Gezi Rehberi

Tek Başına Gezmek

Tek başına gezmek, Tek başına gezi, Tek başına seyahat, Yalnız başına seyahat, yalnız gezmek, tek gezmek, Yalnız gezmek, tek seyahat etmek

Güzel ülkemiz başta olmak üzere dünyada gezilecek o kadar yerin arasında bazen özgürce dolaşmak tüm dertlerinizden kurtulmanızı sağlayabilir. Kimi zaman yol arkadaşı bulamama, kimi zamansa çevrenizdeki insanlardan bir an olsun uzaklaşma düşüncesi ile birlikte tek başına gezmek fikri insanlarda ağır basmaktadır.

Yakın arkadaşlarınız her zaman size eşlik edemeyebilir yada gideceğiz yer onların ilgisini çekmiyor olabilir. Ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen onlarca güzel yer var iken boş boş evde durmakta can sıkıcıdır gerçekten. Bu durumda en iyi arkadaş olarak yanınıza kendinizi alıp canınız nereye isterse oraya seyahat edebilirsiniz. Bunun bazı avantajları vardır. Şimdi yazımıza bu avantajlardan bahsederek devam edelim.

TEK BAŞINA GEZMENİN AVANTAJLARITek başına gezmek, Tek başına gezi, Tek başına seyahat, Yalnız başına seyahat, yalnız gezmek, tek gezmek, Yalnız gezmek, tek seyahat etmek

Tek Başınıza dolaşmak, kendinizle baş başa kalmak ara sıra yapılması gereken sosyal bir etkinliktir. Kendinize vakit ayırarak ilerleyen zamanlara daha sağlıklı bir hazırlık yapmış olabilirsiniz. Özellikle tatil günlerinde yapacağınız tek başına seyahat etmek ile birlikte tatilden döndüğünüzde daha dinç olur ve kafanız daha rahat eder. Yalnız başına seyahat etmenin avantajlarına başlayalım dilerseniz.

  • Kolay Arkadaşlık Edinme

Gittiğiniz yerde ne kadar yalnız kalmak isteseniz de orada yeni ve farklı kişiler ile arkadaşlık kurmak isteyebilirsiniz. Yalnız başınıza olduğunuzda böyle fırsatlar yakalamanız çok daha muhtemeldir. Özellikle yalnız seyahat eden insanlar çevresindekilerin ilgisini çekiyor. Sizinle tanışıp başınızdan geçenleri duymak ve dinlemek isteyen çevrenizde bir sürü insan olduğunu fark edebilirsiniz.

  • Özgür Seyahat

Nereye gideceğinize ve orada ne kadar kalacağınıza tamamen kendiniz karar verirsiniz. Hatta tek başına gezmek fikri ile yola çıkan insanlar genellikle “yol nereye götürürse oraya” mantığı ile hareket ettikleri için günü gününe uymaz. Bazen ruhunuz böyle şeyleri isteyebilir ve ona ilaç gibi gelir.

  • Kendinize Güvenirsiniz

Yolda karşılaştığınız durumlarda tek başınıza olduğunuz için karar verme süreciniz hızlı olur. Sadece sizin kararlarınızla her şeyin yolunda gittiğini ve tek başınıza da bir şeyler yapabilir olduğunuzu görmek size iyi gelecektir.

  • Kendinizle Baş Başa Kalırsınız

Tek başına gezmek işinin en eğlenceli tarafı da kendi iç sesinize tamamen kulak vermeniz doğrultusunda gerçekleşmektedir. Kendi limitlerinizi öğrenmek ancak bu şekilde yalnız kaldığınızda gerçekleşecektir. Kendinizi daha iyi tanımak ve öğrenmek ile sonuçlanan bu aktivite sonrasında geziden döndüğünüz zaman gerçekten daha mutlu olabilirsiniz. Büyüklerimizin dediği gibi “bir insanı tanımak için onunla tatil yapın” cümlesini kendiniz ile tatile çıkarak da gerçekleştirebilirsiniz.

