Avusturya Viyana

Viyana Nerede? Nasıl Gidilir?

Viyana, Viyana nerede, Viyana Nerededir, Viyana nerdedir, Viyana'ya nasıl gidilir

Özellikle Osmanlı tarihinde karşımıza çok çıkan bir şehir olan Viyana, Avusturya’nın başkentidir. Renkli yaşamlara ev sahipliği yapan bu şehir tarihte de pek çok devlete ev sahipliği ve başkentlik yapmıştır. Avusturya’nın yüz ölçümü olarak en büyük şehri olan Viyana nerede? Yazımıza geçmeden önce biraz tarihi hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Tarihte kültürel, sosyolojik, ekonomik ve siyasi olarak pek çok yerde konu alan ünlü şehir ilk olarak milattan önce altıncı yüzyılda Tuna nehrinin batı kıyısına Keltler tarafından kurulmuştur. Daha sonra tahmin edeceğiniz üzere Tuna nehrinin her iki yakasını da kapsamış ve hızlı bir büyüme süreci yaşamıştır. Günümüzde 414,65 kilometrekarelik bir yüz ölçüme sahip gerçekten çok büyük bir şehir konumundadır.

VİYANA NEREDE?Hofburg İmparatorluk Sarayı, Hofburg Sarayı, Hofburg İmparatorluk Sarayı tarihi, Hofburg İmparatorluk Sarayı giriş ücreti, Hofburg İmparatorluk Sarayı viyana

Turizm, doğa, tarih ve kültür hepsini bir arada sevenlerin buluşma noktası olan Viyana, Orta Avrupa’da, Avusturya’nın kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Alplerin en doğu ucunda kalan bu güzel şehrin ortasından Tuna nehri geçmektedir. Hepimiz biliriz değil mi Tuna nehri türküsünü? “Tuna nehri akmam diyor” diye başlayan ve türkülere konu olmuş olan bu efsane nehir, işte tam da burada bulunmaktadır. Viyana nerede? sorusunun cevabını verdiğimiz göre biraz da şehir hakkında bilinmesi gereken önemli noktalara değinelim.

Tarihi olarak bir sürü kültürel yapı görebileceğiniz şehirde katedraller, görkemli saraylar insanı kendisine hayran bırakması için yeterlidir. Şehirde gezerken her yerde dinlenebileceğiniz küçük küçük parklar bulunmaktadır. Tarihi kalıntıların saklandığı ve sergilendiği yer olan müzelerine giderek Osmanlı tarihi ile ilgili kalıntıları da görme şansı elde edebilirsiniz. Kışları soğuk olan bu şehir mayıs ayından itibaren hareketlenmeye başlıyor ve festivallerle falan oldukça renkli bir havaya bürünüyor. Eğer hiç gitmediyseniz, muhakkak bir yaz günü gitmenizi ve biraz vakit geçirmenizi öneririz.

VİYANA’YA NASIL GİDİLİR?

Viyana, coğrafi konumu itibariyle ulaşım anlamında kolaylıkla gidebileceğiniz bir yerdir. Şehrin içerisinde bulunan havalimanı ile uçakla gitmeniz tabi ki ilk seçenektir. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerden buraya uçuşlar gerçekleştirilmekte ve ortalama bir uçuş süresi 2 saat 30 dakika sürmektedir.

Viyana’ya nasıl gidilir? Sorusunun diğer cevapları ise şu şekildedir. Şehirde 3 adet tren garı bulunmaktadır. Türkiye’den olmasa da Avrupa’nın çeşitli büyük şehirlerinden buralara ulaşım yapma şansınız vardır. Kimi zaman trenle kimi zaman belirli mesafeleri otobüsle giderek şehre kolaylıkla ulaşabilmektesiniz. Ayrıca şehirde birde otogar bulunmakta ve karayolu ile gelmek isteyen vatandaşların ulaşımına olanak tanımaktadır.

VİYANA HAVA DURUMU

Kış mevsiminde bol kar yağışlı geçen günlerde sıcaklık 0 0C ortalamasıyla seyreden şehirde karasal iklim hâkimiyeti bulunmaktadır. Yılbaşında eğer bu şehre gitmek isterseniz “Wiener Musikverein” konserlerini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Yazları ise şehir gerçekten çok güzel bir havaya bürünmektedir.

Ülke olarak karasal iklimin ne gibi özellikler gösterdiğini çok iyi bildiğimizden dolayı Viyana hava durumu yaz aylarında gerçekten bunaltıcı bir sıcağa sahip olmaktadır. Mayıs ayında başlayan sıcak havalar haziran ayında artık tamamen festivallere sahne olmaktadır. Baharın geldiğini müjdeleyen “Mayıs festivali” , haziran ayının habercisi olan “Viyana festivali” ve yazları yapılan “Caz festivali” kaçırmamanız gereken etkinlikler arasında bulunmaktadır.

Viyana’da Gezilecek Yerler

Yorum yap