Antalya Kaş

Patara Plajı

Patara Plajı, Patara, Patara Plajı nerede, Patara Plajı giriş ücreti, Patara Plajı nasıl gidilir, Patara Plajı caretta caretta

Aziz Nikolas’ın gerçek memleketi olarak bilinen, Türkiye’nin en uzun ikinci kumsalına sahip olan Patara Plajı, Antalya‘nın Kaş ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Özellikle yazları milyonlarca turistin akın ettiği bu turizm şehrinde birbirinden güzel ve özel yerlerden bir tanesini de Patara oluşmaktadır. Birçok yeşilçam filmindeki çöl sahnelerinin de çekildiği yer olan plaj aynı zamanda caretta carettaların yumurtlama alanlarından birisidir.  Dünya’nın en güzel plajlarından biri olarak kabul edilen Patara, masmavi denizi ve bembeyaz kumsalı ile Maldivleri andırır.

Patara Plajı

Hem ilgi çekici tarihi hem de eşsiz doğası ile Dünya’nın dört bir tarafından insanları kendisine çekmektedir. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan dünyaca ünlü bu plajın toplam uzunluğu yaklaşık 12 kilometre olup, genişliği ise 280 ile 1500 metre arasında değişmektedir.  Bazı yerlerde çölü andıran kum tepeleri yüzlerce metre kadar uzanmaktadır.

Her ne kadar çölü andıran kum tepeleri ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi görse de denizi hakkında olumsuz bir yorumumuz bol dalgalı olması bakımından olacaktır. Girişte 2-3 metre sığ bir sahil olsa da sonrasında birden derinleşmekte ve gün içinde inanılmaz bir dalga bulunmaktadır. Bu nedenle denize uzanıp yüzme gibi hayalleri olanları büyük bir hayal kırıklığına uğratabilir bu tarihi plaj. Ancak dalgayı eğlenceli hale çevirmeyi başaranlar ve özel bir kumsal arayanların mutlaka görmesini tavsiye ediyoruz. Adeta çölü aratmayan kumsallarında güneşlenmek ve kısa bir süre içinde yanmamak mümkün değil.

Patara Kum Tepeleri

Patara Plajı, Patara Plajı kumsal, Patara Plajı kumu, Patara Plajı kum tepesi, Patara Plajı kumsalları, Patara kumsalı

İnstagram gibi sosyal medyalarda çok fazla ilgi görecek fotoğraflar çekmek istiyor musunuz? Patara Plajı’nın kum tepelerinde eşsiz fotoğraf çekebilir, gün batımına karşı denizin eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

Doğa bizler için bütün güzelliklerimizi önümüze sermeye devam ediyor. Patara Plajı’nda karşılaşacağınız kum tepeleri tamamen doğal bir oluşumdur. Patara Plajı’nın incecik kumu ve kum tepeleri Yeşilcam filmlerine zamanında konu olmayı başarmıştır.

Deniz Kaplumbağaları ile Patara Plajı

Deniz kaplumbağaları patara, Patara Kaplumbağa, Patara Caretta

Nesilleri tükenme tehlikesi altında olan caretta caretta deniz kaplumbağaları ülkemizin en özel bölgelerinden birisini kendisine üreme alanı olarak seçmiştir. Antalya’nın Kaş ilçesi sınırlarında bulunan Patara Plajı’nı caretta carettalar üreme bölgesi olarak ilan etmiştir. Patara Plajı fotoğraflarına sosyal medyadan baktığınız zaman hem kum tepeciklerini hem de caretta carettaların görüntülerine tanık olabilirsiniz.

Hem insanlar hem de deniz kaplumbağalarının plajı kullanabilmesi için Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından belli başlı kurallar getirilmiştir. 15 Mayıs ile 15 Eylül tarihleri arasında 08:00 – 19:00 saatleri arasında insanlar plajı kullanabilirken, 19:00 – 08:00 saatleri arasında plajı deniz kaplumbağaları kullanmaktadır.

19:00 ile 08:00 saatleri arasında sahilde ses çıkartmak, ışık yakmak, kamp yapmak, denize girmek, şemsiye ve ya şezlong kullanmak kesinlikle yasaktır.