  • Ucuz Seyahat Edersiniz

Bütçe sınırız olsun veya olmasın tek başınıza bir yerlere gittiğiniz zaman daha az para harcarsınız. Arkadaşlarınızla gittiğinizde onların istekleri, sizin istekleriniz derken normalde yapacağınızın 2 katı efor ve aktivite yaparsınız. Tek başınıza gittiğinizde ise sadece kendi isteklerinizi yapar ve ona göre para harcarsınız. Bu nedenle tek başına seyahat etmek ucuza tatil yapmanın da farklı bir yoludur.

TEK BAŞINA GEZMENİN DEZAVANTAJLARIAtatürk Arboretumu, Atatürk Arboretum, Atatürk Arboretumu bilgi, Atatürk Arboretumu giriş ücreti, Atatürk Arboretumu ziyaret saatleri

Buraya kadar iyi hoş avantajlarından bahsettik. Lakin bu işin birazda dezavantajları bulunmaktadır. Kısaca onlardan bahsedecek olursak eğer şu şekilde maddeleyebiliriz.

  • Yolda başınıza bir şey gelirse eğer size yardım eden sadece tanımadığınız kişiler olacaktır. Onlarında niyetlerini tam bilemediğiniz için yolda başınıza bir şey gelmemesi için dua etmelisiniz.
  • Zor bir durumda yardım isteyebileceğiniz kimse olmaz etrafınızda. Sadece kendiniz olursunuz ve eşyalarınızı dahi kendiniz taşırsınız.
  • Kötü niyetli insanlarla karşılaşma ihtimaliniz artar. Bu nedenle tek başına gezmek daha az güvenlidir.
  • Bazı yönlerden ucuza gelen seyahatiniz benzin parası gibi nedenlerle kimi zaman daha pahalıya gelebilir.

“YALNIZ SEYAHAT ETMEK” İLE TAVSİYELER

Yalnız seyahat etmek istiyorsanız eğer yanınızda her türlü duruma karşı bazı eşyalar almalı ve bazı durumlardan kendinizi sakınmalısınız. Özellikle kişisel olarak kullandığınız ilaç vb eşyaları yanınıza almayı kesinlikle unutmamalısınız.

Yalnız seyahat etmek ile ilgili tavsiyelerimize gelecek olursak eğer küçük bir valiz taşımanızı ve valizinin kaybolma ihtimalini en aza indirmenizi öneririz. Seyahat sürelerinizi iyi ayarlamayı ve gece geç saatlerde yollarda olmamaya özen gösterin. Fotoğraf çekecek kimseyi bulamayacağınız için yanınızda selfie çubuğu almayı unutmayın. Alkolü fazla kaçırmamaya özen göstermenizi ve değerli eşya namına yanınızda bir şey bulundurmamaya özen gösterin.

TEK BAŞINA GEZİLEBİLECEK YERLER

Ülkemizde bir ömür boyu gezseniz de bitiremeyeceğiniz kadar çok yer bulunmaktadır. Mezopotamya bölgesinde olmamızdan kaynaklı ve 3 tarafımızın denizlerle çevrili olmasından dolayı coğrafyamız pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve onlardan izler taşımaktadır. Tek başına gezilebilecek yerler konusunda yurt dışı ülkeleri de bulunsa da kısa süreli seyahatler için ülkemizi gezmenizi tavsiye ederiz.

İstanbul’da tek başına gezmek için bir program yapsanız her yerini tamamlamanız dahi aylarca sürecektir. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Muğla, Afyonkarahisar, Van, Çorum, komple Doğu bölgesi, Karadeniz bölgesi gibi yaşamınız boyunca gezseniz bitiremeyeceğiniz bir sürü önemli turistik ve tarihi yer bulunmaktadır.

Yorum yap