Tekirdağ

Kastro Plajı

Kastro Plajı, Kastro Plajı nerede, Kastro Plajı hakkında bilgi, Kastro Plajı giriş ücreti, Kastro Plajı nasıl gidilir

Doğanın içinde cennetten bir köşe mi arıyorsunuz? Genellikle insanlar keşfettiği en özel yerleri herkese söylemek istemezler. GezGez ailesi olarak doğanın içerisinde kamp kurabileceğiniz, eşsiz ormanının içerisinde ağaçların altında piknik yapabileceğiniz, doğa yürüyüşleri için uygun bir yerden söz edeceğiz. Kastro Plajı, bir tarafında harika bir orman diğer tarafında Karadeniz’e dökülen masmavi renginde bir göl.

Kastro bundan 10 yıl önce hiç kimsenin bilmediği cennetten bir bahçe gibiydi. İstanbul’dan gelen yerli halk ve turistler doğanın eşsiz manzarasına sürekli çöplerini bırakınca o eşsiz güzelliğini her geçen gün kaybeden bir yer haline geldi. Kastro Plajı’nı sizlerde ziyaret edecekseniz lütfen çöplerinizi ortalıkta bırakmayın.

Kastro Plajı aynı zaman da Çamlıköy Sahili olarak da bilinmektedir. Çamlıköy (kastro) doğal plajı içerisinde hem kamp yapabileceğiniz hem de piknik için uygun yerler bulunmaktadır.

Marmara’nın İncisi Cennetten Bir Köşe : Çamlıköy (Kastro Plajı)

İstanbul’un gürültüsünden, havasından ve trafiğinden sıkılan insanlar, piknik yapabileceği, çocuklarını gezdirebileceği, ormanında ailesi ile birlikte yürüyüş yapabileceği yerleri çok severler. Çamlıköy (Kastro) doğal plajı tam olarak sizin aradığınız yer diyebiliriz.

Kastro’da Ne Yapılır?

GezGez ailesi olarak kamp tutkunu olduğumuz için bizce burada çok güzel kamp yapılır. Doğanın içerisinde göl, orman ve huzur daha başka ne isteriz ki? Kastro’da kamp haricinde yapabileceğiniz oldukça fazla alternatif bulunmaktadır.

Karadeniz olduğu için dikkatli olma şartıyla burada yüzebilirsiniz. Yaz döneminde cankurtaran bulunmasına rağmen sizin dikkatli olmanızda oldukça fayda var. Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte piknik yapabilir, çocuklarınızla balık tutabilir, ormanın içerisinde doğa yürüyüşünün tadını çıkartabilirsiniz.

Öğlen güneşi üzerinizden geçtikten sonra deniz bisikleti kiralayarak pedallamanın keyfini yaşayabilirsiniz. Türk insanının özellikle babaların en merak ettiği sorunun cevabını verelim. Çevre restoranlar güzel mönüler hazırlamadığı için kendi getirdiğiniz malzemeler ile birlikte burada mangal yakabilirsiniz.

Karadeniz’ dökülen göl ile ormanın içerisinde muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Çamlıköy Tabiat Parkı aynı zamanda foto-safari içinde uygundur.

Kastro Kamp Alanı

Kastro Plajı’nda en güzel yapılacak şeyin kamp ve ya çadır kurmak olduğundan bahsetmiştik. Kastro bir diğer adıyla Çamlıköy Tabiat Parkı’nda çadırınızı kurun ve doğanın tadını çıkartın. Bahçeköy Deresi’nin hemen yanında Çamlıköy Tabiat Parkı’nın girişinde kamp alanı bulunmaktadır.

Kastro’da kamp için fiyat listesi 4 kişilik bir çadır yeri 25 TL, karavan ile burada konaklamak isterseniz bir günlük ücreti 28 TL’dir. (Bu fiyatlar çadırınızı yanınızda getirdiğiniz zaman geçerlidir)

Çamlıköy (Kastro) kamp için oldukça ideal bir yer olmasına rağmen yaz aylarında çok kalabalık olduğu için yer bulmakta zorlanabilirsiniz. İlkbahar aylarında tercih ederseniz daha kolay yer bulabilirsiniz.

Çamlıköy Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Kastro Plajı olarak da bilinen Çamlıköy Tabiat Parkı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır. Bununla birlikte özel bir şirkete kiralanan bu eşsiz parkın giriş ücreti;

kişi başı 4 TL, otomobil ile girişte 12 TL, günlük çadır ve kiralama yeri sırasıyla 25 ile 28 TL’dir.

Kastro Plajı Nerede?

Kastro Plajı, Tekirdağ’ın Saray ilçesine bağlı olan Çamlıköy’de yer almaktadır. Kıyıköy ile Çilingöz arasında, Karadeniz ile Istranca dağları arasında, Bahçeköy Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü yerde bulunan Kastro Plajı, Tekirdağ’ın Karadeniz’e tek kıyısı burasıdır. Çamlıköy (kastro) doğal plajı yaklaşık 2500 metredir.

İstanbul’a yakın diye belirtmişken aradaki mesafeyi hatırlatmak isterim. İstanbul ile Çamlıköy arası yaklaşık 160 kilometredir.

Kastro Plajı’na Nasıl Gidilir?

Çamlıköy’de yer alan Kastro Plajına özel aracınız ile ya da otobüsler ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’dan özel aracınız ile ulaşmak isterseniz TEM Otoyolunda Edirne istikametinde ilerleyin, Çerkezköy tabelasını gördüğünüz zaman oradan dönün. Vize – Saray tabelalarını takip ederek Saray ilçesine ulaşın, Kıyıköy – Kastro arasında dümdüz ilerledikten sonra Bahçeköy’e ulaşacaksınız. Bahçeköy’den sonra hiçbir yere sapmadan dümdüz ilerlerseniz Kastro Plajı’na ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un Esenler Otogarı’ndan kalkan Saray otobüsleri ile öncelikle ilçenin otogarına ulaşın. Saray Otogarı’ndan kalkan Kastro minibüsleri sizleri plajın yanına kadar götürecektir.

Yorum yap