Avusturya Viyana Yurt Dışı

Viyana’da Gezilecek Yerler – Görülecek En Güzel Yerler

Viyana, Viyana gezisi, Viyana gezi rehberi, Viyana gezilecek yerler, Viyana'da gezilecek yerler, Viyana'da Görülmesi gereken yerler

Viyana gezilecek yerler” sorusunu arıyorsanız Avrupa’nın en güzel ülkelerinden olan Avusturya gezisini planlıyorsunuz demektedir. Sokakları kültür, sanat, tarih ve müzikle dolu kent olarak tanımlanan Avusturya’nın görülmeye değer başkenti Viyana, yaklaşık iki milyon nüfusuyla yüzyıllardır Avrupa’nın en önemli kentleri arasında yer almaktadır. Bu şehirde sanat öylesine yoğundur ki klasik müzik konserleri ve opera gösterileri hiçbir zaman eksik olmaz. Ülkeye gelen turistlerden milyonlarcası her sene operaya ya da klasik müzik konserine bilet almaktadır. Mimarisi, tarihi, valsleri ve yazarlarıyla kent ziyaretçilerine bir sanat şehri olduğunu kanıtlamaktadır.

Tuna nehrinin iki kıyısına kurulmuş olan başkent Viyana, ülkenin en büyük şehridir. Ülke nüfusunun dörte biri burada yaşamaktadır. Viyana tarih içinde yaşayan şanslı kentlerden birisi olarak kabul görmektedir. Ülkeye gelen turistlerin ziyaret etmeden ayrılmadıkları birçok tarihi yapıya sahiplik yapmaktadır başkent. Hemen hemen şehrin tüm sokağında bir tarihi yapıya ve heykele rastlamak mümkündür. Aynı zamanda şehirdeki dini yapılarda görkemleriyle tüm dünyada tanınmaktadır. Sizlere bu yazımızda en çok aranan “Viyana’da gezilmesi gereken yerler, Viyana’da görülmesi gereken yerler” gibi soruların cevaplarını vereceğiz…

Viyana’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

1) Hofburg İmparatorluk Sarayı

Hofburg Sarayı, 1.Dünya Savaşı’nın sonuna kadar hükmünü devam ettirmiş olan Habsburg Hanedanlığı’nın yaklaşık 600 yıllık yönetim merkezidir. Aynı zamanda Avusturya hanedanlığının kışlık sarayı olarak da bilinmektedir. 13.yüzyılda bir kale olarak ilk inşası gerçekleşen saraya daha sonraki yüzyıllarda hanedanlık büyüdükçe eklemeler yapılmıştır. Her yüzyılda yeni binalar eklendiğinden bu yüzyıllardaki sanat anlayışının izlerini katman katman görmek de mümkün olmaktadır. Günümüzde bu saray hem müze hem de devlet binası olarak kullanılmaktadır.

Saray toplamda 60 hektarlık bir alan üzerine kurulu ve bu alan adeta başka bir şehir gibi birçok bina, bahçe ve avludan oluşmaktadır. Toplamda 18 bina ve 2.600 oda ile gerçekten devasa bir yönetim merkezi olan sarayda ayrı ayrı gezmeniz gereken Sisi Müzesi, İmparatorluk Daireleri, Gümüş Eşya Koleksiyonu keşfetmeniz için sizleri bekliyor olacak. En çok ilgiyi toplayan bölüm ise 1837-1898 yılları arasında yaşamış olan Elizabeth Sisi’ye ait müze binasıdır.  Kraliçe Elizabeth Sisi, güzelliğine ve görüntüsüne o kadar düşkünmüş ki güzel görünebilmek adına hiçbir masraftan kaçınmamış. Güzelliğiyle ön plana çıkmak isteyen Elizabeth Sisi’ye ait kıyafetler, süs eşyaları, resimler, şiirler ve anılara ait izlerin yer aldığı bu bölüm oldukça popüler.

