Gezi Rehberi

Ucuz Tatil Nasıl Yapılır?

Tatil, her insanın bunaltıcı geçen çalışma sezonunun ardından kendisini gezmek, eğlenmek ve dinlenmek gibi aktivitelerle ödüllendirmesidir. İnsanların bütçeleri farklılık gösterdiği için tatil planları da bununla doğru orantılı bir şekilde farklılık göstermektedir. Her insan, kaliteli ve ekonomik bir tatil süreci yaşamak istediğinden dolayı bu yazımızda sizlere ucuz tatil nasıl yapılır? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Tatilinizde çok pahalı ve lüks mekânları kullanarak ciddi meblağlar harcayabileceğiniz gibi uygun, şık ve zarif yerlerde yaşayarak da oldukça güzel ve ekonomik bir tatil süreci de geçirebilirsiniz. Tatilinizi uygun fiyatlarla geçirmek istiyorsanız birtakım şeylere dikkat etmeli ve önceden nasıl tatil yapacağınızı planlamalısınız.

Ekonomik Tatil Yapmanın Altın Kuralları

Ekonomik bir tatil süreci geçirerek ister tatilinizi daha fazla uzatabilir, isterseniz de bütçenizi sarsmayacak şekilde güzel vakitler geçirebilirsiniz. Aşağıda sizlere maddeler halinde yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenleri anlatacağız.

Erken Rezervasyon Yap

Tatil yapmanın altın kurallarından bir tanesi erken rezervasyon yaptırmaktır. İşletmeler sezon için kayıtları neredeyse 1 yıl öncesinden almaya başlarlar. Otellerin de uçaklar gibi talep gördükçe fiyatlarının arttığını düşünürseniz eğer bir otele ilk kayıt yaptıran müşteriler gerçekten çok karlıdır. Eğer tatilinizi otellerde geçirmek istiyorsanız çok önceden yerinizi ayırtmanızda fayda bulunmakta ve yaklaşık %50’e kadar erken fiyat indirimi kazanma şansına sahip olabilmektesiniz.


Otel Araştır

Bizim araştırma konusunda çok da iyi olduğumuzu söylemek pek mümkün değildir. Ancak ekonomik bir tatil yapmak istiyorsanız otel araştırması işlemini ilk sıralara yazmanız gerekmektedir. Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi gözümüze çarpan ilk otelde karar kılınması ve sonrasında aynı özelliklere sahip, daha uygun otellerin araştırılmamasıdır. Böylelikle aynı fırsatlara sahip rakip ama ismini duyurmaya çalışan oteller göz ardı edilebilmektedir. Bunun önüne geçmek için araştırma yapmaktan üşenilmemelidir.


Uçak Biletini Erkenden Al

Ucuz bilet, Ucuz uçak bileti

Yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi uçaklarda otel mantığıyla çalışmaktadır. Nasıl ki uçaklarda ilk bilet alan yolcu en uyguna almaktadır, sonra talep arttıkça bilet fiyatlarında da artış görülmektedir, otellerde aynı bunun gibidir. Uçak bileti almadan önce tatil için seçtiğimiz yere ve tarihe karar vermiş olmalıyız. Bu nedenle tekrar değişim gibi şeylerle uğraşmamak için bir seferlik yapılan bu tür işlemlerin hepsini düzgün bir şekilde yapmakta fayda vardır.


Tatilin Tarihine Önceden Karar Ver

 Bildiğiniz gibi yaz dönemlerinde en yoğun geçen aylar temmuz ve ağustos aylarıdır. Tatilcilerde en çok bu aylarda tatillerini yapmak istedikleri için aynı zamanda en pahalı olan aylardır. Ekonomik bir tatil fırsatı için tatilin tarihine karar verilmesi zamanlarında kesinlikle bu ayların seçilmemesi gerekmektedir. Mümkünse sezonun yeni açıldığı mayıs ayları gibi veya sezonun kapanmasına yakın olan ekim ve kasım ayları gibi tarihlerin seçilmesi en doğrusu olacaktır. Böylelikle hem daha sakin bir tatil dönemi geçirebilir hem de aynı olanakları çok daha ucuza bulma lüksüne kavuşabilirsiniz. Üstelik bu tarihlerde Alman turistlerin yaşlı ve zeki olanları da ülkemizi tercih ettiklerinden dolayı ne kadar doğru bir karar verdiğinizi de o an anlayabilirsiniz.


