Akdeniz Bölgesi Antalya

Kurşunlu Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Kurşunlu Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi nerede, Kurşunlu Şelalesi nasıl gidilir, Kurşunlu Şelalesi ne görmeli

Deniz turizminin yanında doğal güzellikleriyle ön plana çıkan ve her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan güzel şehrimiz Antalya‘mızın merkezine yakın çevresinde görülmeye değer yerlerinden biri de Kurşunlu Şelalesi‘dir. Şelalenin suyu yaklaşık 18 metre yükseklikten düşerek adeta görsel bir şölen oluşturmaktadır. İçinde küçüklü büyüklü toplam 7 gölet bulunduğu Kurşunlu Şelalesi’nin kendine has yeşil rengiyle dikkat çekmektedir. 

Kurşunlu Şelalesi hakkında bilgi verecek olursak şelale; içinde barındırdığı güzellikleriyle dikkat çeken, 1986 yılında tabiat parkı haline getirilmiş ve ziyaretçisine açılmıştır. O tarihten itibaren şehirde görülmeye değer güzelliklerin başında yer alan bu şelale içinde barındırdığı ağaçlar, bitkiler, kaya formları ve tarihi geçmişi bulunan değirmen ile ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Kurşunlu Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi nerede, Kurşunlu Şelalesi nasıl gidilir, Kurşunlu Şelalesi ne görmeli

Kurşunlu Şelalesi’ni ziyaret edenlerin ilk başta dikkatini çeken nokta Türkiye’de doğa güzelliklerinin yavaş yavaş yapılaşmaya başlandığı bu dönemde, şelalenin henüz doğallığından bir şey kaybetmemiş olmasıdır. Şelalenin içinde yer alan tabiat parkında birçok hayvanın yaşadığını bilmek ve bazen de denk gelmek gerçekten sevindirici bir nokta. Şelaleye yakınlaşmak için ineceğiz merdivenin her basamağında durup bu doğal güzelliğin etkisinde kalmamak pek mümkün görünmüyor.

Şelalenin yanı sıra içinde yer alan tabiat parkında doğa yürüşüyü yapmak, belirli alanlarında piknik yapmak ve oksijen ve doğa manzarasına doymak gibi etkileyici yanı bulunmaktadır. Kış aylarında daha ziyaretçi sayısı oldukça azaldığından şelaleyi daha sakin bir şekilde gezme ve çevreyi gözlemle şansınız bulunmakta. Yaz aylarında ise tam bir ziyaretçi akın yaşayan şelale ve tabiat parkı sıcaklardan bunalanlar için farklı bir ortam sunmaktadır.

Kurşunlu Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Şelale Antalya merkeze yakın ilçelerinden Aksu’da bulunmaktadır. Şelalenin Antalya merkeze olan uzaklığı ise yaklaşık 20 km’dir. Kurşunlu Şelalesi’nin merkeze yakın olmasından dolayı gidiş seçenekleri de artmış oluyor. Söylemeye gerek yok ama kendi arabanızla gitmek en kolay ve konforlu yöntem olsa gerek. Üstelik otoparkın da ücretsiz olması belki bu fikrinizi daha da güçlendirir 🙂 Şelale, Antalya-Aksu karayolunun yaklaşık 6 km üzerinde yer almaktadır.  🙂

Kurşunlu Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi nerede, Kurşunlu Şelalesi nasıl gidilir, Kurşunlu Şelalesi ne görmeli

Kendi arabasıyla gitmeyecek ziyaretçiler için Kurşunlu Şelalesi’nin şehiriçi ulaşım araçlarıyla rahatlıkla ziyaret edebildiğini hatırlatalım. Merkezden belirli saatlerde kalkan minibüs (230 – 231 numaralı hatlar) ve otobüsler (524, 524 A, 519 numaralı hatlar) ile yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuktan sonra tabiat parkına varabilirsiniz. 

Kurşunlu Şelalesi Giriş Ücreti 2019

Özel bir firma tarafından işletmesi yapılan Kurşunlu Şelalesi giriş ücretleri 2019 yılı itibariyle kişi başı 7 TL’dir. Kurşunlu Şelalesi öğrenci giriş ücreti ise 5 TL’dir. Şelaleye araçlarıyla gelecekler için ücretsiz otopark imkanı da sunulmaktadır. Giriş ücretinin ödenmesinin ardından gün boyu şelale ve içinde bulunduğu tabiat parkı ziyaret edilebilmektedir.

Kurşunlu Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi nerede, Kurşunlu Şelalesi nasıl gidilir, Kurşunlu Şelalesi ne görmeli

Kurşunlu Şelalesinin açılış-kapanış saatleri ise yaz aylarında haftanın yedi günü sabah 08.00 akşam 20.00 şeklindedir.

Kurşunlu Şelalesi’nde Görülmesi Gereken Yerler:

  • İnanılmaz bir görsel zevk veren kendine has yeşiliyle şelale.
  • Bin yıllık ömürleri olan Lübnan Sediri cinsi ağaçlar.
  • Günümüzde faal olarak işlemeye devam eden 200 yıllık su değirmeni.

Şelale parkı içinde yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlar, kahvaltı yapabileceğiniz yerler, piknik alanı ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır.

Antalya I Düden Şelalesi I Manavgat Şelalesi

Yorum yap