Gezi Rehberi

Otel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

otel seçmek, otel tercihi, otel seçerken dikkat etmemiz gerekenler, neye göre otel seçilmeli

Tüm yıl boyunca beklediğiniz ve arzuladığınız tatil, günün birinde kapınızı birden çalar. Çok sıkıntılı günlerinizde dahi yapacağınız tatilin hayalini kurarak rahatlarken tüm yılın yorgunluğunu atacak bir tatil beklentisi içerisine girersiniz. Tatilde her şeyin hayal ettiğiniz gibi olmasını sağlayan en önemli araç otellerdir. Otelin kalitesine ve müşterisine karşı gösterdiği tutuma göre tatiliniz çok daha iyi geçebilir. Bu nedenle otel seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda sizlere birkaç tavsiye vermek istiyoruz.

Tatil için en önemli ayrıntıların başında gelen otel, sizin çoğu vaktinizi geçireceğiniz yerdir. Bu nedenle güzel ve kaliteli bir otelde konaklamak yeterli gelmez. Bir otelde aradığınız huzuru, sakinliği ve ortamı bulabilmek için kaliteden çok daha fazlası gereklidir. Özellikle tüm yıl çalışarak tatil için para biriktiren insanların beklentisi büyük olur. Bu beklentiye cevap verebilmek son derece önemlidir.

Otel Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer henüz otel seçmemişseniz bu yazımız tamda size göredir. Çünkü bir oteli sadece yorumlarına bakıp seçmek çok mantıksız bir harekettir. Günümüzde otellere yapılan yorumların çoğunun otel veya rakipleri tarafından ayarlandığını düşündüğünüzde çoğu yorumu görmezden gelmeniz gerekecektir. Peki, yorumlara güvenemeyecekseniz neye inanıp seçim yapacaksınız? Otel seçerken nelere dikkat edilmeli yazımıza dilerseniz maddeler halinde birkaç ipucu vererek devam edelim.

KONUM

Kimi zaman iş seyahati için kimi zamansa aile ile birlikte güzel bir tatil için kullanılan otelin konumu oldukça önemlidir. İş için genellikle şehir merkezi tercih edilse dahi hoş bir manzaraya karşı konumlanmış olması tercih sebebi olacaktır. Bunun yanında tatil yapmak için seçeceğiniz otelin hem denize yakın, hem kolay bir erişim noktasında olması, giderken veya gelirken sizi yormaması son derece önemlidir. Otel konum olarak düşünüldüğünde kalış amacınıza uygun olarak seçilmelidir.

OTOPARK

Tatile özel aracınız ile gidiyorsanız o zaman otelin bir otoparkı olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer varsa ve bu konuda ücret alıyorlarsa güvenlik tedbirlerini sorgulamayı da ihmal etmemelisiniz. Genellikle ücretsiz olarak sunulan bu hizmetlerde özellikle şehir içinde faaliyet gösteren oteller, bu niyetlerinin kötüye kullanımını engellemek amacı ile ücretli olarak bu hizmetleri sağlamaktadırlar. Bu nedenle otel otopark yönetmeliği ve otel otopark ücreti konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

KONSEPT

Bir otelin konsepti tatiliniz için en belirleyici faktörlerden bir tanesidir. Oteli sadece yatmadan yatmaya kullanarak yakın yerlere yapacakları gezilere yoğunlaşan insanlar yarım pansiyon seçimi yaparak kahvaltı ile birlikte güne güzel bir başlangıç yapabilirler ve akşam yemeği ile tekrar geri dönebilirler. Böylelikle dışarıda daha az para harcayarak planlı bir tatil geçirmenin ilk adımını yapmış olurlar.

Bunun yanı sıra tam pansiyon, her şey dâhil oteller veya ultra her şey dahil oteller ise tüm gününü buralarda geçirecek olan müşterilerine karşı tüm sorumlulukları yerine getiriyorlar. Bu nedenle nasıl bir tatil yapacağınıza karar vermeli ve otel konsept fikirleri hakkında biraz araştırma yapmalısınız. Ekonomik bir tatil geçirmenin en önemli ayaklarından bir tanesi de bu yöntemlerdir.

DENİZE MESAFE

Özellikle sahil şehirlerinde yaşamayan insanların en büyük arzusu tatilde denize girmekten geçer. Bu nedenle otel seçerken dikkat edilmesi gerekenler listesinde denize mesafede oldukça önemlidir. Otelden çıktığınız zaman denize araba ile gitmek istemezsiniz değil mi? Kendi sahil şeridine sahip olan bir otel veya hemen bir cadde geçerek ulaşabileceğiniz bir otelde kalmak aradığınız özelliklerden bir tanesi olmalıdır.

OTELİN OLANAKLARI

Tatile giden kişiler ya arkadaşları ile yada aileleri ile giderler. Otel seçimi yaparken sizin aradığınız özellikleri olup olmadığını en baştan araştırmalısınız. Çocuklu aileler için çocuğun vakit geçirebileceği bölümlerin olup olmaması son derece önemlidir. Bunun dışında arkadaşlarınız ile gidiyorsanız geceleri sizlere özel gösterileri olup olmadığını da araştırmanızda fayda vardır. Çünkü bir yerde bir iki günden fazla kaldığınızda sıkılmaya başlar ve aktivite ararsınız. Otel seçiminde bunları göz önünde bulundurmalısınız.

HAVUZ

Gideceğiniz otelde büyük ihtimalle havuz bulunur. Ancak kimi zaman bu havuzlarda arıza meydana gelebiliyor ve kullanıma açılmıyor. Gitmeden önce muhakkak otel yönetimi ile konuşun ve bu durumlar hakkında bilgi alın.

Bunun dışında muhafazakâr bir otel seçtiyseniz otelde kadınlara özel bir havuz olup olmadığını da sorgulamalısınız. Beklentiye girmeden nasıl olsa düşünmüşlerdir diyerek bir tatile çıkılmaz. O nedenle tatile çıkmadan önce gereken bütün araştırmaları yapmalısınız.

EKSTRA ÜCRETLER

Otele giriş yaptığınızda anlaşmalı fiyata nelerin dâhil olduğunu veya nelerin dâhil olmadığını sorgulamalısınız. Otel çıkışı yaparken bütçenizi çok aşmamak için gereken bütün sorguyu yapmalı ve ücretsiz olan aktiviteleri, hizmetleri takip etmelisiniz. Bunun dışında ücretli olan aktivitelerinde ne kadar ücrete sahip olduklarını öğrendikten sonra kullanmalısınız. Otellerde genellikle bazı şeyler çok pahalı ancak bazı şeylerde çok ucuz olabiliyor. Bu nedenle ücret konusunda baştan araştırma yapmanız sizin faydanızadır.

HAYVAN BAKIM YERİ

Evcil hayvan besliyorsanız eğer kimi otellerin onları kabul ettiğini ve kimilerinin kabul etmediğini bilirsiniz. Evcil hayvanlarınızın otelde yanınızda mı kalacağını yoksa özel bir bakım yeri mi olduğunu öğrenmelisiniz. Hatta otele evcil hayvanla girip giremeyeceğinizi dahi sorgulamalısınız. Kimi oteller ise ekstra ücret alarak hayvan bakımlarını yapmaktadırlar.

Sonuç olarak, otel tercihi yapmadan önce otel seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda artık bilgi sahibi oldunuz. O zaman şimdi sıra otel seçimine geldi diyebiliriz.

Yorum yap