Karadeniz Bölgesi Türkiye

Sümela Manastırı (Tarihi, Hakkında Bilgi, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri)

Sümela Manastırı, Sümela Manastırı nerede, Sümela Manastırı hakkında bilgi, Sümela Manastırı tarihi, Sümela Manastırı Trabzon

Karadeniz Bölgesinde özellikle Trabzon kentinde sayıları oldukça fazla olan manastırların en ünlüsü Sümela Manastırı, Karadeniz Rumlarının en önemli hac yerlerinden biridir. Hem geçmişte hem de günümüzde sıkça ziyaret edilen bu tarihi yapı günümüzde her yıl yaklaşık 200 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Sümela Manastırı TarihiSümela Manastırı, Sümela Manastırı tarihi, Sümela Manastırı tarihçe, Sümela Manastırı tarihçesi, Sümela Manastırı tarihi nedir

Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında Atina’dan gelen Barnabas ve Sophranios adındaki iki rahip tarafından bu manastır kurulmuştur. 6. yüzyılda İmparator Justinianus manastırın onarılması ve genişletilmesini istemiş, General Belisarios bu görevi başarıyla yerine getirmiştir.

Sümela Manastırı’nın önemi III. Alexios (1349 – 1390) zamanında manastırın önemini artmış ve fermanlar ile gelir sağlanmaya başlanmıştır. Doğu Karadeniz kıyılarına Türk hakimiyeti girdikten sonra diğer manastırlar da olduğu gibi Sümela içinde hakları korunmuş ve bazı imtiyazlar sağlanmıştır.

Sümela Manastırı’nın 18. yüzyılda birçok bölümü yenilenmiş, bazı duvarları ise fresklerle süslenmiştir. 19. yüzyılda manastıra büyük binalar ilave edilmiş, eşsiz bir görünüm kazanmış, bu sebeple birçok seyyah tarafından ziyaret edilerek yazılara konu olmuştur. 1916 – 1918 yılları arasında Rus işgali nedeniyle manastıra el konulmuş, 1923 yılında tamamen boşaltılmıştır.

Sümela Manastırı Hakkında BilgiSümela Manastırı, Sümela Manastırı hakkında bilgi, Sümela Manastırı bilgi, Sümela Manastırı kısaca bilgi, Sümela Manastırı bilgi hakkında

Manastır birçok kaynakta “Meryem Ana Manastırı” olarak bilinir. Sümela ismi ise sonradan eklenmiş, kelime anlamı “Mela” Yunaca’da “siyah” anlamına gelmektedir. Manastırın yapışık olduğu dağın ismi ise Karadağ’dır. Bu kelimelerin Türkçe karşılığı ise “siyahtaki” demektir.

Sümela Manastırı’nın başlıca bölümleri; şapel, fırın, ana kaya kilisesi, öğrenci odaları, kütüphane, misafirhane ve ayazmadan oluşmaktadır. Avlunun iç kısmında bulunan binaların içlerinde dolaplar, hücreler ve ocaklarda Türk sanatının etkileri gözlemlenmektedir.

Sümela Manastırı’nın hemen girişinde yer alan kemerler su ihtiyacını karşılamaktadır. Fatih Sultan Mehmet Trabzon’u fethettikten sonra manastıra karışmamasının en önemli sebebi hastaları iyileştirdiği düşünülen manastırın üstünde bulunan çeşmeden akan sudur.

Gezi Rotası

Manastıra ulaşabilmek için iki alternatif yol bulunmaktadır. Dolmuşların manastıra çıkabilmek için kullandığı yol ile patika yürüyüş yoludur. Günümüzde bu iki yolda restorasyon sebebiyle kapalıdır.

Patika yol doğal yapısı bozulmadan genişletilmiş, ziyaretçilerin manastıra ulaşabilmesi için oldukça rahat ve güvenilirdir. Patika yolu kullanarak yaklaşık 30 dakika sürüdüğünüz zaman manastıra ulaşabilirsiniz. Ormanın içinden yeşilliğin arasından yürürken tam yorulduğunuz anda manastırı göreceğinizden eminiz.

