Yurt Dışı

Londra’nın Pazarları (Londra Semt Pazarları)

Londra Pazarları, Londra'nın pazarları, Londra semt pazarları

Londra’yı her ne sebeple ziyaret ederseniz edin, tarihleri ortaçağ zamanlarına kadar uzanan pazarlarını şöyle bir dolaşmadan oradan dönmeyin derim… Londra’nın haklı gurur kaynağı olan bu pazarların yalnızca alışveriş meraklısı biz kadınlara yönelik olduğu zannedilmesin. Eminim ki bilimum çekici tatların, aksesuarların, kıyafetlerin sunulduğu bu alışveriş mahalleri erkeklerin de çok ilgisini çekecek. Şimdilik yalnızca üçünden kısaca bahsedeceğim bu pazarların bu kadarla sınırlı olduğunu düşünmeyin Covent Garden, Spitalfields gibi noktalar da oldukça kayda değer ki keşfedilecek diğerleri olması da çok muhtemel.

Alışveriş eyleminin toplumların yaşam biçimlerinin en ana unsurlarından ve göstergelerinden biri olduğu düşünülürse, bir şehrin kimyası hakkında doğru bir öngörüyü, geçmişten günümüze taşınan bu tür alışveriş noktalarında da edinebilirsiniz üstelik hiç sıkılmama garantisi ile…Bu sebeple de sizi Londra’nın pazarları arasında kısa bir tura davet ediyoruz…

Londra’nın En İyi Pazarları

Borough Market

Southwark Katedrali’nin arkasında,d emir yollarının altında kalan alana kurulan bir gıda pazarı ile başladık. Atmosferinin yanında bir çok üreticinin sunduğu milyon çeşit sebze, peynir, et, unlu… ürünleri ile oldukça etkileyici ve iştah açıcı bir Pazar burası. Borough Market ta kimi sırada bekleyen, kimi alışveriş yapan insanların oluşturduğu kalabalığın ve tezgahların arasında hangisinden alsam, neyi tatsam kararsızlığı ve karmaşası içinde geziniyor bulacaksınız kendinizi, çünkü gıda alışverişi yapabileceğiniz bir yer olduğu kadar, cumartesi günü kahvaltı ya da öğlen yemeği için tercih edebileceğiniz, çeşit çeşit atıştırmalık harika lezzetlerin sunulduğu açık bir snack bar olduğu da söylenebilir burası için.
Perşembe 11-17, Cuma 12-18,Cumartesi 9-16 arasında açık olan bu pazar için Tadılmadan dönülmeyeee(!)  gibi bir öneri listemiz yok, ancak herkesin kendi damak tadına hitap eden bir borough favorisi bulacağından eminim, ultra chocolate brownie mesela-çikolata ile kek arasındaki en harika noktada kalmış tanımlanamaz nesne-…

Portobello Road

Çoğu kişinin Notting Hill filmi ile tanıdığı, adı bit pazarına çıkmış bu sokak üzerinde 2.el den antikaya ,meyve sebzeden, genç tasarımcıların koleksiyonlarına kadar aradığınız ya da aramadığınız çok şeyi bulabilirsiniz. Özellikle modaya meraklıysanız Portobello Road u muhakkak ziyaret edin derim. İkinci el ürünlerin ve tanınmayan genç tasarımcıların koleksiyonlarının sergilendiği tezgahlar da uzun ve keyifli saatler geçirmek garanti, özellikle de hava güzel ise. Açık bir Pazar olduğu için hava durumunu önceden kontrol edip ona göre Portobello planı yapmanızı tavsiye ederim.
Londra’nın turistlerce de en çok ziyaret edilen noktalarından biri olması sebebiyle bu uzun cadde üzerinde kahve veya yemek molası vermek isterseniz oldukça bol seçeneğiniz olduğundan emin olabilirsiniz. Pazar günleri hariç her gün farklı kısımları açılan bu pazarın sadece Cumartesi günleri tüm bölümleri açılıyor. Bu sebeple yalnızca 1 kere ziyaret şansınız varsa cumartesi gününü tercih edin ve keyfini çıkarın.

Camden Town

Sadece görmek için bile gidilmesi gereken, gitmişken de muhakkak bir parçayı mal varlığınıza katmak isteyeceğiniz ürünlerin olduğu bir alışveriş noktaları kümesi Camden Town. Bu noktalar (Main Street, Camden Lock Market, Camden Stables Market, Inverness Street, Buck Street), birinden diğerine yürüyerek geçeceğiniz açık pazar, müstakil dükkanlar ve pasajlar olarak sıralanmış. Gotikten punk’a, siber/kulüpten, etnik giyime sıra dışı kıyafetlerin; aksesuardan alternatif sanata, müzikten kitaba, yiyecek içecekten dekorasyona birçok farklı ve zengin ürün çeşidinin sergilendiği Camden Town da yürürken, her şeyin alternatifini görmek incelemek isterseniz uzun saatlerde bile işin içinden çıkamayabilirsiniz.Ama telaşlanmayın(!), bu uzun saatlerde bizlerin yorulma olasılığını iyi hesaplayan Camden Town ahalisi,bol bol faydalanabilelim diye çok keyifli ve bol çeşitli kafe,pub ve restoranları en verimli dağılımla çevreye serpiştirmişler.

Gelelim zamanlamaya, Camden Town içindeki bu pazar ve dükkanlar haftanın 7 günü açık,a ma muhakkak ki en çok rağbet gördüğü zaman hafta sonları oluyor. Tercih ise tamamen keyfinize kalmış…

İyi Alışverişler…

Yorum yap