İzmir Selçuk

Şirince Nerede, Nasıl Gidilir?

Şirince, Şirince nerede, Şirince nerededir, Şirince nasıl gidilir, Şirince'ye nasıl gidilir, Şirince nerdedir, Şirince nasıl gidebilirim

Ege’nin incisi konumunda bulunan meşhur Şirince köyü, ziyaretçilerini büyüleyen bir yapıya sahiptir. Bazı zamanlar doğal görünümlü bir köye benzemekte, bazı zamanlarsa bu nasıl köy diyeceğiniz bir yapıya bürünmektedir. İnsanı şaşkınlaştıran bir yapıya sahip olan Şirince nerede, nasıl gidilir? Sorusuyla yazımıza başlamak istiyoruz.

Şirince Nerede?Şirince Köyü, Şirince Köyü nerede, Şirince Köyü nerededir, Şirince Köyü nerdedir, Şirince nerede

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi Ege bölgesinde İzmir’in Selçuklu ilçesinde bulunan köy, hatırlayanlar için 21 Aralık 2012 tarihinde gündeme gelmiştir. O tarihten önce de kendisine özgü duruşuyla hatırlanan ve meşhur olan köy, Mayaların kıyamet kehaneti ile ilgili olarak tüm dünyayı ilgilendiren bir duruşa sahip olmuştur. Böylelikle ismi Türkiye’yi aşmış ve dünya insanları tarafından en çok konuşulan yerlerden bir tanesi olmuştur. Halkı dahi o zamanlar bu kehanete inanmamışlar ancak gelen turistlerin anlattıkları birbirinden ilginç hikâyelere bir müddet sonra kendilerini kaptırmışlardır.

Şirince Nasıl Gidilir?

Şirince İzmir gibi Türkiye’nin önde gelen 3 büyük ilinden bir tanesine bağlı olduğundan dolayı ulaşım konusunda çok sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum. Otomobil ile gitmek isteyen insanların öncelikle İzmir’e gelmeleri sonrasında ise Selçuklu’ya geçmeleri gerekmektedir. Selçuklu’ya 8 km uzaklıkta bulunan bu şirin köye şahsi otomobil ile bu şekilde bir ulaşım yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra İzmir Adnan Menderes havalimanına uçak ile gelmeniz ve buradan karayolu ile Şirince’ye varmanız mümkündür. Bu şekilde taksi, kiralık araç veya vip kiralanan minibüsler ile gerçekleştireceğiniz karayolu yolculuğunda 70 km yolu 1 saatte alarak köye ulaşmaktasınız.

Bunların dışında Şirince nasıl gidilir? Sorusuna cevaben İstanbul’dan gelecekler için önce otomobil ile Gebze üzerinden bir deniz yolculuğu yaparak Yalova’ya ulaşabilir ve oradan Bursa, Balıkesir, İzmir Torbalı güzergâhını takip ederek Şirince’ye ulaşabilirsiniz. Şirince’ye geldiğinizi ise bir petrol istasyonunun karşısında bu şirin köyün bir tabelası bulunmaktadır oradan anlayabilirsiniz. Tabelanın arkasında da yemyeşil ağaçlar bulunmakta ve size nasıl bir yere geldiğiniz konusunda ipucu vermektedir.

Ege bölgesinin bu tatlı, şirin ve küçük köyü ziyaretçilerini pek çok açıdan mutlu edebilmektedir. Yörede efe kebabı, çöp şiş gibi yemekler meşhurken bunun yanında tabi ki birde şarap içmemek olmaz diyerek sizleri harika bir sofraya davet ediyoruz. Sonrasında ise yediklerinizi eritmek için tarihi bir tura çıkabilir ve yörenin eşsiz güzelliklerini görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Selçuk’ta Gezilecek Yerler

Yorum yap