İstanbul

Kız Kulesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Kız Kulesi, Kız Kulesi nerede, Kız Kulesi nerededir, Kız Kulesi nasıl gidilir, Kız Kulesi nerde, Kız Kulesi'ne nasıl gidilir

İstanbul’un göz bebeği, biricik kulesi olan Kız Kulesi, tarihe meydan okuyan yapısı, konumu ve efsanesi ile tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştır. İstanbul’a gidip de Kız Kulesi’ni görmeden gelmek olur mu hiç? Kız Kulesi Nerede / Nasıl Gidilir? Sorularının cevaplarına geçmeden önce biraz kule hakkında bilgi vermek istiyoruz.

1110 yılında yapılan kule Romalılardan günümüze ulaşan ve bozulmayan tek tarihi eserdir. Konumu nedeniyle kimi zaman gözetleme kulesi, kimi zamanda savunma kulesi olarak kullanılan bu eşsiz yapıya son şeklini 2. Mahmut vermiştir. Osmanlı döneminde bilindiği üzere karantina yeri olarak da kullanılan Kız kulesi bazense gösteri kulesi platformu olarak icra edilmiştir.

KIZ KULESİ NEREDE?Kız Kulesi, Kız Kulesi nerede, Kız Kulesi nerededir, Kız Kulesi nasıl gidilir, Kız Kulesi nerde, Kız Kulesi'ne nasıl gidilir, Kız Kulesi Harita

Eşsiz yapısıyla dikkatleri üzerine çeken Kız Kulesi Marmara denizinde, Üsküdar sahili açıklarında bulunmaktadır. İstanbul Üsküdar’a gittiğiniz zaman sahil boyunca kule manzarasını görme şansınız vardır. Hatta sahilde bunun için turizm dahi oluşturulmuş ve hem Marmara denizi, hem de kuleye karşı büfelerde nargile keyfi yaparak manzaraya doyabilirsiniz. Yanınızda arkadaşınız, elinizde nargile, karşınızda Kız Kulesi. Bir insan daha ne isteyebilir ki?

İstanbul’u gezmek için gidiyorsanız muhakkak Kız Kulesini de görmelisiniz. Hatta kulenin karşısında bir meşhur köfteci var. Orada yemek yerken veya kahvaltı yaparken bu manzaraya karşı mükemmel vakitler geçirebilirsiniz. Kız arkadaşınıza evlenme teklifi edebileceğiniz yer bakıyorsanız eğer ister Kız Kulesinin restoranında ister bu bahsettiğim restoranda bu arzunuzu yerine getirebilirsiniz. Kız Kulesi nerede? sorusunun cevabını verdiğimize göre, şimdi nasıl gidilir sorusuna geçebiliriz. “Kız Kulesi Harita” seçeneğiyle navigasyonunuzu açarak bu tarihi güzelliğin yerini telefonunuzda görüntüleyebilirsiniz.

KIZ KULESİ’NE NASIL GİDİLİR?Kız Kulesi, Kız Kulesi nerede, Kız Kulesi nasıl gidilir, Kız Kulesi özellikleri, Kız Kulesi hangi ilçede, Kız Kulesi tarihi, Kız Kulesi efsanesi

Yıllar geçtikçe daha da güzelleşen kule sanki Galata Kulesine nazire yapar gibi hiç eskimemektedir. Kuleyi görmek için gelen insanlar Kız Kulesine nasıl gidilir? Sorusunun merakı içerisinde bulunmaktadır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, Kız Kulesinin kara ile hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Tek çare deniz üzerinden gidilmesi gerçeğidir.

  • Üsküdar sahile geldiğiniz ve Kız kulesinin karşısına geçtiğiniz zaman orada sürekli belirli saatlerde kalkan kız kulesi ringleri göreceksiniz. Onlara binerek kuleye varmanız mümkündür.
  • Kabataş veya Beşiktaş tarafından gelmek isterseniz buralarda iskelelerden belirli zaman dilimlerinde sürekli olarak Kuleye gelen araçlar bulmanız mümkündür. Onlara binerek de kuleye ulaşmanız mümkündür.

KIZ KULESİ RESTORANI

Yılın her günü hizmet veren Kız Kulesi Restoranı her insanın hayatında bir kere gitmek isteyeceği yerler arasında bulunmaktadır. Restoranın alt katı kafeterya olarak hizmet verirken üst tarafında ise yemek yiyebilir, içeceklerinizi içebilirsiniz. İstanbul’u panoramik olarak izleme şansı elde edeceğiniz bu yer, kız arkadaşınıza evlilik teklifi etmek için en mükemmel yerlerden bir tanesi konumundadır.

KIZ KULESİ EFSANESİKız Kulesi, Kız Kulesi efsanesi, Kız Kulesi tarihi, Kız Kulesi hakkında bilgi, Kız Kulesi nerede, Kız Kulesi nasıl gidilir, Kız Kulesi giriş ücreti, Kız Kulesi ziyaret saatleri

Hakkında pek çok masalsı hikâyesi bulunan Kız Kulesi Efsanesi için 3 farklı olaydan bahsedilmektedir.

  • Leandros – Hero Aşkı: Hero ismindeki rahibeye âşık olan genç Leandros her akşam kızı görmek için kız kulesine gidermiş. Yolunu bulabilmesi için kalenin bir tanesinde yakılan fener ona yardım ederken, bir gün rüzgârdan dolayı bu fener sönmüş ve yolunu şaşıran genç adam suda boğularak ölmüş. Bunu duyan Hero’da acısına dayanamamış ve intihar etmiş.
  • Yılan Sokması: Bir diğer efsaneye göre; bir falcı krala kızının yılan sokması sonucunda öleceğini söylemiş. Kralda kızını bu felaketten korumak için bir kule yaptırmış. Günlerden bir gün büyüyen genç kız, şehirden sepet içerisinde gelen elmadan yemek isterken, sepetten çıkan yılan onu sokmuş ve öldürmüş.
  • Battalgazi Efsanesi: Buna göre Battalgazi Tekfur’un kızına âşık olmuş ve onunla evlenmek istemiş. Bunu duyan Tekfur kızını bu kuleye hapsetmiş. Ancak Battalgazi kule dinler mi hiç? Kuleye basan Battal, kızı oradan almış ve kaçırmış.

Efsanelere inanıp inanmamak sizlere kalsa da, dinlemek gerçekten çok eğlenceli olmaktadır. Kız kulesi hakkında konuşulan masal tadında olaylar bu şekilde cereyan etmektedir.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

Yorum yap