İstanbul

İstanbul Oyuncak Müzesi (Giriş Ücreti, Hakkında Bilgi, Nerede)

istanbul oyuncak müzesi, oyuncak müzesi, oyuncak müzesi istanbul, oyuncak müzesi Sunay Akın, Sunay Akın oyuncak müzesi

Çocukluğunuzda oynadığınız oyuncakları, bez bebekleri ve arabaları görmek ister misiniz? İstanbul Oyuncak Müzesi, çocukluk yıllarınıza döneceğiniz o zaman ki oynadığınız oyuncakları hatırlayacağınız bir nevi kendinizi masalın içerisinde hissedeceğiniz tek yer. Türkiye’de ilk oyuncak müzesi 2005 yılında İstanbul‘da kurulmuş, bundan sonra yeni oyuncak müzesi açılmasına örnek olmuştur.

İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti, hakkında bilgiler, tanıtımı, nerede olduğu ve nasıl gidildiği hakkında tüm merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi Hakkında BilgilerOyuncak müzesi, Oyuncak müzesi nerede, Oyuncak müzesi giriş ücreti, Oyuncak müzesi hakkında bilgi

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında hem yazar hem de şair olan Sunay Akın tarafından kurulmuştur. Farklı kaynaklarda Sunay Akın Oyuncak Müzesi olarak da ele alınmaktadır.

İstanbul Oyuncak Müzesi içerisinde sergilenen oyuncaklar Sunay Akın tarafından 20 yılda yaklaşık 40 farklı ülkede yer alan antikacılardan ve açık arttırmalardan satın alınmıştır. Hem eğlenceli hem de daha akılda kalıcı bir yöntem olması açısından oyuncaklar farklı bir strateji ile dizilmiştir. Şu şekilde, uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası göz önünde bulundururken, trenlerin kullanıldığı bölümde sanayi devrimi söz konusudur.

Suna Akın tarafından düşünülen ve hayata geçirilen bu oyuncak müzesi, sahne tasarım sanatçısı olan Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. İstanbul Oyuncak Müzesi hem Türkiye’de hem de dünyada müzenin şair tarafından açılması tasarımının ise sahne tasarımcısı tarafından tasarlanması sebebiyle bir ilktir.

İstanbul Oyuncak Müzesi 2012 yılında düzenlenen ve dünyada bir ilk olarak gösterilen TOYCO-2012 (Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği) buluşması, ilk kez Türkiye’de gerçekleşip, İstanbul için “oyuncak müzelerinin başkenti” ünvanı uygun görülmüştür.

İstanbul Oyuncak Müzesi hakkında bilgi öğrenmek yerine müzenin koridorlarını çocuklarınızla ve büyüklerinizle gezerek “Bundan bende vardı!” seslerinizi duymak istiyoruz. Tabii ki bilgi önemli ama buraya gittiğiniz zaman bol bol bu cümleden kuracaksınız.

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde çocuklar ve yetişkinlere yönelik etkinlikler düzenlenmektedir. Örneğin, Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi, Seramik Atölyesi ve Origami Sanat Atölyesi gibi farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklere katılım ücretlidir, resmi internet sitesinden tarihlerini takip edebilirsiniz.

Onun haricinde sadece müze içerisini gezmek ve oyuncaklarla çocukluğunuza ışınlanmak için belli bir giriş ücreti bulunmaktadır. İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti 2019 yılından itibaren yetişkinler için 15 TL, öğrenci ve çocuklar için 12 TL olarak belirlenmiştir.

İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti oldukça uygun olduğu için kesinlikle gidilmesi gerekir. En azından bir hafta sonunuzu çocuklarınızla birlikte ailecek bu müzeye ayırmalısınız.

İstanbul Oyuncak Müzesi Ziyaret Saatleri

Türkiye’de ilk olarak açılan oyuncak müzesini hafta içi sabah 09:30 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. İstanbul Oyuncak Müzesi hafta sonu ziyaret saatleri ise sabah 09:30 ile akşam 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede?

İstanbul Oyuncak Müzesi nerede ve nasıl gideceğinizi merak ediyorsanız bu makaleyi tam anlamı ile okumanızda fayda var. Sunay Akın’ın kurmuş olduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Göztepe semtinde bulunmaktadır.

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesinde bulunan bu müzeye oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi Nasıl Gidilir? (Ulaşım)

İstanbul Oyuncak Müzesi ulaşım konusunda farklı alternatif seçenekleriniz bulunmaktadır. İstanbul’un her yerinden kolayca müzeye ulaşabilirsiniz. Öncelikle ulaşım için İETT otobüslerini kullanabilirsiniz.

Avrupa Yakası’ndan ulaşmak isteyenler ise öncelikle Kadıköy’e geçmelidir. Kadıköy’e geçebilmek için şehir hatları, turyol deniz motorları ve Marmarayı kullanabilir.

Kadıköy – Bostancı ve Kadıköy – Kartal hatları arasında çalışan mavi minibüsler İstanbul Oyuncak Müzesi’ne gidebilir.

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne; 10B, 10S, 14ÇK, 17, 17L, 19F, 19M, 19S, GZ1, GZ2, ER1 ve ER2 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ⇐

Yorum yap