Vizeler

Vize Başvurularında Öğretmen Çalışma ve İzin Belgesi Örneği

Çalışma belgesi, çalışma ve izin belgesi, öğretmen çalışma belgesi, memur çalışma belgesi

Bir öğretmen olarak yazın yapacağım Avrupa gezisi için konsolosluk tarafından benden istenen önemli belgelerin başında “Çalışma ve İzin Belgesi” gelmekteydi. Schengen vizesi için başvuracağım ülke olan Avusturya özellikle bu belgenin Almanca ya da İngilizce olmasını şart koşmuştu. Ancak okulumda kimsenin bu belgenin ne olduğunu, nasıl bir taslakta olacağı konusunda herhangi bir bilgisi yoktu. Tabii hemen yardımıma internet yetişti ve uzun bir taramadan sonra bu konuda kesin bir belgenin olmadığını fark etsem de araştırmadan elde ettiğim bilgiler ve örnek formlar üzerine çalışarak kendimce bir taslak oluşturdum. Hazırlamış olduğum belgeyi öğretmen ve memur arkadaşlarımın yararlanması için paylaşmak istiyorum.

Öğretmen ve Memurlar İçin Çalışma İzin Belgesi Örneği

Bazı konsoloslukların çalışma belgesini yabancı dilde istemesinden dolayı ben sizlere hem Türkçe hem de İngilizce olarak iki farklı dilekçe sunacağım. Konsolosluklar belgede özellikle şu bilgilerin olmasını istiyor:

 • Çalışılan kurumun açık adresi ve telefon numarası (sabit hat)
 • Kurumda göreve başlama tarihiniz
 • Kurum içindeki pozisyonunuz
 • Seyahat takvimini içeren izinli gün sayısını
 • İmzalayan yetkilinin adı, soyadı ve görevini

Genel olarak Avrupa ülkelerinin istediği çalışma belgesi içeriği bu şekilde olsa da yine de gitmek istediğiniz ülkenin şartlarına göz atmanızı önemle belirtmek istiyorum.

Yukarıdaki bilgilerin yer aldığı Türkçe ya da konsolosluk isteğine göre İngilizce hazırlanmış olan çalışma belgesini siz kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Yeter ki yukarıda da belirtmiş olduğum bilgiler hazırlayacağınız belgede yer alsın, belgenin şekli önemli değil.

Türkçe çalışma ve izin belgesi örneği şu şekilde olmalıdır:

Ancak konsoloslukların talebini göz önünde bulunduracak olursak daha önemlisi bu belgenin İngilizce olmasıdır. İngilizce çalışma ve izin belgesi örneği ise şu şekilde olmalıdır:

Yukarıdaki belgelerin word dosya biçimini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Vize başvurularıyla ilgili aklınıza takılan soruları bu yazı altında yorum olarak bırakabilirsiniz. Elimizden geldiğince ve bilgimiz kadarıyla yardımcı olmak isteriz. Şimdiden herkese keyifli gezmeler dileriz…

Öğretmen ve memurlar için “Çalışma ve İzin Belgesi” İNDİR

6 yorum

 • Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İzin icin valilik olurunun nasıl alınacağı konusunda da bilgi verebilir misiniz?

  • İlginiz için bizler de teşekkür ederiz. 2011 yılında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun “İkamet Mecburiyeti” konulu 20.maddesinin iptal edilmesi sonrasında yurt dışı çıkış izninin alınması da kaldırılmıştı. OHAL ile birlikte tekrar getirilen uygulama ise 15 Kasım 2017 tarihinde kaldırıldı. Yani herhangi bir izin almadan yurt dışına çıkış yapabilirsiniz. Ancak konsolosluklar vize başvurularında çalışma belgesi altında sizlerden bir izin belgesi istemektedirler. Onun dışında herhangi bir izin almanızı gerek yoktur.

  • Teşekkür ederiz, İngilizce olanı imtina edebilir mi, öyle bir hakkı var mı bilmiyoruz ama normal şartlarda yardımcı olması adına imzalar diye düşünüyoruz.

 • mrb iyi günler eşimle biz yaz tatilimizin çoğunu avrupada geçirmeyi planlıyoruz konsolosluk izin belgesi istiyor biz 40 veya 50 günlük izin belgesi alabiliyor muyuz öğretmeniz siz bu konuda nasıl bi çözüm önerirsiniz ne yapmamız gerek bu konuda ?

Yorum yap