Uçak Bileti

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Uçak Bileti, Ucuz Uçak Bileti, Ucuz Uçak Bileti nasıl bulunur, Ucuz Uçak Bileti bulmak, Ucuz Uçak Bileti almak, Ucuz Uçak Bileti al, Ucuz Uçak Bileti bulmanın yolları, Ucuz Uçak Bileti bulmanın püf noktaları, Ucuz Uçak Bileti nasıl bulunur

Sık sık seyahat edenler için uçak biletleri belli bir noktadan sonra insanın cebini yakmaya başlıyor. Bu yüzden insanlar, ucuz uçak bileti arayışına giriyor. Uygun fiyata uçak bileti satın alındığı zaman kişinin üzerinden büyük bir yük kalkıyor. Makul fiyata bulunan uçak biletleri ile tatiliniz için daha fazla bütçe ayırabilir, daha çok gezme ve görme fırsatı bulabilirsiniz.

En ucuz uçak bileti bulma konusuna değinecek olursak, bunun birkaç yöntemi var. Bu yöntemler arasında seyahat tarihleriniz, en uygun zaman, biletinizi erkenden alma, farklı havaalanlarına yönelme gibi yöntemler sayabiliriz. Bu yöntemler hakkında daha detaylı bilgiyi aşağıda vereceğiz. Tüm bu işlemlerden önce seyahat tarihinizi belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra uygun fiyata uçak bileti bulma yöntemlerine geçebiliriz.

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Ucuza uçak biletini bulmanın en etkili 8 püf noktasını sizlerle paylaşıyoruz. Bu önerilerimize uyarak uçak biletlerinizi en uygun fiyatlara bulabileceksiniz. Bu nedenle yazımızı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okumanızı ve uygulamaya geçirmenizi tavsiye ederiz. İşte en uygun uçak bileti bulma yöntemleri:

1. En Uygun Zamanda Bilet Alın

Birçok insanın bildiği gibi uçak firmaları belirli dönemlerde fiyatlarında artış yaparlar. Sömestr tatilleri, Kurban Bayramı, yılbaşı, yaz tatili, sevgililer günü gibi bazı dönemlerde uçuşlara olan talepte ciddi oranda artış yaşanır. Bu yüksek taleple birlikte gelen ikinci etken de yüksek bilet fiyatlarıdır. Seyahat edecekseniz bu tarihlerin dışında ya da daha öncesinden bilet almaya özen gösterin. Bu dönemlerin dışında uygun uçak bileti çok rahat bulabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi uçak biletlerine karşı yüksek talebin olduğu bu zamanlarda bilet fiyatlarında artış oluyor. Uygun fiyata bilet bulmak istiyorsanız seyahat zamanınızı değiştirin. Bu şekilde daha hesaplı uçak bilet bulmuş olacaksınız.

Seyahat edeceğiniz tarihe yakın uçak bileti almamaya çalışın. Mümkünse seyahat zamanından en az 15 gün öncesinden uçak bilet almaya çalışın. Tatile gitmeden 1-2 gün öncesinden uçak bileti almaya kalkarsanız elbette uygun fiyata uçak bilet bulamazsınız. Unutmayın, uçaklar doldukça fiyatta buna paralel olarak yükselmeye başlar. Bu yüzden olabildiğince erken uçak bileti almaya çalışın. Ayrıca çok daha ucuza uçak biletine sahip olmak istiyorsanız mutlaka sabah erken saatlere uçak bileti almaya çalışın. Aynı zamanda gece geç saatlerde satın alacağınız uçak bileti de oldukça hesaplı olacaktır. Havaalanından gideceğiniz yer arası mesafe az ise sabah erken ya da gece geç saatlerde bilet almaya özen göstermelisiniz.

Şu yazımızı da okuyun: Ucuz Uçak Biletleri Ne Zaman Alınır?


