Doğu Anadolu Bölgesi

Munzur Gözeleri: Yaşayan Efsanesiyle Munzur Şelalesi

Munzur, hem dağları hem de bereketli ve ihtişamlı nehriyle bugün Tunceli’nin simgesi haline gelmiştir. Aynı zamanda burası için dini inanışlara da efsaneleriyle kaynaklık etmiştir. Bu kadar simgeleşmiş bir adın karşıladığı yerlerin de en az ismi kadar güzel ve değerli olması beklenir. Doğanın en güzel hallerini gözlemleyebileceğiniz Tunceli’de doğal bir yaşam kaynağına yolculuk yapmak ve modern dünyadan bir anlık da olsa uzaklaşmak için ilk uğrak yeriniz “Munzur Gözeleri” olmalıdır. 

Tunceli merkeze yaklaşık olarak 80 km uzaklıkta olan Munzur Gözeleri ya da bir diğer ismiyle Munzur Şelalesi ülkemizde henüz tam olarak keşfedilmemiş ve gerçek değerini bulamamış yerlerden yalnızca biridir. Tunceli ilinden gözelere kadar yapacağınız 80 km’lik yok sizleri başka bir diyara götürecek cinsten. Bu nedenle Munzur Gözelerini gezilecek yerler listenizde ilk sırada tutmanızı öneriyoruz.

Munzur Çayı coşkuyla akan suyuyla ve oluşturduğu muhteşem görüntülerle büyüsünü tüm Munzur Vadisi boyunca sürdürüyor.

Munzur Gözeleri’ne giderken yaklaşık bir saat boyunca ihtişamına tanık olacağınız vadi, Türkiye’de görülmesi gereken en büyük ve güzel milli parklarından olan “Munzur Milli Parkı” içinde yer almaktadır. Bu yolculuk sırasında yabani hayvanlara rastlamanız sizleri kesinlikle şaşırtmasın. Her ne kadar şaşırmayın desem de vadideki yolculuğumuz sırasında çayın hemen üstünde gördüğümüz boz ayının, bizlere nispet yapar bir edayla aheste aheste yoluna devam etmesi bizi hem şaşırtmış hem de heyecanlandırmıştı. Ülkemizde başka nerede doğal yaşamda bir ayıyı gözlemleyebilirdik ki? 🙂

Munzur Gözeleri hem endemik bitki çeşitleriyle hem de yer yer oluşan şelaleleri ile ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Munzur Çayı‘nın yanında oturup yeşilliğin içinden akan mavi suyun gürültüsünde bile kendinizi sakinleştirici bir ezginin akışına kaptırıyorsunuz.

Bu kadar görkemli akan suların kaynağına doğru yapılan yolculuk normal olarak insanı heyecanlandırıyor. Çünkü suların ve vadinin kaynaklığını yapan bu gözeler aynı zamanda bölgeye hayat veren bir özelliğe de sahip. Yol boyunca bunca ihtişama kaynaklık yapan gözelerin hem efsanesi hem de sahip olduğu doğal yaşam alanı eşi benzeri bulunmayan cinsten.Eğer erken bir vakitte oraya ulaşmayı planlıyorsanız kahvaltı yapmayı, daha geç bir zamanda ulaşmayı planlıyorsanız yanınızda mangallık bir şeyler bulundurmayı unutmayın. Bunların dışında kahvaltı yapabileceğiniz ya da buz gibi suyun hemen yanında restoranlarda birşeyler yiyebilmeniz mümkün.

Tüm ihtişamıyla şehrin simgesi haline gelen Munzur’un doğduğu yer olan gözelerde kayalar arasından fışkıran buz gibi suyun serinliği yılın en sıcak günlerinde bile sizleri serinletmeye yetiyor. Su o kadar soğuk akıyor ki elinizi suya daldırıp daha ağzınıza kadar götürmeden elinizin soğuktan sızladığını hissediyorsunuz. 

Tabii ülkemizde ender rastlanabilecek bir büyüleyici doğal güzelliğe sahip olan bu gözelerin yöre halkı tarafından anlatılan efsanesi de bulunmaktadır. Aynı zamanda bu efsaneden dolayı bu bölge yöre halkı tarafından kutsal olarak görülüyor. Birçok kişi bu kutsal gözeleri ziyaret eder, mumlar yakıp dileklerde bulunur ve dua eder.

Munzur Şelalesi Nerede? Munzur Şelalesine Nasıl Gidilir?

Munzur Gözeleri Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 80, Ovacık ilçesine ise yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Aynı zamanda ilçeden dolayı “Ovacık Gözeleri” olarak da adlandırılmaktadır.

Tunceli’den Ovacık’a gün içerisinde minibüs seferleri yapılmaktadır. Tunceli merkezden Ovacık’a bu minibüslerle ulaşım sağlanabilmektedir. Ovacık’tan Munzur Gözeleri’ne ise gün içinde -özellikle yaz aylarında- birçok otobüs seferi yapılmaktadır.

Özel araçlarıyla ulaşım sağlayacakların şehir merkezinden Ovacık tabelasını takip etmeleri gerekmektedir. Ovacık’a ulaşım Munzur Vadisi içinde sadece tek bir yol üzerinden sağlanmaktadır. Virajlı olması yönüyle biraz tehlikeli olarak görülen bu yolda hem Munzur suyunun tüm ihtişamıyla akışına hem de kendine has bitki çeşitliliği ve doğal yaşamıyla Munzur Vadisi’nin tüm güzelliğine tanıklık edebilirsiniz. Özel araçlarıyla ulaşım sağlayacakların “Google konumu“na bakmaları son derece faydalı olacaktır.

Yorum yap