong kiralamayıp uygun boşluklarda havlunuzu serme şansınız var.

Kaputaş Plajı’nda Ne Yenir?

Bu kadar meşhur olan plajda bazı hizmetlerin bulunmaması olmaz tabii. Bu nedenle Kaş Belediyesi plajda çeşitli hizmetler sunmaktadır. Örneğin; soyunma kabini, duş yerleri ve tuvaletler ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Plaja dışarıdan yiyecek-içecek getirebilirsiniz. Bunun dışında belediye tarafından işletilen bir cafe mevcut. Fiyatlar ise böylesine marka olmuş bir turisttik yere göre bence makul seviyede. Mesela hamburger-patatesin fiyatı 15 TL. Yanın da kola almak isterseniz o da 5 TL. Yani Kaputaş markasının yanında işletmecinin belediye olması nedeniyle fiyatlar abartılı değil.

Ayrıca Youtube Videomuzu Seyredebilirsiniz ⇒ Kaputaş Plajı

Yorum yap