2. Seyahatinizi Hafta İçine Planlayın

Ucuza uçak bileti nasıl bulunur sorusunun bir diğer cevabına gelecek olursak, seyahatinizi hafta içine planlayın. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre hafta içi uçak bileti fiyatları hafta sonuna göre yaklaşık olarak yüzde 10 daha ucuz oluyor. Ucuza uçak bileti almak istiyorsanız bu detayı atlamamanızı öneririz.

Seyahatinizi/tatilinizi hafta içi ve günün erken saatlerine göre ayarlarsanız oldukça hesaplı bir şekilde uçak biletine sahip olursunuz. Hafta içi olarak da çarşamba ve perşembe günleri tercih etmenizde yarar var. Uçakların doluluk oranlarının en düşük olduğu zamanlar, hafta içi bu günlerde oluyor. Bu uygun fırsatı kaçırmamak için planınızı değiştirmenizde oldukça yarar var. Uçak biletinin ucuz olduğu günlerde uçuşunuzu planlamak yol giderlerinizi önemli ölçüde düşürecektir.

Ayrıca Bkz ⇒ Uçak Bileti Fiyatları Neden Artar?


3. Farklı Havaalanlarına Yönelin

Günümüzde metropol diye adlandırılan büyük şehirlerin hemen hemen hepsinde birden fazla havaalanı yer alıyor. Ucuz uçak bileti satın almak istiyorsanız bu alternatif havaalanlarına yönelebilirsiniz. Farklı havayolu firmaları bu alternatif havalimanlarına yönelerek ucuza bilet sunmaktalar. Sizlerde bu fırsatı kaçırmayın. Örneğin İstanbul’u ele alalım. Atatürk Havaalanı ve Sabiha Gökçen Havaalanı mevcut. Şu sıralar 3.havaalanı inşası da devam ediyor. En çok uçuşun gerçekleştiği ve en fazla havayolu firmasının tercih ettiği Atatürk havaalanından bilet almaktansa, nispeten daha ucuz firmaların yöneldiği Sabiha Gökçen Havaalanı tercih edilebilir.

Çoğu zaman en ucuz uçak bileti bulmak isteyen kişiler, gidecekleri yer Avrupa yakasında olmasına rağmen daha ucuz diye Asya yakasında bulunan Sabiha Gökçen Havaalanını tercih ediyorlar. Böylelikle uçuşlarını çok daha ucuza getirmiş oluyorlar. Yine aynı şekilde yurt dışını ele alalım. Almanya Berlin şehrinde iki adet havaalanı yer alıyor. Berlin’de zıt istikamette olmasına rağmen Tegel Havaalanı en çok tercih edilen havaalanlarından. Bunun nedeni İstanbul’da verdiğimiz Sabiha Gökçen Havaalanı ile aynı. Alternatif olması. Bu bakımdan gideceğiniz şehrin her zaman daha az kullanılan havaalanını tercih etmeniz ekstra bir indirim sağlayacaktır.

Hatta yakın şehirlerin havaalanlarından da uçuşunuzu sağlayabilirsiniz. Büyük şehirlere gitmek için bu yolda alternatif olabilir. Örneğin Bingöl şehrini ele alalım. Henüz yeni bir havaalanı. Uçuşlar kısıtlı ve pek alternatif firma yok. Bu yüzden uçak bileti fiyatları pahalılık gösterebilir. Burada izlemeniz gereken yol, alternatif şehirlere uçmak. Örneğin Bingöl’e yakın olarak Muş ve Elazığ Havaalanlarını tercih edebilirsiniz. Çünkü bu havaalanları nispeten daha eski ve bu havaalanlarına uçan firmaların sayısı daha fazla. Bu yüzden rekabet olduğu için bilet fiyatları daha ucuz oluyor. Aksi halde tek bir firmanın uçtuğu havaalanları, bilet fiyatları konusunda cebinizi yakabilir.


