Uçak Bileti

Uçak Bileti Nasıl Alınır? Uçak Bileti Nereden Alınır?

Uçak bileti, uygun uçak bileti, uçak bileti nasıl alınır

Günümüzde rekabetten dolayı fiyatların makul olması, havaalanlarının yaygınlaşması ve hızlı bir yolculuk imkanı sağlamasından dolayı havayolunu kullananların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. En ücra şehirlerde bile ona yakın uçak seferi yapılabilmektedir. Yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızın bir parçası olan havayolunu kullanmak isteyen yolcuların merak ettiği konuların başında ise  “Uçak bileti nasıl alınır?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda sizlere uçak biletlerini hangi seçenekleri kullanarak alabileceğiniz hakkında detaylı bilgi sunacağız. 

Şimdi sizlere “Uçak bileti nereden alınır?” sorusunun cevabını verelim:

Uçak bileti almanın toplamda üç yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi bizzat gidip biletleme yapabileceğiniz havayolu acentalarıdır. İkinci seçenek ise uçuş yapacağınız havayolu firmasının müşteri hizmetlerini aramaktır. Son ama tavsiye ettiğimiz yöntem ise internetten uçak bileti almaktadır. En avantajlı uçuş yöntemi internetten biletleme yapmak olduğundan bunun üzerinde geniş bir şekilde duracağız.

Ayrıca Bkz. ⇒ En uygun uçak bileti bulmanın yolları

1. İnternetten Uçak Bileti Almak

Az öncede belirttiğimiz gibi en ucuz uçak bileti bulmanın en kolay yolu internetten bilet aramaktır. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki diğer iki biletleme seçeneğine nazaran internetten uçak bileti almak daha ucuz olmaktadır. Neden mi? Çünkü bir acentaya uğradığınızda ya da telefon üzerinden müşteri hizmetleriyle görüşme yaptığınızda size hizmet sunacak bir görevlinin olması gerekir. Dolayısıyla bu görevlinin ücretini uçak bileti alacaklar yani siz karşılamasınız. Ancak internet üzerinden biletleme yaptığınızda herhangi bir görevliye ihtiyaç duyulmadığından ortalama 10 tl biletleme servis ücreti sizden alınmayacaktır.

İnternetten bilet almanın avantajı sadece 10 TL midir? Buna rahatlıkla hayır diyebilirim. Çünkü siz telefonla bilet aldığınızda sadece tek bir firmanın bilet fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Bir acentaya uğradığınızda da sadece o acentenin anlaşmalı olduğu havayolu firmalarının fiyatları sizlere sunulur. Ancak internetten istediğiniz lokasyondaki tüm firmaların uçuşlarını ve fiyatlarını tek tuşla görebilir, size en uygun olan bileti tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Bkz. ⇒ İnternetten Uçak Bileti Almak

Türkiye’deki havayolları firmalarının internet siteleri:
Türk Hava Yolları
Pegasus
Sunexpress
Atlasjet

2. Acenteden Uçak Bileti Almak

“Acenteden uçak bileti almak” belki sizler için en rahat ve güvenilir seçenek olabilir. Ancak yukarıda da anlattığım gibi aslında bu yöntem sizlere uygun uçuşlar sunmayabilir. Çünkü havayolları acentesi pahalı da olsa anlaşmalı firmaların uçuşlarını sizlere satmak ister. Diğer firmaların uçuşlarını göremeyeceklerinden daha uygun uçak bileti seçeneklerini kaçırmış olabilirsiniz. Bazen de hangi firma daha fazla komisyon veriyorsa sizleri o firmaya yönlendirebilir. Bunların yanı sıra acentelerin sizlere ilave biletleme ücreti çıkaracaklarını da unutmayın. 

Bu sebepleri yan yana koyduğumuzda önceliğinizin internetten bilet araştırması yapmak olması en mantıklı ve karlı seçenek olmaktadır.

3. Telefonla Uçak Bileti Almak

Bu seçeneği tercih edenlerin hangi havayolu firmasını kullanacaklarsa onların müşteri hizmetlerini aramaları gerekiyor. Telefon üzerinden müşteri hizmetleri sizlere ancak kendi firmalarının uçuşlarını aktarabileceğinden bu yolla bilet alacakların da dezavantajlı olacaklarını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Ayrıca telefon üzerinden biletleme yapmanın internetten biletleme yapmaya göre 10 TL daha pahalı olacağı da aklınızda bulunsun. Türkiye’de hizmet veren havayolları firmalarının müşteri hizmetleri numaraları şu şekilde:

Türk Hava Yolları: 444 0 849
Pegasus: 0888 228 1212
Sunexpress: 444 0 797
Atlasjet: 0850 222 0000

Kaynaklar
http://traveltips.usatoday.com/check-online-travel-flight-reservations-11241.html

Yorum yap