Gezi Rehberi

Öğretmenler İçin Yeşil Pasaport

Öğretmen, Öğretmen Yeşil Pasaport, Öğretmenlere Yeşil Pasaport, Yeşil Pasaport Öğretmen, Öğretmen Yeşil Pasaport nasıl alır, Hangi öğretmenler daha erken yeşil pasaport alır, Yeşil pasaportu daha erken almak öğretmen, Öğretmen kaç yılda yeşil pasaport alır

Tatil yapmayı ve ülkeler arası seyahatleri seven insanlar tarafından en çok istenilen şeylerden bir tanesi yeşil pasaport sahibi olabilmektedir. İstisnai durumlar haricinde devlet memurlarına verilen bu pasaport türünden öğrenmenler de yararlanabilmektedir. Öğretmenlere yeşil pasaport verilmesiyle birlikte yaz tatillerini ülke dışarısında geçirmek isteyenlerin sayısında da bir hayli artış gözlemlenmiştir. Bu pasaportun avantajlarından yararlanmak ve gezmek isteyen kişiler, vizesiz ülkelere giriş çıkış yaparak tatillerini zevkli bir şekilde geçirme şansına sahip olmaktadırlar.

Öğretmenlere Yeşil Pasaport Hakkı

Devlet memurlarına verilen yeşil pasaport alma hakkı öğretmenlerde de bulunmaktadır. İlk 3 derecede görev yapan öğretmenler, verilen yeşil pasaport ile vizesiz olarak anlaşmalı ülkelerde seyahat edilebilmektedir. Herhangi bir gün sayısına bakılmaksızın dilediğiniz kadar vakit geçirebildiğiniz bu ülkelerde dilerseniz Türkiye’ye dönmeden diğer anlaşmalı ülkelere de giriş yapabilirsiniz. Böylelikle tatiliniz boyunca bir tane değil, dilediğiniz kadar ülke görme ve gezme şansına sahip oluyorsunuz.

Dünyada toplamda bulunan 195 adet ülkeden yeşil pasaportunuz ile tam 160 tanesine giriş yapabilmektesiniz. Bordo renkli olan ile 102 ülkeye giriş yapılabilirken, yeşil pasaportun rakamı gerçekten inanılmaz boyutlarda bulunmaktadır. Bu pasaport türünün gücü konusunda şöyle bir istatistikte verebiliriz. Mesela Amerikan pasaportu 174 ülkeye vizesiz giriş hakkı tanımakta iken, Rus pasaportu ise 105, İsrail pasaportu 147 ülkeye vizesiz giriş şansı tanımaktadır. Rakamlar ne kadar korkutucu değil mi? İşte yeşil pasaportun bu denli güçlü olmasındaki tek unsur ülkemizdir.

Hangi Öğretmenler Yeşil Pasaport Hakkını Daha Erken Kazanır?

Yeşil pasaporta sahip olabilmek için 1., 2. ve 3. dereceden devlet memuru olmak gerekmektedir. Bu konuda şartları sağlayan tek şey devlet memurluğu derecesi olmaktadır. Onun dışında ne varsa hiçbir şeye bakılmadan (sabıka kaydı vs hariç tabi ki) direkt olarak yeşil pasaport verilebilmektedir.

Her öğretmenin merak ettiği konuların başında “Öğretmenler ne zaman yeşil pasaport alır? Öğretmenler daha erken yeşil pasaport nasıl alır? Hangi öğretmenler daha erken yeşil pasaport alır?” gibi sorular gelmektedir. Şimdi bu sorunun cevaplarını detaylı bir şekilde vermeye çalışalım: Normal şartlar altında her 3 yılda bir kademe atlayan öğretmenler, bazı şartlarda daha hızlı bir şekilde yükselme gösterebilmektedir.  Aşağıda bu konuları biraz daha açarak maddeler halinde işleyelim. Öğretmenler nasıl ilave olarak kademe atlayabilir:

Öğretmenlerin Fazladan Kademe Alabilecekleri Durumlar:

  • Halk dilinde doğu görevi olarak bilinen  görevleri icra eden öğretmenler de yine 2 yılda bir kademe derece atlamaktadırlar. Aslında bu durum doğu illerinde çalışanlar için değil kalkınmada öncelikli illerde çalışan öğretmenler için geçerlidir. Kalkınmada öncelikli illerde görev yapan öğretmenler adaylık eğitimlerinin olduğu yıl hariç fiilen çalıştıkları her iki seneye bir kademe ilave olarak alabileceklerdir. Bu nedenle bu illerde çalışan öğretmenler daha hızlı bir şekilde yeşil pasaport alabilirler.
  • Ayrıca yüksek lisans, doktora gibi eğitim dereceleri yüksek olan öğretmenler her devlet memuru gibi daha hızlı kademe atlamaya hak kazanmaktadırlar. Bildiğiniz gibi lisede ya da üniversitede hazırlık okuyanlar ve yüksek lisansı olanlar bu durumlarını belgelediklerinde ilave olarak bir kademe alırlar.
  • 657 sayılı kanun çerçevesinde kendince ek olarak bazı kursları ve eğitimleri gören öğretmenler, bunları belgeledikleri takdirde daha hızlı kademe atlayabilmektedirler.
  • Biyolog unvanı olan biyoloji öğretmenleri atandıkları yıl ilave olarak bir derece yani üç kademe alarak 8/1’den göreve başlarlar. Bu durumda biyoloji öğretmenleri yeşil pasaporta diğer branş öğretmenlerinden üç yıl erken alabilir.
  • 657 sayılı kanunda yer alan maddeye göre diğer memurlar gibi öğretmenler de 8 yıllık çalışma dönemlerinde herhangi bir ceza almamaları durumunda ilave olarak bir kademe alırlar.

Bunların dışında hiçbir şekilde ilave dereceye hak kazanamamış ve normal bir öğretmen olan kişi de 9/1 kademeden öğretmenliğe başlamakta, 18 yıl hizmetin ardından yeşil pasaport almaya hak kazanmaktadır. Yani “Öğretmenler yeşil pasaportu kaç yılda alır?” sorusunun net cevabı 18 yıldır ancak yukarıdaki durumlar bu süreyi kısaltmaktadır.

Öğretmenlerde kademe anlayışı şu şekildedir. Her yıl 1 kademe yükselme gösteren ve toplamda 3 yılda bir derece yükselmektedir. Örnek vermek gerekirse mesleğe yeni başlayan öğretmen 9/1’den başlamaktadır. 1 sene sonra 9/2 olmakta, 2 sene sonra 9/3 olmakta ve 3 sene sonra yeniden 8/1 olmaktadır. Bu şekilde hesaplandığı zaman ise 18 yıl çalıştıktan sonra öğretmenlerde yeşil pasaport alabilmektedirler.

Öğretmenseniz ve yeşil kart almak istiyorsanız eğer bu yazımızdan sonra derecenizi artırmanın yollarını araştırmalısınız. Söylediğimiz gibi ek belge ve eğitimler, yüksek lisans, doktora ve zorunlu çalışma dönemlerinin uzatılması ile birlikte daha hızlı bir şekilde bu pasaporta sahip olabilirsiniz. 

NOT: Eski yönetmeliğe göre diğer memurlar gibi “öğretmen 4 1 yeşil pasaport” alması mümkünken yapılan değişiklikten sonra öğretmen ve diğer memurlar derece/kademe olarak 3/1’ine ulaştıklarında bu pasaport için başvurabileceklerdir.

Daha fazla bilgi almak ve daha detaylı bilgi için “Yeşil Pasaport” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yap