Turları Dene ve Araştır

Ucuz tatil nasıl yapılır? sorusunun en önemli cevabının araştırma yapmak olduğunu söyleyebiliriz. Tatil yerlerinde herkes, sezonluk iş yaptığı ve bir daha sizinle karşılaşma ihtimallerinin çok az olduğunu bildiği için daha uyguna bulabileceğiniz ürünleri sizlere daha pahalıya satma girişimi içerisinde olmaktadırlar. Bu nedenle her şeyi iyice araştırmak ve kazık yememek gerekmektedir. Eğer tatilinizi planladınız ve birazda gezmek istiyorsanız turları denemeli ve araştırmalısınız. Çoğu tur tatil yerlerinde 1 günde harcayabileceğiniz paranın çok daha azına size tam 1 gün hizmet vermektedir. Üstelik yiyecekte açık büfe şeklinde olanları da vardır. Bu sayede yemeğe de para harcamayarak hem gönlünüzce eğlenebilir hem de 1 gününüzü oldukça ucuza geçirebilirsiniz.


Apart Otelleri Düşün

Apart oteller müşterilerine çoklu oda seçenekleri ve mutfak gibi evlerinizde bulabileceğiniz seçenekleri sunmaktadır. Kahvaltı olanaklarını otelde karşılayıp akşam yemeklerini de kendiniz yaparak çok daha uygun fiyatlarda konaklamalar gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kalabalık aileler tarafından tercih edildiğinde normal otellere göre çok ciddi fiyat avantajları olduğunu hemen göreceksiniz.


Her Şey Dâhil Sistemleri İncele

Tatillerinizi otellerde gerçekleştirecekseniz eğer yarım pansiyon seçeneklerinden uzak durmalısınız. Otellerden veya tatil beldelerinde yapacağınız her alışverişin ve yiyeceğiniz yemeğin normalden 2-3 kat daha fazla olduğunu herkes bilir zaten. O nedenle her şey dâhil sistemler ile çalışan otelleri tercih ederek, otellerin sizlere sunduğu her olanaktan yararlanmayı tercih etmelisiniz. Ayrıca oteller bazı aktiviteleri de bu sisteme ekleyebilmektedirler. Sizin yapmanız gerekense hem bu aktiviteleri takip etmek hem de yemek saatlerini kesinlikle kaçırmamak olmalıdır. Bu sayede hem eğlencelerden sonuna kadar yararlanabilir hem de tatilinizi oldukça ucuza geçirebilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki maddelere riayet ederseniz uygun fiyatlarla harika bir tatil geçirme fırsatını yakalamış olursunuz.

  • Tatile giderken hiçbir eşyanızı unutmadığınıza emin olmalısınız. Çünkü orada yapacağınız alışverişler gerçekten aşırı pahalı olabilmektedir.
  • Tatil için kimsenin bilmediği ve pek tercih etmediği yerleri seçmelisiniz. Türkiye tatil yerleri bakımından oldukça geniş seçeneklere sahip olan bir ülkedir. Pek kimsenin bilmediği ama çok güzel tatil geçirebileceğiniz yerler bulunmaktadır.
  • Tatil yaptığınız yer sizlere sadece sabah ve akşam yemekleri fırsatı sunabilmektedir. Eğer böyle bir yer seçtiyseniz sabah kahvaltı sırasında yanınıza birkaç kahvaltılık alarak karnınız acıktığında onları yiyebilirsiniz.
  • Arkadaşınızın veya tanıdığınızın villası, yazlığı veya oteli olabilir. Onları tercih ederek oldukça uygun fiyatlara, konaklama parası vermeden güzel bir tatil seçeneğine kavuşabilirsiniz. Ucuza tatil nasıl yapılır sorusunun cevabı esas burada yatmaktadır. Kesinlikle çevrenizi iyice araştırmalısınız.

Yorum yap