Viyana

Vienna Card ve Vienna Pass Nedir?

vienna pass, vienna pass nedir, vienna pass ne kadar, vienna pass nasıl alınır, Vienna Card, Vienna Card nedir, Vienna Card nasıl alınır, Vienna Card ne kadar, Vienna Card ücreti, Vienna Card fiyatı

Viyana gibi sanat ve tarih kokan bir şehre giderken bazı ön hazırlıklar ve araştırmalar yapmanız gerekir. Bu hazırlık ve araştırma süresince karşınıza çıkacak olan şeylerinde başında Vienna Card ve Vienna Pass gelir. Ülkemizde müze kart olarak geçen Viyana’da ise Vienna Pass olarak isim değiştiren ve müzelere girişleri ücretsiz kılan kartlar vardır. Bu kartlara sahip olarak oldukça ekonomik bir şekilde kentte bulunan müze ve birçok tarihi yere sıra beklemeden, para ödemeden girebilirsiniz.

Vienna Card ve Vienna Pass aslında ikisi de aynı amaca hizmet ediyorlar. Bir tanesi şehrin turizm kartı ve resmi kurumlar tarafından verilir. Diğer ise özel bir firma tarafından verilmektedir. Benzer olan yönleri pek çok olsa da bazı ayrışan yönleri de yok değildir. O nedenle yazımızda ikisinden bahsetmeye karar verdik.

VİENNA CARD NEDİR?

Bu kart özel bir şirket tarafından verilmekte ve müze gibi yerlere ücretsiz değil, indirimli bir giriş olanağı sunmaktadır. Yetişkinler üzerinden örnek vermek gerekirse zaman zaman 2 €, 3 € ve 4 € gibi indirimler yapılabilmektedir. Diğer karta göre alması çok daha ucuzdur. Bu kart sizlere saatlik olarak verilir. 24h – 48h – 72h gibi pek çok açıdan türevleri bulunur. Nadir yerlerde (örn: Barcelona) gibi ücretsiz olarak müzelere giriş olanağı sunan Vienna Card genel olarak böyle özellikler sunmuyor.

Bu saatlere göre 3’e ayrılan kartlarda kendi içerisinde beyaz ve kırmızı olarak 2’ye ayrılmaktadır. Buna göre birisinde “public transport” seçeneği yer alırken diğerinde “Hop On Hop Off” seçeneği bulunur.Hundertwasser Evi, Hundertwasser Haus, Hundertwasser Viyana

Beyaz kart; ücretsiz toplu taşıma, turistik yerlerde yapılan ve rakamlarını yukarıda verdiğimiz indirimler, 15 yaşına kadar olan çocuğunda kartın tüm özelliklerinden ücretsiz olarak yararlanması, havaalanı transferlerinde indirim.

Kırmızı kart; “Hop On Hop Off” turu ama bir gün geçerli, müze ve diğer yerlere girişte yapılan indirimler, 16 yaşına kadar olan çocuğunuzun sizinle birlikte ücretsiz olarak aynı haklara sahip olması, rehber eşliğinde ücretsiz olarak viyana yürüyüş turu, havaalanı transferinde indirim. Bu kart diğerine nazaran ücretsiz toplu ulaşım desteği sunmuyor ama ücretsiz rehber eşliğinde yürüyüş turu sunuyor.

VİENNA PASS NEDİR?

60’tan fazla yere ücretsiz olarak giriş olanağı sunan Vienna pass, ücretsiz olarak” Hop On Hop Off” turlarına katılmanızı da sağlıyor. Schönbrunn Sarayı gibi popüler olan yerlere sıra beklemeden girebileceğiniz bu kartı gerçekten çok seveceğinize eminiz. Eğer seyahat programınızı bu karta göre yapabilirseniz diğerine nazaran daha faydalı olduğunu hemen anlayacaksınız.

Bu karta sahip olmak için saatlerden ziyade 1, 2, 3 ve 6 günlük şart bulunmaktadır. En güzel yanı ise satın aldığınız dakikada kartın aktif olmaması, sadece ilk kullandığınız andan itibaren kartın aktif olarak hizmet vermeye başlaması gibi konular yer alıyor.Viyana Neden Dünyanın En Yaşanabilir Şehri, Yaşanabilir şehirler, Dünyanın en yaşanabilir şehri, Viyana nasıl bir şehir, Viyana'da yaşam, Viyana'da yaşamanın güzellikleri, Yaşanabilir en güzel şehir

Vienna Pass alırken dilerseniz toplu taşımadan da ücretsiz olarak faydalanma olanağı sunan Travelcard alabilirsiniz. Ek bir ücret ödeyerek aldığınız bu kartın özellikleri şu şekildedir.