Patara Plajı Giriş Ücreti 2020Patara Plajı, Patara Plajı giriş ücreti, Patara Plajı fiyat, Patara Plajı ücret

Herkesin mutlaka görmesini önerdiğimiz bu plaj Patara Antik Kenti’nin içinde yer almaktadır. Bu nedenle plaja girişte müzeye giriş yapıyormuşsunuz çeşitli yöntemlerle ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer Müzekart’ınız varsa girişinizi ücretsiz yapabilirsiniz. Bunun dışında günübirlik girişler için 24 TL, 10 günlük giriş için 30 TL ödemeniz gerekmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi en mantıklı giriş seçeneği Müzekart olmaktadır. Plaj için giriş yaptığınızda yolunuzun sağ tarafında bulunan antik kentin yapılarını da ücretsiz gezebilirsiniz.

Plajda belediyenin işlettiği tesislerden şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz kişi başı ekstra 10 TL ücret ödemelisiniz.

Patara Plajı Nerede?

Patara Plajı, Antalya’nın Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında bulunan Patara Antik Kenti’nin sahilinde yer almaktadır.

Akdeniz’de Likya Birliği’nin hüküm sürdüğü dönemlerde oy hakkına sahip 16 şehirden bir tanesi olan Patara, Büyük İskender’in kuşattığı kentler arasında yer almaktadır. Halk arasında ve mitolojik öykülerde bu kentin su perisi Lykia ile birlikte Apollon’un oğlu Paturus’un birlikte kurduğu söylenmektedir.

Romalılar ve Bizanslılar döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Patara, günümüzde hem tarihi önemiyle hem de eşsiz plajı ile önemli bir tatil beldesi olmuştur.

Patara Plajı’nda Yeme – İçme

Patara Plajı hakkında bilgi verirken bütün ziyaretçilerin en merak ettiği konulardan biri yemek yiyebileceğimiz ve ya bir şeyler içebileceğimiz kafe/restoran bulunuyor mu? Ülke genelinde Patara olarak tanınsa da aslında Gelemiş olan köyünde pek çok kafe ve restoran bulunmaktadır.

Gelemiş Köyü’nün en meşhur yemeği pide dükkanlarıdır. Kuşbaşılı kaşarlı bir pide yapıyorlar inanılmaz tadı var, kesinlikle deneyin.

Patara Plajı Kamp Faaliyetleri

Herkesin merak ettiği soru sahile kamp atabilir miyiz? Bunun cevabını aslında tam olarak yukarıda verdiğimizi düşünüyorum, saat akşam 7 ve ya 8’den sonra herhangi bir şekilde ışık yakılması ve ses çıkartılması yasak olduğu için sahilde maalesef kamp yasak.

Gelemiş Köyü’nde kamp atabileceğiniz belli başlı bölgeler bulunmaktadır. Köyün girişinde özel bir mülke ait olmayan yerlerin bir çoğunda ücretsiz bir şekilde çadırınızı kurabilirsiniz. Patara Plajı kamp için uygun olmasa bile köyü oldukça ideal, sabah uyandığınız zaman plaja koşabilirsiniz.

Patara Plajı’na Nasıl Gidilir?

Patara Plajı, Muğla’ya bağlı Seydikemer ilçesi ile Kaş ilçesinin Gelemiş Köyü sınırları arasında yer almaktadır. Sosyal medyanın ve birçok haber sitesinin haber konusu olan Patara Plajı’na ulaşabilmeniz için öncelikle köyü geçmeli, köyün ardından antik kent ve ören yeri üzerinden sahile ulaşabilirsiniz.

Patara Plajı’nın çevresindeki il ve ilçeleriyle arasındaki uzaklıklarına bakılırsa; Kalkan’a 17 kilometre, Kaş’a 43 kilometre, Fethiye’ye 73 kilometre, Antalya’ya 184 kilometre, İzmir’e 405 kilometre, Ankara’ya 646 kilometre ve İstanbul’a 807 kilometre uzaklıktadır.

Antalya Havalimanı’nın Patara’ya olan uzaklığı yaklaşık 196 kilometredir. Patara Plajı’na en yakın havalimanı 115 kilometre ile Dalaman havalimanıdır.

Patara Plajı’na şehirlerarası otobüsle gelmek isterseniz Fethiye – Kaş arasındaki karayolu kullanan otobüslere bilet almalısınız.

Yorum yap