Gezi Rehberi

Tatil Çantasında Olması Gerekenler (Tatil Bavulu Hazırlama)

Tatil Çantası, Tatil Çantası listesi, Tatil Çantasında olması gerekenler, Tatil Çantası nasıl hazırlanır, Tatil bavulu, Tatil bavulu hazırlama

Yılın büyük bir bölümünde çalıştınız ve bu emeklerinizin karşılığı olarak yazın güzel bir tatili hak ettiniz. Planlarınızı yaptınız, kalacak yeri ve ulaşımı ayarladınız ancak son günlerde eminiz kafanızda şöyle bir soru işareti dolanacak: “Çantamda neler olmalı?”…

Bu yazımızda tatile çıkmadan önce sıklıkla karşılaştığımız “Tatil çantasında neler olmalı? Tatil bavulu nasıl hazırlanır?” sorularının cevaplarını bulabilirsiniz:

Tatil Çantasında Neler Olmalı?

Yeriniz darsa, mesela sadece bir sırt çantası alabilecekseniz ya da toplu taşıma araçlarından biriyle yolculuk edecek ve ağır yük taşımaya katlanmak istemiyorsanız yaz tatili için olmazsa olmaz maddeleri aşağıda sizin için sıralıyoruz:

Tatil Çantası Listesi:
Öncelikle götürmeyi planladığınız ya da unutmamalıyım diye düşündüğünüz şeylerin bir listesini çıkartın, bu size kolaylık sağlayacaktır. Eğer bir liste oluşturmadan bavulunuzu hazırlamaya kalkarsanız şimdiden uyaralım mutlaka yanınıza almayı unutacağınız bir şeyler olacaktır. Bu nedenle tatil öncesi yapılacak en önemli şeylerden birisi yanınıza alacaklarınızın listesini en az bir hafta önce oluşturmaya başlamanız.

⇒ Bikini ya da mayo: Yüzme imkanınızın olacağı bir yere gidiyorsanız yanınıza mayo almadan yola çıkmayın. Kadınsanız sade bir model seçerek diğer kıyafetlerinize (pareo, sandalet, şort, şapka) uyum sağlamayı kolaylaştırın. Böylece bir mayoyla (bu çok zor olsa da) yetinebilirsiniz. Eğer erkekseniz işiniz daha da basit, üstünüze olan bir mayo seçin ve çantanıza atın 🙂

⇒ Güneş koruyucusu, Güneş Gözlüğü ve Şapka: Güneşin yarardan çok zarar verdiği bugünlerde yanınıza (özellikle de çocuğunuz varsa) mutlaka bir güneş koruyucusu almanız gerekiyor. Ayrıca şimdiden uyaralım güneşe çıkacağınız saatlere dikkat etmeyi de unutmayın (uzmanların önerisi sabah erken saatler ya da akşamüstü 4’ten sonraki saatlerdir)

Diş fırçası ve Macunu: Sanırım sadece tatile değil nereye giderseniz gidin yanınıza almanız gereken en önemli şey…

⇒ Şampuan, Tarak ve Deodorant: Bunları gideceğiniz yerlere göre belirleyebilirsiniz. Eğer yaz tatili için bir yerlere gidiyorsanız ve otelde kalmıyorsanız (ki yine de tavsiye etmem) şampuanınızı yanınıza almanıza öneririz. Çünkü bildiğiniz gibi tatil beldelerinde bunlar değerinin çok üstünde alıcı bulabilmektedir. 🙂

⇒  Şarj Aletleri: Yolculuktan önce evde unuttuğumuz eşyaların başında sizce ne geliyor? Sanırım açık ara telefon ya da fotoğraf makinelerinin şarj aletleri (kendimden bilmekteyim) gelmektedir. Özellikle yolculuk esnasında herhangi bir sıkıntı yaşamamak için mutlaka şarj aletlerinizi listenin başına ekleyin.

⇒  Havlu: Yerinize göre en az bir adet havlu almayı unutmayın. Tatil planlarınızın arasında denize girmek varsa tabii ki plaj havlumuzu listemize ekliyoruz.

Para – Kredi Kartı: Bunu belirtmek biraz tuhaf ama önemli olduğunu vurgulamak istedik. Yanınızda nakit taşımaktan çok ödemelerinizi kredi kartıyla yapmanız paralarınızın güvenliği açısından önemli olacaktır.

Kıyafetler: Gideceğiniz yere göre değişmekle birlikte ince ve rahat kıyafetleri tercih etmenizde yarar var. Önerimiz düz ve kolay kombinlenebilir 1-2 adet şort veya etekle alabileceğiniz kadar tişort almanız. Akşam bir yere gitme ihtimalinizi de göz önüne alarak bir adet elbise veya gömlek alın. Aldığınız kıyafetlere uygun ayakkabı ve sahilde giymeyi tercih edeceğiniz rahat bir terlik ekleyin. Yeterli miktarda iç çamaşırı ve çorap alın.

⇒ Not Defteri: Küçük bir not defteri ve kalem alarak gezdiğiniz yerleri ve yaşadıklarınızı not edebilirsiniz.

⇒ Fotoğraf Makinesi: Fotoğraf makineniz varsa tatil anılarınızı ve gördüğünüz muhteşem manzaraları ölümsüzleştirmek için yanınızda olmalı.

⇒ Kitap: Tatilinizi daha keyifli hale getirmek için kitabınızı yanınıza almayı unutmayın.

Kafa Dengi Biri: Belki de en önemli madde tatile gideceğiniz kişiyi iyi seçmektir. Gerçi insanın kişiliği tatilde belli olur derler, hiç beklemediğiniz bir karakterle de karşılaşmanız mümkün. Bu konuda iyi şanslar.

Yer sorunu yoksa yukardaki maddelerin yanına şunları da ekleyebilirsiniz:

⇒  Yara bandı, ağrı kesici, yara merhemi gibi lazım olabilecek ilaçlar ve rahatsız edici haşerelerden korunmak için kov ya da tablet alabilirsiniz.

Yukarda yazdığımız temizlik malzemelerine ek olarak vücut kremi, sabun, makyaj malzemesi alabilirsiniz.

Yastık Kılıfı: Titiz biriyseniz yanınıza yastık kılıfı alarak içinizi rahatlatabilirsiniz

Alacağınız kıyafet ve ayakkabı sayısını arttırabilirsiniz.

Deniz havlusunun yanına banyo havlusu ekleyebilirsiniz.

Denize girmeyi eğlenceli hale getirecek gözlük, palet, deniz yatağı gibi malzemeler alabilirsiniz

Pansiyonda veya kamp yerinde kalacaksanız kap kacak, çok amaçlı çakı, pusula ve kampçılar için özel tüplerden alabilirsiniz.

Sahile giderken yada yolculuk esnasında soğuk içecek için buzluk ve termos alabilirsiniz. Bakın özellikle buzluk tavsiyemizi dikkate alın, bu yaz kuzenimin arabasına buzluk almasıyla dalga geçsem de tatilde faydasını en çok gördüğüm şeylerden olmuştu.

Yorum yap