Denizli

Pamukkale Travertenleri (Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti, Nerede?)

Daha önce hiç karbeyazı taşların üzerinde çıplak ayağınızla yürüdünüz mü? Pamukkale Travertenleri, 400 bin yıl önce bir deprem sonucunda oluşan karbeyazı taşlarında çıplak ayağınızla kireçli sularının üzerinde yürüme imkanı sunan eşsiz bir görüntüye sahiptir. Denizli’de Pamukkale eşsiz karbeyazı taşlarından oluşan travertenleri, tarihi yapıtları içerisinde barındıran Kleopatra Havuzu ve Roma İmparatorluğu dönemine ait döneminin önemli antik şehirlerinden biri olan Hierapolis ile ünlüdür.

Pamukkale’de yer alan hem doğal hem de tarihi eserler kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde yukarı sıralarda yer almalıdır. Ege Bölgesi’nde yer alan Denizli termal kaynağı sayesinde her yıl yüzbinlerce turist ağırlamaktadır. Bu sebeple bu doğal güzelliği öncelik verilmesi tavsiye edilir. Yılın her mevsimi ve her ülkeden yüzbinlerce turist buraya akın eder.

Pamukkale Travertenleri

Denizli’de eşsiz güzellikler sunan ve neredeyse dünyanın her tarafından gelen ziyaretçilere ev sahipliği yapan “Pamukkale Travertenleri”ni gezmeden önce mutlaka bilmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Pamukkale Travertenleri Nasıl Meydana Geldi?

Pamukkale Travertenleri nasıl oluştu diye düşünen yüzbinlerce tatilci vardır. Bu konu hakkında siz değerli tatilcileri bilgilendirelim. Bu sayede üzerinde yürüdüğünüz ve keşfettiğiniz ortamdan daha fazla keyif alacaksınız.

Traverten, farklı nedenler ve ortamlardan dolayı oluşan kimyasal çökelmelerle birlikte oluşan kaya türüdür. Pamukkale’de yer alan 17 farklı sıcak su alanı bulunurken bu termal kaynaklar tamamen doğal yollarla oluşmuştur.

Antik çağdan bu yana ziyaretçi akınına uğrayan termal tesisler Çökelez Dağı’nın eteklerinden çıkan termal su sayesinde zaman içerisinde oluşmuştur. Termal kaynağın içerisinde kalsiyum karbonat, sülfat, sodyum, demir, potasyum ve magnezyum bulunmaktadır.

Pamukkale Travertenlerinde Neler Yapılır?

Pamukkale Travertenleri hakkında bilgiler başlığı altında sizlere bir gün içerisinde neler yapabileceğinizi ve nasıl eğlenceli vakit geçirebileceğinizden bahsedelim. Bir gün içerisinde Pamukkale’de yapılabilecek her şeyi yapmalısınız. Bu sayede diğer günlerde başka aktivitelere vakit ayırabilme şansınız olacaktır.

Öncelikle sabahın ilk ışıklarında Denizli’den Pamukkale’ye doğru giderken çevrede bulunan kahvaltı tesislerinde güzel bir köy kahvaltı yapabilirsiniz. Pamukkale Travertenleri’ne girmeden önce Natural Park’ın çevresini gezin, keşfedin ve önündeki havuzunda manzaraya karşı fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

Pamukkale Travertenleri giriş ücretleri her yıl farklılık göstermektedir. Giriş esnasında Müzekartı bulunan tatilciler ücretsiz olarak giriş yapabilir. Müzekartı bulunmayan tatilciler 35 TL ücret ödemelidir.

Pamukkale Travertenleri’nin karbeyazı taşlarında yukarı doğru yürürken acele etmeyin. Travertenlerin minik odacıklarında dizlerinize kadar girin bu sular antik çağdan bu yana şifa niyetine kullanılmaktadır.

Öğlen güneşine kaldığınız zaman mükemmel bir antik şehri görmekten mahrum kalabilirsiniz. Pamukkale’nin hemen üstünde bulunan Hierapolis Antik Kenti’nin cehennem kapısını, anfitiyatrosunu ve arkeoloji müzesini görmeden buradan ayrılmayın.

Öğleden sonra Kleopatra Havuzu ve Pamukkale’den ortalama 15 kilometre uzaklıkta bulunan Karahayıt (Kızıl Su) gidebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Pamukkale Travertenleri, Ege Bölgesi’nde yer alan Denizli’de bulunmaktadır. Denizli şehir merkezinden 18 kilometre uzaklıkta bulunan travertenlere hem özel aracınız ile hemde dolmuşlar vasıtasıyla gidebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri’ne özel aracınız ile gidebilmek için Google+ Haritalar’dan yardım alabilirsiniz. Denizli’den E-87 Ankara Bulvarı otoyolunu kullanarak yol tabelalarını takip ederseniz kolayca ulaşabilirsiniz.

Denizli Otogarı’ndan kalkan Pamukkale dolmuşlarını kullanarak yaklaşık 30 dakika içerisinde travertenlere ulaşabilirsiniz. Pamukkale dolmuşlarının ücreti kişi başı yaklaşık 5 TL’dir.

Denizli’de Gezilecek Yerler I Pamukkale Gezi Rehberi

Yorum yap