 • 24 saat sınırsız ulaşım hakkı 7,60 €
 • 48 saat sınırsız ulaşım hakkı 13,30 €
 • 72 saat sınırsız ulaşım hakkı 16,50 €

3 farklı özellikte sunulan travelcard, toplu taşıma kullanan biri iseniz oldukça memnun kalacağınızı garanti ediyorum.

VİENNA CARD VE VİENNA PASS FİYATLARI

Viyana gibi şahane bir yerde ücretsiz veya indirimli bir şekilde gezmenizi sağlayan bu kartlar ile birlikte ekonomik olarak da pek çok avantaja sahip olabilirsiniz. Bu avantajlar arasında ücretsiz ulaşım ve ücretsiz veya indirimli olarak müze ve tarihi yerlere giriş gibi seçeneklerde mevcut.

Beyaz Vienna Card fiyatları şu şekildedir;

 • 24 saat kart kullanımı 13,90 €,
 • 48 saat kart kullanımı 21,90 €,
 • 72 saat kart kullanımı 24,90 €,

Kırmızı Vienna Card fiyatları şu şekildedir;

 • 24 saat kart kullanımı 28 €,
 • 48 saat kart kullanımı 31 €,
 • 72 saat kart kullanımı 35 €,

Vienna Pass ise günlük olarak verilmektedir. Buna göre 4 farklı şekilde elde edebileceğiniz bu kartın fiyatları ise şu şekildedir;

 • 1 günlük kart kullanımı yetişkinlere 59 €, 6 – 18 yaş arasında bulunanlara 29,5 €
 • 2 günlük kart kullanımı yetişkinlere 87 €, 6 – 18 yaş arasında bulunanlara 43 €
 • 3 günlük kart kullanımı yetişkinlere 109 €, 6 – 18 yaş arasında bulunanlara 55 €
 • 6 günlük kart kullanımı yetişkinlere 136 €, 6 – 18 yaş arasında bulunanlara 68 €

VİENNA CARD – VİENNA PASS NEREDEN TEMİN EDİLİR?

Vienna Card almak için2 tane alternatifiniz bulunmaktadır. İsterseniz online olarak başvuru yapabilir ve 15 – 20 gün içerisinde kartın evinize gelmesini sağlayabilirsiniz, isterseniz Albertinplatz, Vienna tren istasyonu, Viyana hava limanı, Stephanplatz, Karlsplatz, Westbahnhof veya Landstrasse turizm ofislerinden bu kartı temin edebilirsiniz.

Vienna Pass ise dilerseniz online, dilerseniz Viyana’ya vardığınız anda alabileceğiniz kartlardan bir tanesidir. Bu kartı internetten alıp adresinize teslim edilmesini isterseniz eğer ek olarak 11 € gibi bir kargo ücreti istenmektedir. Viyana şehir merkezi veya havanı satış noktalarından bu karta dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz.

VİENNA CARD – VİENNA PASS AVANTAJLARI

Kartlar indirimli veya ücretsiz olarak bir yere girmenizi sağladığı için oldukça cazip seçeneklerle sunulmaktadır. Eğer şehirde bir gün kalarak 1 – 2 tarihi yer veya müzeye girecekseniz Vienna Pass tercih etmeniz yeterli olacaktır. Ancak şehirde uzun süre kalacak ve pek çok yere gidecekseniz eğer Vienna Card ile dilediğini yerlere parasını umursamadan girebilirsiniz.

Tatil yapılırken elbette ekonomik şartlara da değer ve önem verilmesi gereklidir. Ekonomik olarak bu kartlardan bir tanesini alarak daha fazla yer görmek isteyecek ve bu konuda yarışacaksınız. Madem geldim ve bu kartı aldım diyerek çok daha fazla yer görmek isteyeceğinize eminim. Ancak bu kartlardan bir tanesine sahip olmazsanız çok daha az yeri göreceksinizdir.

Giriş ücretleri 10 – 20 € olan yerlerden günde maksimum 1 veya 2 yere girecekken bu kartlar sayesinde sınırsız sayıda yere girebileceksiniz. Bence değerlendirilmesi gereken harika bir şeydir bu. Ayrıca Vienna Pass tarafından sunulan ücretsiz taşıma kartını da edinmenizi çok tavsiye ederim. Böylelikle istediğiniz her yere toplu taşıma araçları ile ücretsiz olarak ulaşabileceksiniz.

Viyana Gezilecek Yerler

Yorum yap