İstanbul Marmara Bölgesi

Kuzguncuk Nerede? Kuzguncuk’a Nasıl Gidilir?

İstanbul Boğazı’nda kurulmuş; sokakları, caddeleri, evleri, doğası ve muhteşem boğaz manzarasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan tarihi mahallemiz “Kuzguncuk” İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bu yazımızda büyüleyici güzelliğiyle dikkat çeken semtle ilgili sıklıkla merak edilen “Kuzguncuk’a nasıl gidilir? Kuzguncuk nerede?” sorularının cevaplarını bulabileceksiniz. Ayrıca bu tarihi semtle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için  “Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kuzguncuk Nerede?

Kuzguncuk İstanbul’un boğaza kıyısı olan Üsküdar ilçesine bağlı bir mahalledir. Kuzguncuk ile Üsküdar sahili arasındaki mesafe yaklaşık 3 km olup muhteşem boğaz manzarasında bu mesafeyi 15 dakikada yürüyebilirsiniz.

Hem tarihi hem de doğal güzellikleri bir arada barındıran Kuzguncuk’un Google haritası üzerinde konumu ise yukarıda yer almaktadır.

Kuzguncuk’a Nasıl Gidilir?

Kuzguncuk’a ulaşmanız için öncelikle Üsküdar’a gidebileceğiniz güzergahları tercih etmelisiniz. Üsküdar sahilinden bu tarihi semte olan uzaklık yaklaşık 3 km’dir. Üsküdar sahiline ulaştıktan sonra isterseniz muhteşem boğaz havası eşliğinde buraya 15 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi minibüsle 3 dakikada da ulaşım sağlayabilirsiniz. Öncelikle Üsküdar’a gelecekler için tavsiyemiz biraz vakit harcayarak Kuzguncuk’a yürümeleri olacaktır.

Özel araçlarıyla Kuzguncuk’a gideceklerin yukarıda yer alan Google konumundan yararlanmaları uygun olacaktır. Kuzguncuk’ta park sorunu yaşamamanız için özellikle hafta sonları erken saatlerde gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Anadolu yakasında oturanlar Üsküdar’a Kadıköy’den Marmaray ile bir durak yolculukla ulaşabilir ya da yine buradan kalkan otobüs-dolmuşları tercih edebilirler.  Ayrıca Beykoz’dan 15 numaralı otobüs hatlarıyla da direkt ulaşım sağlanabilmektedir.

Avrupa yakasında oturanlar “Yenikapı-Sirkeci” Marmaray hattından kolayca Üsküdar sahile ulaşım sağlayabilirler. Metrobüsü tercih edeceklerin Boğaziçi durağında inip Üsküdar’a giden otobüslere binmeleri gerekiyor. Boğaziçi durağından Üsküdar arasında ise iki durak bulunmaktadır.

Metro, otobüs ve dolmuş ile ulaşım sağlayabileceğiniz vapurları kullanarak da Üsküdar’a gelebilirsiniz. Beşiktaş, Kabataş ve Eminönü iskelelerinden gün boyu Üsküdar iskelesine sefer düzenleyen birçok firma bulunmaktadır.

Kuzguncuk’tan Geçen Otobüs Hatları

Boğaz kıyısında kurulmuş olan bu şirin tarihi semte ulaşım seçeneklerinizi netleştirmeniz ve kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz için Kuzguncuk’tan geçen otobüs seferlerini güzergahlarıyla birlikte listeledik:

15Y ⇒ Üsküdar – Yenimahalle

15S ⇒ Sultanmurat – Üsküdar

15B ⇒ Topağacı Mahallesi/Güzeltepe – Üsküdar

15 ⇒ Beykoz – Üsküdar

15R ⇒ Rasathane – Üsküdar

15C ⇒ Ferah Mahallesi – Üsküdar

15E ⇒ Tekke Mevkii – Üsküdar

15H ⇒ Hekimbaşı – Üsküdar

15K ⇒ Kirazlıtepe – Üsküdar

⇒ İstanbul Gezilecek Yerler

Yorum yap