88 basamaklı manastıra ulaştığınız zaman hemen yanında su kemerini görebilirsiniz. Günümüzde yıkık olarak görünen bu su kemeri 88 basamağı çıkmadan önce ziyaretçilerin burada soluklanması için tasarlandığı düşünülmektedir.

Kaçırılan Eşyalar

Sümela Manastırı’ndan birçok değerli eser tarihte kaçırılmış ve bazıları bulunmuştur. Manastırın kütüphane kısmında bulunan 17 ve 18. yüzyıllara ait el yazmalarından 66 tanesi Ankara Müzesi’nde, içinde minyatür bulunan objelerden 1000 tanesi ise İstanbul’da Ayasofya Müzesi’nde bulunmaktadır.

III. Manuel’in hediye ettiği gümüş salip Atina’da bulunan Bizans Müzesi’nde sergilenirken, Gül’lü Meryem ikonu ise İrlanda da bulunmaktadır.

Sultan Selim’in hediye ettiği şamdanlar ise 1877 yılında çalınmıştır. Manastır içerisinde yer alan Meryem ikonlarından birkaç tanesi Amerika Oxford özel koleksiyonlarında yer almaktadır.

Sümela Manastırı Giriş Ücreti

Sümela Manastırı’nı ziyaret eden müsteşar yukarıdan sık sık mermer taşların düştüğünü fark ettikten sonra görevlilere sebebine sorar, yeterli bir açıklama gelmemesi üzerine hemen kapatılmasını ister. Bunun üzerine ziyaretçilerin zarar görmemesi için ağ çekilmesi gerektiğini belirtir, manastırın 2020 yılına kadar kapalı kalacağı tahmin edilmektedir.

Bu sebeple ziyarete gideceklerin bu önemli bilgiye dikkat etmesi gerekir, araştırma yapmadan gidilmemesi tavsiye edilir.

Sümela Manastırı’nın giriş ücreti 25 TL’dir. Müzekart+ ile bir yıl boyunca bu manastıra ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Sümela Manastırı Ziyaretçi Saatleri

Sümela Manastırı’nda yaz ve kış ziyaretçi kabul uygulaması geçerlidir. Haftanın her günü açık olan müze 2020 yılında tekrardan açıldıktan sonra herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı hakkında bilgi verilmemiştir.

O sebeple eski verilere göre;

3 Ekim ile 14 Nisan kış döneminde açılış 08:00 saatinde iken kapanış 16:00 olarak belirlenmiştir. 15 Nisan ile 2 Ekim yaz döneminde ise açılış saati 09:00 iken kapanış 19:00’dır.

Önemli Bilgi : Sümela Manastırı (02.05.2019) tarihinde şuan açık değildir. Ne zaman açılacağı hakkında net bir tarih bilinmemektedir. Müzeler Genel Müdürlüğü internet sitesini takip etmeniz önerilir.

Sümela Manastırı Nerede / Nasıl Gidilir?

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesine bağlı Altındere Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Manastıra özel aracınız ve ya dolmuş ile tamamen içerisine kadar giriş yapma imkanınızın bulunmadığını hatırlatmak isteriz. Sümela Manastırına araç ile en fazla 300 metre yaklaşabiliyorsunuz.

Havayolu ve ya karayolu ile Trabzon kentine geldikten sonra Maçka ilçesine dolmuşlar/özel araç ile geçmelisiniz.

Maçka ilçesinden her 30 dakikada bir kez kalkan dolmuşlar ile Sümela Manastırına geçebilirsiniz. Dolmuşların ücreti ise yaklaşık 5 TL’dir.

Özel aracınız ile geliyorsanız sahil yolu üzerinden Maçka (Sümela) tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Akıllı telefonlarınızı kullanarak “konum bilgisi” alınması tavsiye edilir.

Yorum yap