4. Alternatif Havayolu Firmalarına Bakın

Ucuz uçak bileti satın alma niyetindeyseniz mutlaka alternatif havayolu firmalarına yönelin. Her zaman uygun uçak bileti bulmak için deneyeceğiniz ilk yöntem olmalı. Bazen havayolu firmaları arasında büyük fiyat farkları oluşabiliyor. Siz de bu fiyat farkından yararlanarak oldukça hesaplı uçak bilet satın alabilirsiniz. Birçok havaalanına birden fazla havayolu firmaları sefer düzenliyor. Rekabet fazla olduğu için uygun fiyata uçak bileti bulma şansınız artıyor. Bu sebeple farklı havayolu firmalarından fiyat teklifi almanız gerekiyor.

Özellikle metropollerde birden çok havaalanı olduğu için çok daha fazla havayolu firmasından uçuş gerçekleşiyor. Uçuşunuzu iyi bir zamana denk getirdiğiniz takdirde çok ucuza seyahatinizi gerçekleştirmiş olacaksınız. 


5. Her Zaman Aktarmasız Uçmayı Tercih EtmeyinUcuz bilet, Ucuz uçak bileti

Bu maddede anlatacağım taktik internette kolaylıkla bulamayacağınız bir bilgiye dayanmaktadır. Ucuz uçak bileti bulmak noktasında biz hep direkt gerçekleşen uçuşları baz alırız. Uçak firmaları ya da arama motorları sizlere aktarmalı seçenekleri pek göstermez. Ama bazen hep pahalı olduğumuzu düşündüğümüz aktarmalı uçuşlar sizlere inanılmaz bir fiyat avantajı sağlamaktadır. Bu nedenle fiyatların aşırı derecede yüksek olduğu uçuşlarda aktarmalı seferlere göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Peki bu işin mantığı nedir?

Örneğin İstanbul’dan Londra’ya gitmeniz gerekiyor ancak biletinizi en ucuz 1750 TL’ye bulabildiniz. Yukarıda anlattığımız taktiğe istinaden Londra’ya uçuşların olduğu şehirleri belirledik ve tek tek İstanbul’dan bu şehirlere olan uçuşlara baktık. Karşılaştırma yaptığımızda İstanbul’dan a firmasının Viyana’ya 650 TL’ye uçtuğunu gördük. Hemen Viyana’dan Londra’ya olan uçuşlara baktık ve Viyana’ya inişimizden 3 saat sonra kalkan bir uçakta 700 TL’ye bir bilet bulduk. 3 saat zaman kaybı yaşadık ancak 650+700=1350 TL’ye yani 400 TL daha ucuza Londra’ya gitmenin bir yolunu da bulmuş olduk. Unutmayın! Aktarma yapabileceğiniz onlarca havaalanının ve firmanın bulunması nedeniyle aktarma yapmak her zaman avantaj sağlamaktadır.


6. Ucuza Uçak Bileti Karşılaştırma Sitelerini Kullanın

Herkes uçak biletlerini uygun fiyatlara almak ister. En ucuz uçak bileti bulmanın en etkili kurallarından biri de hava yolları arasında bir karşılaştırma yapmaktır. Ancak bir lokasyona hangi uçak firmasının uçtuğunu tam olarak bilmediğimizden ya da her firmanın sitesine ayrı ayrı göz atmak zorunda kaldığımızdan bu kolay bir iş değildir. Burada imdadımıza uçak bileti karşılaştırma siteleri devreye girmektedir.

Bu konuda son zamanlarda en popüler uygulamayı Google sunmaktadır. Google’un bu hizmetiyle birlikte uçuş güzergahınız üzerindeki tüm uçuşları ve fiyatlarıyla karşınızda görebilirsiniz. Ayrıca tüm aktarmalı uçuş seçeneklerini de liste halinde görme şansınız bulunmaktadır. “Google uçuş arama” linkine tıklayarak siz de en ucuz uçak bileti arama etkinliklerini gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıda yer alan sitelerden isteğiniz yere karşılaştırmalı bilet fiyatlarını bulabilirsiniz.

