Gezi Rehberi

Likya Yolu Yürüyüş Ekipmanları

Likya Yolu, Likya Yolu malzeme, Likya Yolu yürüyüş malzemesi, Likya Yolu yürüyüş ekipmanları, Likya Yolu ekipmanlar

Ülkemizde gezilip görülecek, doğa harikası o kadar çok yer vardır ki insanlar bir ömrünü ülkemizde yollarda geçirse dahi bunların içerisinden anca bir kısmını görebilir. Tarihle iç içe yaşamış ve Mezopotamya bölgesinin üzerine kurulmuş olan Türkiye, insanlık tarihinin başladığı ilk yerleşim birimlerindendir.

Likya Yolu, doğa yürüyüşü kapsamında yapılan ve 535 km uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun, dünyada ise bu anlamda üst sıralarda bulunan fevkalade bir parkurdur. Burada yürüyüş yapmak için bir takım alet ve edevat ihtiyacınız olacaktır. Özellikle doğa yürüyüşü sırasında yanınıza almanız gereken her şeyi bu yürüyüş sırasında da almanız gerektiğini hatırlatalım. İsterseniz lafı uzatmadan Likya yürüyüş ekipmanları hakkında nelere dikkat edeceğinizi aşağıda sırasıyla anlatmaya başlayalım.

Likya Yürüyüş Ekipmanları Nelerdir?

Giysi, Ayakkabı, Şapka, Krem

Öncelikle tüm doğa sporlarında olduğu gibi üzerinize rahat ve ter çekici giysiler giymeye özen göstermelisiniz. Bunun yanında yürüyüş ayakkabısı seçimi de önemli olmaktadır ve rahat, konforlu, ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Likya yolu özelinde bazı yerlerde güneşten kaçınabileceğiniz tek bir ağaç dahi olmadığını bilerek güneş şapkası, gözlüğü ve kremi muhakkak yanınıza almanız gereken ekipmanların arasında bulunmalıdır.

Konaklama İçin Çadır

Geceyi de yol üzerinde bulunan kamp alanlarında veya kendinize göre uygun olan bir yerde çadır kurarak geçirecekseniz eğer çadır, çakmak ve çakı gibi malzemelerde yanınızda bulunması gerekir. Yolda kimi zaman yüksek rakımlara çıkacağınızı da hatırlatarak buralara uygun rüzgârlık ve sizi sıcak tutacak giysilerinde yanınızda olmasında fayda vardır.

Likya Yolu Yürüyüş Haritası

Likya yürüyüş ekipmanları listemize birde harita eklemek istiyoruz. Yolda sürekli olarak sizi yönlendiren işaretler bulunmasının yanı sıra olurda yağmur, toz ve torak gibi nedenlerle bu işaretleri bulamazsanız eğer her daim yedek bir planınızın olması açısından bir tane de harita bulundurmalısınız. Doğa sporu yapan kişilerin bildiği üzere bu türlü yürüyüşlerde ne zaman ne olacağını kestirmeniz gerçekten zordur. Olası bir hayvan saldırıları veya böcek ısırıklarına karşı her zaman hazırlıklı olmalı ve yanınızda bu tür durumlar için gereken krem muhakkak bulunmalıdır.

Kişisel Eşyalar

Likya yürüyüş ekipmanları listesine daha sonra kendi kişisel ihtiyaçlarınız için yanınızda bulunması gereken malzemeleri de koymalısınız. Her türlü duruma karşı hazırlıklı olmak kapsamında ve yardımın geç gelebileceğini hesap ederek bu yürüyüşe doğru bir yerden başlamakta fayda vardır. Eğer yürüyüş sporunda tecrübeniz yoksa yaşamın yakın olduğu güzergâhları tercih etmeniz her zaman sizin menfaatinize olacak bir durumdur.

Bu masal gibi yolu yürümeye karar verdiyseniz mutlaka “Likya Yolu Yürüyüş Rehberi” başlıklı makalemizi okumalısınız.

Yorum yap