İç Anadolu Bölgesi

Konya Sille Köyü (Tarihi, Gezilecek Yerler, Nerede, Nasıl Gidilir?)

Sille, Konya, Konya Sille

Birçok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Konya’nın beş bin yıllık bir mazisiyle Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı döneminden izler taşıyan köyü “Sille“, son yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan turistik yerlerden birisi olmayı başarmıştır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından dolayı Konya Sille Köyü içinde birçok kültürün tarihi yapılarına rastlamak da mümkün olmaktadır. Konya’ya gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken tarihi ve doğal güzellikler barındıran köyde bugün yaklaşık olarak 1.500 kişi yaşamaktadır.

Doğanın ortasında huzur bulacağınız bu şirin otantik köyü gezmeden önce bilmeniz gereken bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Konya Sille’nin Tarihi

Sille’nin tarihi yaklaşık olarak 5 bin yıl öncesine kadar gitmektedir. Yapılan kazılarda M.Ö. 8. yüzyıl Frig’lere ait bazı kalıntılara rastlanmıştır. Roma döneminde yerleşim bölgesi olarak kullanılmıştır. Roma ve Bizans dönemlerinin izlerini taşıyan yapıların varlığı bu bilgileri kanıtlamaktadır.

Selçuklular 11. yüzyılda Konya’yı ele geçirip başkent yapmışlardır. Konya’nın Selçukluların başkenti olmasıyla birlikte buranın önemi daha da artmıştır. Daha sonraki yıllarda Haçlı ordusu tarafından Konya’nın ele geçirilmesiyle birlikte bu bölge talan edilmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin hakimiyetinden sonra Konya ile birlikte bu köyü de Karamanoğulları yönetmeye başlamıştır. Daha sonraki yıllarda Karamanoğulları ve Osmanlı Devleti arasındaki mücadele bu topraklar için de devam etmiştir. Yapılan mücadeleler sonrasında bölge kesin olarak Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmiştir.

Köyün isminin nereden geldiği konusunda ise kesin bilgi sahibi olmasak da su perileri anlamına gelen “Sylla”dan geldiği düşünülmektedir.

Konya Sille Gezilecek Yerler

Sille Köyü üstünde barındırmış olduğu uzun mazi ve tarihi yapılarıyla bugün çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir yerdir. Köy üzerindeki yapıların tarihi yüzyıllarla ifade edilmektedir. Aynı zamanda Sille evleri, camii, kilise, mağara ve gölüyle gerçekten görülmeye değer bir köydür. Böylesine önemli bir köy olan Sille Konya bölgesi içinde en başta görülmeyi gerçekten de hak etmektedir.

1. Aya Elena Kilisesi

Sille Kilisesi, Aya Elena Kilisesi

Bizans İmparatoru Konstantinus’un annesi tarafından 327 yılında yapılan kilise ismini de imparatorun annesi Helena’dan almıştır. Rivayetlere göre Helena, Kudüs’e giderken burada konaklamış ve buraya bir kilise yapılmasını emretmiştir. Kilise geçirdiği uzun süre içinde birkaç defa onarımdan geçmiştir. Üzerindeki kitabede belirtildiği gibi son onarımı ise 1833 yılında yapılmıştır.

Bugün müze olarak hizmet veren kilisenin yapımından Sille taşları kullanılmıştır. Avlusundaki mağaralar ise oda olarak kullanılmıştır. Aya Elena Kilisesi giriş ücreti bulunmamaktadır ve cuma günleri dışında hizmet vermektedir.


2. Süt Kilisesi

Rumlar tarafından yaptırılan kiliseyi sütü kesilmiş annelerin ziyaret etmesi sonrasında sütünün geri geldiğine inanıldığından bu isimle anılmıştır. 


3. Zaman Müzesi (Sille Şapeli)

2012 yılında restorasyonu yapılan şapel, belediye tarafından müzeye dönüştürülmüştür. Bölgede yapılan kazılarda gün yüzüne çıkan eserlerle birlikte Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ışık tutan eşyalar da sergilenmektedir. Osmanlı döneminde kullanılan güneş saatleri de müzede sergilenen eşyalar arasında yer almaktadır.


4. Sille Çay Camii

19. yüzyılda hemen meydandan geçen çay kenarına yapılmıştır. Caminin içinde Türk ahşap işçiliğinin en güzel örneklerine rastlanmaktadır. Hemen köyün merkezinde yer alan Çay Camii mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi bir yapıdır.


5. Sille Mağaraları

Sille Mağaraları, Konya Sille Mağara

İlçeye gelenlerin dikkatini çeken ilk şeylerden biri de ilçenin bulunduğu vadideki mağaralar olmaktadır. Buradaki mağaraların 11. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. İlçedeki mağaraların yaklaşık olarak 40 adet olduğu belirtilmektedir. Mağaraların oyulması yoluyla yapılan manastır da erken dönem Hristiyanlık eserlerinden biri olarak kabul görür.


6. Sille Barajı

Temiz hava almak, yürüş yapmak, piknik yapmak, hafta sonları şehrin gürültüsünden kaçmak istiyorsanız burası tam size hitap ediyor. Baraj ve parkı belediye tarafından yapılan düzenlemelerden sonra 2017 yılında halkın hizmetine açıldı. Barajın düzenleme çalışmaları ise tam 8 yıl sürmüş. Onca harcanan emekten sonra gerçekten halkın hayran kalacağı bir güzellik ortaya çıkmış. Eğer günübirlik bir gezinin içinde değilseniz buraya bir gününüzü ayırıp temiz havanın ve güzel manzarasının keyfini çıkarmanızı öneriyoruz.


Sille Nerede? Sille’ye Nasıl Gidilir?

Sille Köyü Konya ‘nın Selçuklu ilçesinde bulunan otantik bir yapıya sahip olan tarihi bir kenttir. Konya merkezine yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Bu tarihi köye gelmek için öncelikle Konya’ya gelmeniz gerekmektedir. Konya-İstanbul arası 650 km, Konya-Ankara arası 250 km, Konya-İzmir arası ise yaklaşık olarak 550 km’dir. İstanbul’dan hızlı tren ile Konya’ya 4 buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Ankara’dan ise yine hızlı trenle yaklaşık 2 saatte Konya’ya gelebilirsiniz.

Köy ile Konya arasında her gün otobüs ve dolmuş seferleri düzenlenmektedir. Otobüs ve dolmuş seferleriyle köye gidiş-dönüş yapmanız mümkündür. Özel araçlarıyla ulaşım sağlayacaklar yaklaşık 10 dakikada kolay bir şekilde tarihi kente varabilir. Köye Google konumu kullanılarak ulaşım sağlamanız oldukça faydalı olacaktır.

Kahvaltı Yapmadan Dönmeyin!

Köyün tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kahvaltısı da oldukça meşhurdur. Konya’da yapılacak güzel etkinliklerden birisi de “Konya Sille Kahvaltı“sının tadına bakmaktır. Sille konak kahvaltı fiyatları uygun olduğundan özellikle hafta sonları burada kahvaltı yapmayı deneyebilirsiniz. Buraya gelip de tarih kokan bir atmosferde kahvaltı yapmadan geri dönmeyin 🙂

Yorum yap