  1. https://www.skyscanner.com.tr  (Uçak bileti karşılaştırma sitesi denildiğinde akla gelen ilk sitedir.)

7. Havayolu Firmalarına Kayıt Olun

Türk Havayolları, Pegasus, AtlasJet, Onur Air, Anadolu Jet, Sunexpress gibi havayolu firmalarının mail listelerine kaydolun. Böylelikle kampanyalardan ilk sizin haberiniz olur. Her uçuş için belirli oranlarda kampanyalı biletler satışa sunulur. Kısıtlı sayıda olan bu kampanyalı biletleri kaçırmamak için aceleci davranmalısınız. Tabi bunun içinde haberiniz olmalı. Bu yüzden havayolu firmalarının mail listelerine kaydolduğunuz zaman bu tür kampanyalardan anında haberiniz olur.

Kampanyalı uçak biletleri ile normal zamanda alacağınız biletler arasında elbette fark olacak. Kimi zaman uçuş rotasına göre üç basamaklı rakamlar kadar kar elde edebilirsiniz kampanyalı biletleri satın aldığınız zaman. Kampanyalı biletler çok değerli. Tatilinizi ucuza getirmek için bu mail listelerine kayıt olmanız çok büyük fayda sağlayacaktır. Böylelikle kampanyalı bilet satın aldığınız zaman tatiliniz için daha fazla bütçe ayırmış olacaksınız. Bu yöntemi asla aklınızdan çıkarmayın, size oldukça kar sağlayacaktır.


8. Mil Biriktiren Kartlar Kullanın

Günümüzde genci yaşlısı ayırt etmeksizin hemen hemen herkes kredi kartı kullanıyor. Kredi kartı kullanıyorken bu kartın mil biriktirme özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede her biletinizi bu kredi kartlarıyla aldığınız zaman belirli bir miktarda uçuş mili birikecek kartınızda. Bu biriken uçuş milleri ile bedava bilet alabilirsiniz.

Uçuş mili kullanan insanlar ve sık seyahat edenler sık sık bu biriken uçuş milleri sayesinde bazı uçuşlarını bedavaya getiriyor. Siz de sık sık uçak ile seyahat ediyorsanız, uçuş mili biriktiren kredi kartı almanızda oldukça fayda var. Ucuza uçak bileti alma yönteminden biri de uçuş milleri. Bu fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ederiz.


9. Havayollarının Bilet Kampanyaları ile İlgili Forumları Takip Edin

Hava yolları rekabet edebilmek ve bazı dönemlerde yolcu sayısında artış sağlamak amacıyla sık sık indirim kampanyaları düzenlemektedir. Bu nedenle bu firmaların internet sitelerini kampanyaları yakalayabilmek için belli aralıklarla takip etmek faydalı olacaktır. Ancak takdir edersiniz ki birçok hava yolunun internet sitesi üzerinden kampanyalarını takip edebilmek oldukça zor ve sabır isteyen bir iştir. Bu nedenle tüm hava yolu firmalarının kampanyalarını bir arada görmek, internet sitesi üzerinden göremeyeceğiniz indirimleri hızlı bir şekilde yakalamak için bu konuda oluşturulmuş forumları takip etmek sizlere son derece büyük faydalar sağlayacaktır.

Sık sık seyahata çıkanların ve ulaşımlarını büyük oranda uçakla sağlayanların bir araya geldikleri, bilet kampanyalarını ve indirim çeklerini paylaştıkları “Donanımhaber” sitesinin şu forumunu takip edebilirsiniz: Forum Donanım


Kaynaklar
https://www.nomadicmatt.com/travel-tips/how-to-find-a-cheap-flight/
https://lifehacker.com/5509357/the-frequent-fliers-guide-to-finding-cheap-airfare
https://www.smartertravel.com/2017/06/19/10-tips-finding-cheap-airfare/

Yorum yap