İzmir Selçuk

Şirince Şarapları

Şirince, Şirince Köyü, Şirince Şarapları, Şirince Şarabı, Şirince Şarap çeşitleri, Şirince şarapları çeşitleri, Şirince şarap fiyatları, Şirince Şarap fabrikaları

İzmir’in en güzel yerlerinden olan Şirince, farklı bir tatil planı arayışı içerisinde olan insanlar için gerçekten önemli fırsatlar sunmaktadır. Pek çok yiyeceğiyle ünlü olan bu köy, dillere destan “Şirince şarapları“nı da yurdun her yerinden gelen ziyaretçilerine sunmaktadır. Yerel halkın çoğunun zamanında Rumlarda oluşması nedeniyle şarapçılık burada çok farklı boyutlara ulaşmıştır. Film karelerinden hatırlayacağınız ve genellikle salaş bir meyhanede geçen “gel bre, iç bre” kelimeleri yabancı kökenlidir. Bu repliklerden dahi alkolün özelliklede şarabın bu vatandaşlara ait yöresel bir ürün olduğunu anlayabilirsiniz.

Türkiye’nin şarap rotaları listesinde kendisine en başlarda yer bulan bu küçük ve şirin köy, özellikle meyve şarapları konusunda bir hayli ünlüdür. Büyükşehirlerde güzel ve lüks mekânlarda gördüğünüz veya içtiğiniz meyve şaraplarının çoğu Şirince’den gelmektedir. Şarap alma konusunda kararsız kalmışsanız ve tadına bakarak almak isterseniz bu konuda sizlere Şirince şarap evi, eski sinema şarap evi ve kıvırcık Mustafa şarap evini tavsiye ederim. Buralara giderek merak ettiklerinizin tadına bakabilir ve beğendiğinizi satın alabilirsiniz. Çok fazla tadım yapmanızı tavsiye etmeyiz, çünkü tadı meyve suyu gibi olan bu şaraplar, insanı aniden çarpmaktadır.

Şirince şarapları dünyada Fransa’nın ardından meyve şarabı konusunda ün yapmış olan yerlerden bir tanesidir. İçiminin oldukça hafif olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen meyve şarapları bu şirin Ege köyününde meşhur olmasını sağlamıştır.

Şirince’de Şarap İçebileceğiniz Yerler

Şarabıyla ünlü bu yerde birçok restoran vardır ve tabi ki bunların hepsi de müşterilerine dilerlerse şarap ikramında bulunmaktadırlar. Bu kısımda sizlere bu restoranlardan bahsederek henüz gitmeden bir rota oluşturmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

1) Artemis Restaurant & Şarap Evi

Köye vardığınız ilk karşılaştığınız restoranlardan bir tanesi olan Artemis Resturant & Şarap Evi, isminden de anlaşılabileceği gibi şarap konusunda müşterilerine güzel bir deneyim yaşatmaktadır. Taş Mektep isimli tarihi binanın içerisinde bulunduğundan dolayı bu yerde güzel dakikalar geçireceğinizi garanti edebilirim. Tarih severler tarafından bir yudum şarap ve biraz huzur amaçlı tercih edilen mekânda aradığınız tüm şarap çeşitlerini bulabilirsiniz.

2) Şirince Köylüm Şarap Evi

Tadım yapmak isteyenler için öncelikle dilediğiniz çeşidi sizlere minik bardaklarla yapmaktadırlar. Daha sonra beğendiğiniz olan ürünü sizlere özel bardaklarıyla ikram etmekte olan Şirince Köylüm Şarap Evi dilerseniz müşterilerine akşam yemeği hizmeti de vermektedir. Böylelikle güzel bir akşam yemeğinin yanında Şirince’nin harika şaraplarının tadına bakabilirsiniz.

3) Kıvırcık Şarap Evi

Meyve şaraplarıyla ünlü olan Şirince’de Kıvırcık Şarap Evi ziyareti sırasında özellikle karadut, mürdüm eriği ve yabanmersini çeşitlerinin denenmesini önermekteyiz. Diğer ürünlerinde oldukça kaliteli olduğu mekânda sizlerde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

4) Şirin Şarap Evi

Şirin Şarap Evi, kendi üretimi olan beyaz şarap ile festivallerden ödülleri bulunduğunu biliyor muydunuz? O halde burada hangi şarabı deneyeceğinizi söylemeye gerek kalmadı. Ancak bir hatırlatma yapmakta fayda bulunmaktadır ki o da müşterileri burada sakızlı Türk kahvesine de bayıldıkları gerçeğidir.

5) Hera Şarap Evi

Butik bir işletme olan Hera Şarap Evi ziyaretçilerine ilk adımlarından itibaren sıcak bir ortam sunmaktadır. Şirince’nin eşsiz şaraplarının tadına burada da bakabilir ve meyve şarapları ile gününüzü eğlenceli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Şirince Şarapları Fiyatları

Şirince dünyanın dört bir yanına meyve şarabı konusunda ün salmış ve bu yerlere şarap gönderimi sağlayan ufak ve şirin bir yerdir. Avrupa dâhil olmak üzere dünyanın pek çok noktasına ulaşan meyve şaraplarının fiyatları da tabi ki değişiklik göstermektedir. Şirince şarap fiyatları hakkında 10 TL’ye bulabileceğiniz çeşitleri de mevcut iken 1000 TL’ye bulabileceğiniz kaliteli şaraplarda mevcuttur. Bu konuda yerine gidip tadım yaptıktan sonra karar vermenizi tavsiye ederiz. Şarap fiyatlarından ziyade, içen insanın zevkine göre de seçilmesi gereken bir içecek çeşididir. Bazen pahalı şaraplar insanlarda istenilen etkiyi bırakmazken, orta düzey şaraplar ise oldukça çok beğenilebilmektedir.  

Yorum yap