 • Adres: ‌Michaelerkuppel, 1010 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: Eylül-Haziran: 09.00-17.30 / Temmuz-Ağustos: 09.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 15 Euro (Bu girişle Sisi Museum, Imperial Apartments, Silver Collection bölümlerini gezebilirsiniz. Aynı zamanda Türkçe sesli rehber cihazını girişte ücretsiz alabilirsiniz.)
 • Web: hofburg-‌wien.at/en/

2) Schönbrunn Sarayı ve Muhteşem Bahçeleri

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarının hemen başında gelen -yılda yaklaşık 8 milyon ziyaretçi- Schönbrunn Sarayı, UNESCO Kültür Mirasları listesinde de yer almaktadır. Viyana’da gezilecek yerler diye aradığınızda sizlere ilk başta önerdikleri yer olan Schönbrunn, mükemmel bir bahçeye ve büyüleyici görüntülerle biçilmiş bitkilere de sahiptir.

Bulunduğu bölgede daha önce av amacıyla inşa edilen bir yazlığın bulunduğu sarayın, ilk hali 1696-1730 yılları arasında tamamlanmış ve daha sonraki yıllarda çeşitli eklemerle değişiklikler yapılmıştır. 1728 yılından sonra saraya yerleşen İmparator VI. Charles sarayı kızı Maria Theresa, yaşamına burada devam etmek istediğinden dönemin önemli mimarlarına sarayın hem dış hem de iç dekorasyonunu yeniden düzenleterek sarayın dönüm noktasını oluşturur. 20.yüzyılın ortalarında ise bugünkü haline kavuşan saray 1441 odasıyla gerçekten büyüleyici bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece bir kısmının ziyarete açık olduğu sarayı bu kadarıyla bile gözlemlemek ihtişamını anlamamıza yetmektedir. İmparatoriçe Elisabeth’in en sevdiği yerlerden olan Schönbrunn, Avrupa’nın en gözde saraylarının da başında gelmektedir.

17.yüzyıldan itibaren Avrupa’da yaygınlaşan bahçe kültürünün sanırım en güzel detaylarını da burada gözlemleyebilirsiniz. 1700’lü yıllardan itibaren halkın ziyaretine açılan bahçelerdeki bitkilerin biçilmesindeki kompozisyon sizleri uzak diyarlara götürecek cinsten.

 • Adres: ‌Schönbrunner Schloßstraße 47, 1130 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-18.30
 • Giriş Ücreti: 14,20 ‌Euro (Sarayın her yerini gezmek isterseniz Grand Tour bileti 20 Euro)
 • Web: schoenbrunn.at/en/

3) Aziz Stefan Katedrali

Turistlerin en çok uğradığı ve kentin önemli simgelerinden olan Aziz Stefan Katedrali, 1147 yılında inşa edilmiştir. Ülkedeki en güzel gotik binalardan birisi olarak kabul edilen katedralin bu yapısal özelliği daha sonraki yüzyıllarda eklenmiştir. Aynı zamanda Viyana’nın özgürlük simgelerinden olan katedral birçok savaş ve yangına tanıklık etmiştir. Osmanlı Devleti’nin Viyana kuşatmalarında halkın sığındığı katedral özgürlük simgesini de buradan almaktadır.  136,44 metre yükseklikte kulenin zirvesinde yer alan çan, Osmanlı’nın ardından kalan malzemelerden üretildiği için Türk Çanı olarak da bilinmektedir.

Viyana piskoposluk ruhani dairesinin ana merkezlerinden olan katedrali yıl içinde yaklaşık 2 milyon insan ziyaret etmektedir. Şehrin tanınan en önemli yapılarından kilisenin kulesinden şehri mükemmel bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Kilisede bir de Viyana kuşatmalarının zaferine istinaden yapılmış ve Yeniçerileri ezdiklerini simgeleyen bir heykel bulunmaktadır. 137 metre yüksekliğinde ve 70 metre genişliğinde olan Stefan Katedrali, içinde görülmeye değer birçok eşyanın sergilendiği müzeyi de barındırmaktadır.

 • Adres: ‌Stephansplatz 3, 1010 ‌Wien
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-22.00
 • Giriş Ücreti: Katedrali ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Kulelere çıkmak ve hazine dairesini gezmek için 14 Euro ödemeniz gerekiyor.
 • Web: stephanskirche.at

Yorum yap